Článek

FESTIVAL OTRLÉHO DIVÁKA BUDE PLNÝ HAVĚTI

Festival otrlého diváka letos chystá 19. ročník. Pražské kino Aero tentokrát zamoří havěť

19. ročník Festivalu otrlého diváka opět láká na nezapomenutelnou podívanou! Kmenová přehlídka pražského kina Aero nabídne ve dnech 4.–10. března 2024 filmy s tématem havěť. Chybět nebudou oblíbené blbiny jako simultánní dabing přímo před plátnem, interaktivní projekce či přednáška s pásmem bizarních audiovizuálních počinů. Novými experimenty na poli atypických zážitků budou letos pro diváky i organizátory první culinary cinema i interaktivní projekt Videoautomat, při němž bude možno okusit kouzla formátu VHS.

Dramaturgická tykadla Festivalu otrlého diváka se letos zaměří na tuto trojici tematických nožiček: děsivou, švandózní, alegorickou. „Program 19. ročníku se promění ve slizovitou mucholapku pro insekty, a to ve všech jejich členitých podobách“ láká otrlý tým na letošní program. V tom již tradičně najdete taškařice všeho druhu, od oblíbeného českého live dabingu až po desítky let přehlížené kinematografické flusance. V programu zahnízdí i několik čerstvě vylíhnutých novinek ze světové distribuce, které si odbydou svou českou premiéru (například festivalový hit Havěť pro milovníky snovačů a pocta žánru grotesky Stovky bobrů od tvůrců Příšery z Michiganského jezera, která se divákům festivalu představila na 17. ročníku). Z českého rybníčku mohou diváci vidět grandiózní parodickou ódu na osmdesátková akční béčka The Blaster + Blaster II.

Dramaturgové otrlce se ale tradičně vydali na lov hmyzích titulů trošku dál do minulosti a vybrali snímky, před kterými zavírají své kokony i ti největší filmoví historici. Od paranoiou prolezlých padesátkových creature features až po mňamky 80.–90. let.

Interaktivní projekce vládnou programu

I letos dojde na věhlasné simultánní dabingy před plátnem. Namísto tiché adorace kinematografického umění tak na festivalu zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vyděšeným řevem. Mezi tyto projekce patří Krotitelé brouků, Špitál plný breberek, Buď se hecnem, nebo zhebnem. Do Aera se s velkou pompou přivalí rovněž zavedený Filmový Hovnocuc; pásmo bizarních či neokoukaných potratů dějin filmu, tentokráte s voňavým přívlastkem „Chvála hovnivála“. Přímo v sále pak bude možno okusit kouzla VHS ve zbrusu novém interaktivním projektu jménem Videoautomat oslavujícím bizarnost české devadesátkové VHS éry. Za zmínku stojí i čtvrteční projekce Zpustliny, kultovní bollywoodské nálože osmdesátkových hrůz, cudné erotiky a husťácké akce, a z programu ještě vytáhneme sobotní projekci Phenomeny, čarokrásnou klasiku s mladičkou Jennifer Connelly.

Pokud program někomu nasadil brouka do hlavy, na co že má zajít, může zvolit otrlou permici, která platí na všechna představení v programu. V prostorech žižkovského kina bude parazitovat také tematická výzdoba z dílny Zuzany Blaštíkové.

Festival otrlého diváka se v průběhu jara podívá do BIO Central v Hradci Králové a v létě by snad měl navštívit i kino Scala v Brně.

O Festivalu otrlého diváka

Otrlec je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Festival otrlého diváka navrací kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku.

Více informací a celý program najdete na www.kinoaero.cz nebo www.otrlydivak.cz

reklama
reklama
reklama