Článek Rozhovor

FESTIVAL PRAGUE SOUNDS SE BLÍŽÍ

Výběr hudby, kterou jinde neuslyšíte. Na festival Prague Sounds zavítají Benjamin Clementine, Ron Carter, Alva Noto, JACK Quartet, Owen Pallett a další

Festival Prague Sounds zveřejnil hlavní program pro rok 2023. Na 27. ročník festivalu dříve známého jako Struny podzimu zavítají od 1. do 18. listopadu kromě již dříve oznámené zpěvačky Angelique Kidjo další hvězdy ze světa soudobé hudby, hiphopu, jazzu i elektroniky. Festival zahájí v pražské premiéře zpěvák a klavírista Benjamin Clementine. V následujících festivalových dnech se představí legendární jazzový basista Ron Carter, přední smyčcové kvarteto JACK Quartet s programem k poctě Johna Zorna, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett, hudební osobnost kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a mistrovským loopingem v působivé sólové show. Závěrečnou část festivalu obstará elektronická hudba v podání Nathana Fakea, rapper Kofi Stone a definitivní tečku za letošním ročníkem udělá domácí kapela Bert & Friends, která zahraje překvapivě v Rudolfinu.

„Těší mě, že festival Prague Sounds letos představí umělce a program, které na žádném jiném festivalu u nás letos neuslyšíte. To vše v prostředí vybraných pražských sálů, které činí z každého koncertu svátek pro diváka i umělce. Nepřestává nás vzrušovat objevování nových jmen, rozeznívat genia loci a otevřít dveře Rudolfina třeba takové osobnosti, jakou je Benjamin Clementine,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Vrabec. 

Podrobné informace ke koncertům a vstupenky jsou k dispozici na webu praguesounds.cz.

O koncertech

Festival zahájí 1. listopadu v Rudolfinu trubadúr z jiného světa Benjamin Clementine. Klavírista, zpěvák a držitel prestižní Mercury Prize označovaný jako „Nina Simone v mužském hávu“ se do záře reflektorů prozpíval doslova z ulice. Na jeho albech i živých vystoupeních se proplétají prvky klasické hudby, šansonu i jazzu. Právě naživo se však zvláštní síla jeho hudby projevuje nejpřirozeněji.

Na stejném místě zahraje 3. listopadu basista Ron Carter. Ten se může pochlubit nejen zápisem v Guinessově knize rekordů za počet nahraných desek, ale především nepomíjející láskou k hudbě a neuvěřitelnou muzikantskou kondicí. Díky této kombinaci jsou jeho koncerty i v požehnaném věku 86 let stále obdivuhodné a inspirativní.

Přední smyčcové kvarteto JACK Quartet se na festival po čtyřech letech vrátí, aby po nezapomenutelném večeru věnovaném Xenakisovým skladbám tentokrát na Prague Sounds představilo speciálním program k poctě Johna Zorna u příležitosti 70. narozenin tohoto významného skladatele. Koncert hostí 6. listopadu La Fabrika.

O den později se Prague Sounds přesune do Fora Karlín, kde se návštěvníci mohou těšit na hudební svátek v podobě koncertu charismatické africké zpěvačky Angelique Kidjo. Umělkyně čerstvě oceněná prestižní Polar Music Prize představí vlastní osobité pojetí kultovního alba kapely Talking Heads.

Vůbec poprvé otevře festival brány Veletržního paláce, kde 8. listopadu průkopník elektronické hudby a vizuálního umění Alva Noto spojí síly s předním evropským souborem soudobé hudby Ensemble Modern, aby společně vytvořili jedinečný audiovizuální zážitek.

Owen Pallett představí 14. listopadu v Dox+ svoji ohromující sólovou show. Tato výrazná hudební osobnost dříve známá pod pseudonymem Final Fantasy spolupracovala s Arcade Fire a Brianem Enem, aranžovala pro Taylor Swift a Pet Shop Boys. Zdaleka nejpůsobivější emoce však přináší právě vlastní tvorba, kdy se na pódiu vytvářejí, cyklí, vrství a prolínají linky houslí, kláves, kytary a zpěvu v reálném čase.

Dalším místem, kam Prague Sounds zamíří vůbec poprvé, se 16. listopadu stane multimediální galerie CAMP, kde zahraje Nathan Fake. Tuto výraznou tvář elektronické scény obdivují mimo jiné Thom Yorke, Four Tet nebo Jon Hopkins. Britský hudebník vystoupí na Prague Sounds s živým setem, do kterého zakomponuje vlastní videoart, pro který je multimediální galerie CAMP jako stvořená.

Festival pokračuje také v představování začínajících umělců. Před mnoha lety takto poskytl prostor dnes již světově proslulým umělcům, jakými jsou Ghostpoet či Young Fathers. Nyní na Prague Sounds přijede vycházející hvězda britské hiphopové scény Kofi Stone. Svoji oduševnělou, jazzem ovlivněnou hudbu a působivé texty představí 17. listopadu v Lucerna Music Baru.

Prague Sounds pak 18. listopadu zakončí rudolfinský debut kapely Bert & Friends s názvem Klasirdo. Ten představuje klavírně laděné pojetí klasických písní Berta a jeho přátel. Kapela umí – jako jedna z mála v Česku – skloubit chytlavé melodie s nadsázkou, hudební sofistikovaností a novátorským duchem.

——————————————-

Program

Prague Sounds 2023

1. – 18. 11., Praha

1. 11. Rudolfinum

Benjamin Clementine

3. 11. Rudolfinum

Ron Carter: Foursight

6. 11. La Fabrika

JACK Quartet: Zorn

7. 11. Forum Karlín

Angelique Kidjo: Remain in Light

8. 11. Veletržní palác – Velká dvorana

Alva Noto & Ensemble Modern: Xerrox Vol. 4

14. 11. DOX+

Owen Pallett

16. 11. CAMP

Nathan Fake 

17. 11. Lucerna Music Bar

Kofi Stone

18. 11. Rudolfinum

Bert & Friends: KLASIRDO

Rozhovor

17.10.2023 14:00

O festivalu si budeme povídat v úterý 17.10.ve 14 hodin, naším hostem bude dramaturg prof. Guy Borg.

reklama
reklama
reklama