Článek

FESTIVAL OTRLÉHO DIVÁKA PŘEDSTAVÍ FILMY S TÉMATEM MATEŘSTVÍ

Máloco se vyrovná zkušenosti, když sledujete horor či třeskutě směšný brak ve společnosti tří stovek stejně naladěných lidí. Kmenová přehlídka pražského kina Aero vedle toho nabízí řadu interaktivních projekcí, kde za pomoci náležitě laciných a kutilsky vytvořených prostředků filmy nezůstávají jen na plátně, ale pronikají přímo do sálu. Festival otrlého diváka je po osmnácté opět tady! 6.–12. března 2023 se zaměří na filmy s tématem mateřství.

Autor vizuálu je Michal Škapa alias TRON

Ano, letí to a my neopomeneme ani Otrlečkův vstup do dospělosti, takže například celá sobota bude věnována právě filmům, na které by ho maminka ještě loni nepustila. Máte se i s tím naším dospělákem na co těšit,“ láká otrlý dramaturgický tým na letošní program. V tom již tradičně najdete taškařice všeho druhu. V průběhu otrlého týdne festival nabídne buclaté plody brakových snažilek, nízkorozpočtová nedonošeňátka, stoplacentní zábavu i rizikové filmy, a kdoví, možná se u některých projekcí i smíchy nebo hrůzou rozkojíte.

První den zahájí slasher Sesterstvo smrti a po něm novinka Děcka proti emzákům, která by obstála i jako úchylnější verze Stranger Things s o poznání sprostějšími protagonisty a výrazně nechutnějšími antagonisty. V úterním programu zjistíte, že filmy 2001: Vesmírná odysea a Rosemary má děťátko nemají společného sice nic, ale jejich dítě by se jmenovalo Břímě běsu.

Nejoblíbenější je live dabing

Ve středu 8. března už diváky ale čeká první ze čtyř live dabingů. Díky nezaměnitelnému přednesu i kreativnímu přístupu našich simultánních překladatelů získávají již viděné filmy zcela nový rozměr,“ říká Jiří Flígl, ředitel kina Aero a jeden z organizátorů festivalu.Namísto tiché adorace kinematografického umění tak na festivalu zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vyděšeným řevem. Mezi tyto projekce patří už téměř vyprodané filmy: Kdopak to vraždí II, Toxičtí křižáci, El Santo proti mumiím z Guanajuata. Hned první zmíněný se zabývá experimenty na těhotných. Ženám, které jsou zrovna „v tom“, bychom ale tuhle středeční projekci úplně nedoporučovali. Křečovitý smích by totiž mohl vyvolat předčasný porod. Oproti tomu Toxičtí křižáci jsou možná vhodní i pro děti. Ale je to na vaši zodpovědnost. O čem to je? Představte si Želvy ninja, ovšem vykoupané nikoli v mutagenu, ale v barelu s poctivým radioaktivním odpadem – a místo nunčak a dýk vyzbrojené mopem s vlastní inteligencí.

Z programu ještě vytáhneme páteční projekci tyrolské hoblovačky Žhavé Alpy, která bude zvláštní v tom, že si diváci zahrají bingo, sobotní péčko Rozkvět Misty Beethoven a nedělní přednášku Antonína Tesaře Filmový hovnocuc: Zázrak zrození. „Tentokrát se s diváky podělím o své oblíbené scény z brakových filmů obsahujících nejbizarnější porody, potraty a další podivnosti spojené se zázrakem zrození,“ zve otrlé diváky průvodce letošním pásmem komentovaných filmových ukázek.

Festival otrlého diváka v žižkovském Aeru doprovodí mateřsky vymazlená výzdoba předsálí z dílny Zuzany Blaštíkové i Aerodrinky plné krve, šlemu, mléka, chlastu a jiných ingrediencí neoddělitelně spojených s mateřstvím. Otrlec se v průběhu jara podívá však i do dalších měst. 31. března by měl navštívit Univerzitní kino Scala v Brně a 21. dubna BIO Central v Hradci Králové.

O Festivalu otrlého diváka

Otrlec je synonymem pokleslosti, nevkusu, braku a zábavy za hranicí tuctovosti – ve všech možných významech těchto slov. Každý rok přináší kolekci nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Festival otrlého diváka navrací kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku.

Více informací a celý program najdete na www.kinoaero.cz nebo www.otrlydivak.cz

reklama
reklama
reklama