Článek Rozhovor

FESTIVAL PRAHA ŽIJE HUDBOU ZAPLNÍ ULICE

vystoupí Ben Cristovao, Igor Orozovič, Jiří Schmitzer i desítky dalších umělců

V Praze 17. dubna 2024 – Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové hudby. Headlinery festivalu jsou zpěvák, textař a tanečník Ben Cristovao, jehož písně poslouchá na Spotify již přes milion lidí, herec a muzikant Igor Orozovič, který právě vydal debutové sólové album Když muž svléká tmu, písničkář a Objev roku v anketě Český slavík Michal Horák, mladý herec a zpěvák Marsell Bendig, jenž vystoupí s finalistkou šesté řady Česko Slovenské SuperStar Lucií Bikárovou, a písničkářská legenda, herec a hudebník Jiří Schmitzer. Vedle headlinerů se mohou posluchači těšit i na dechový showband Brass Avenue, moderní romskou kapelu Le Čhavendar, experimentující smyčcové kvarteto BBQ, nadaného songwritera Rodana nebo rytmy Latinské Ameriky servírující soubor Cumbia Cooperativa. Během dvou festivalových dnů se tak v ulicích hlavního města potkají profesionální hudebníci, buskeři i muzikanti, kteří si chtějí hraní na ulici poprvé vyzkoušet.

Více informací na www.prahazijehudbou.cz

Naším heslem je ‚Umění patří do ulic!’. V tomto duchu již 9 let oživujeme veřejný prostor našeho hlavního města. Každoročně zapojujeme stovky amatérských i profesionálních umělců a společně pozvedáme úroveň pražské pouliční kultury. I letos jsme připravili nabitý program, který přesně v duchu buskingu nabízí každému možnost najít svého oblíbeného interpreta či žánr,” říká ředitel přehlídky Jan Gregar z pořádající organizace Nerudný fest. Největší pouliční festival v Praze zaplní ulice, parky, náměstí a další prostranství včetně těch nejfrekventovanějších míst jako jsou Můstek, Kampa, Jungmannovo náměstí, I. P. Pavlova, Anděl nebo kulturní centrum Stalin v Letenských sadech. Hrát se bude i na Václavském náměstí, před Palladiem na náměstí Republiky, na Vltavské nebo u Werichovy vily. Všude tam se bude pohybovat i červený Uličník, který je symbolem akce i svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy.

Veškerý program festivalu Praha žije hudbou je zdarma, publikum na místě však může umělce odměnit dobrovolnými příspěvky „do klobouku“, jak je u buskingu zvykem. Podpořit živou kulturu v Praze mohou fanoušci pouličního umění také příspěvkem na organizaci festivalu, a to zakoupením symbolické vstupenky přes GoOut https://goout.net/cs/praha-zije-hudbou-2024/szinjvw/.

Festival Praha žije hudbou je každoročně otevřen všem buskerům a začínajícím hudebníkům, kteří se chtějí představit veřejnosti. Přihlásit k účasti se mohou na www.prahazijehudbou.cz/predvedse/. Festival vítá i dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci s organizováním akce a načerpat zkušenosti s pořádáním netradičního festivalu. Více informací mají k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

Pořadatelem festivalu je kulturní nezisková organizace Nerudný fest, která stojí i za festivaly Mladí ladí jazz, Student Fest, Koncertem pro budoucnost a dalšími projekty. Festival Praha žije hudbou vznikl před devíti lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města a klade si za cíl zlepšovat podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy.

Odkazy:

Web: www.prahazijehudbou.cz

Facebook: www.facebook.com/prahazijehudbou/

Instagram: www.instagram.com/prahazijehudbou/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCXy6Xe6u5zK_OIsawl4D2Sg

Rozhovor

5.6.2024 17:00

O akci si budeme povídat ve středu 5.6. v 17 hodin, hostem bude hlavní organizátor festivalu Jan Gregar.

reklama
reklama
reklama