Praha: 9. – 14. března 2022, Kino a Galerie Lucerna
Brno: 15. – 20. března 2022, Kino Art, Hvězdárna a planetárium Brno
Košice: 18. – 20. března 2022, Kino Úsmev
Plzeň: 23. – 24. března 2022, Depo2015
Šumperk: 26. března 2022, Kino Oko
Devátý ročník sci-fi festivalu Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi
Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů. Téma festivalu je mimozemský život na planetě Zemi. Festival tak hledá odpověď na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami. Ozvěny Future Gate se budou konat v Šumperku, Košicích a Plzni. Program a vstupenky na celý festival jsou dostupné na futuregate.cz.
„Letošní festival se věnuje tématu mimozemského života. Jedná se o divácky atraktivní téma, které filmaři zpracovávají po desetiletí. Jsme svědky dobývání vesmíru, což nutí lidstvo klást si otázky, zda a v jaké formě existuje ve vesmíru mimozemský život a jak by takové případné setkání s inteligentní formou života dopadlo. Téma zarezonuje nejen ve vybraných filmech, ale i v doprovodném programu, který se uskuteční formou různých přednášek, workshopů a uměleckých instalací,“ představuje aktuální ročník festivalu pořadatel Filip Schauer.
Filmy, dokumenty, soutěž
Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybrali z přihlášených filmů 5 nejzajímavějších, které překvapí svou pestrostí a uměleckou originalitou. Festival zahájí film Tiong Bahru Social Club režiséra Tan Bee Thiama. Tento singapurský film o samotě, stáří a síle moderních technologií diváky uhrane nadčasovým poselstvím, ale i výtvarným zpracováním v duchu poetiky filmů Wese Andersona. Držitel Oscara a legenda trikové scény Phil Tippett (Hvězdné války, Jurský park, RoboCop) loni dokončil svůj dlouholetý režijní počin Šílený Bůh. Film zavede fanoušky klasické animace do temně fantaskního světa na pokraji apokalypsy. Japonský režisér Takahide Hori pracoval na svém filmu Junk Head celých 7 let. Film je natočen metodou animace stop motion, skládá se ze 140 000 záběrů a byl oceněn na mnoha zahraničních festivalech (např. Festival Fantasia v Montrealu). Afrofuturistický muzikál s kyberpunkovou výpravou a magickou atmosférou Neptune Frost kritizuje kapitalismus i rasismus a řeší aktuální queer témata na pozadí velké lásky dvou mladých lidí. Tento snímek je společným režijním počinem Anisiy Uzeyman a herce a zpěváka Saula Williamse. Soutěžní kolekci doplní velkolepý ruský snímek Sputnik režiséra Jegora Abramenka. Mladá vědkyně kývne na účast v tajném vládním projektu. To ale netuší, že součástí její práce bude pozorovat mimozemského parazita, který každou noc opouští tělo hostitele.
O hlavní ceně rozhodne tříčlenná mezinárodní porota. Členy poroty jsou spisovatel science fiction literatury a novinář Ondřej Neff, novinářka a lektorka ateliéru Audiovizuální tvorba na UTB Jana Bebarová a australský filmař a novinář Ryan Keating-Lambert. Cenu diváků zvolí sami diváci v Praze a Brně.
Sekce legendy žánru
V této programové selekci se objeví snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction. Pro téma mimozemského životu je to první film úspěšné série Predátor (1987). Snímek v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem slaví letos 35 let od svého uvedení. Také druhá legenda, film Johna Carpentera Věc (1982), letos slaví významné jubileum. Fenomén Akta-X (1998) bude na festivalu zastoupen celovečerním pokračováním seriálového hitu devadesátých let. Posledním filmem v této sekci je kultovní záležitost Heavy Metal (1981) spojující populární animační styly 80. let a stejnojmenný hudební žánr.
Sekce dokumentárních filmů
Festivalové téma mimozemského život na planetě Zemi se výrazně otiskne i do kategorie dokumentů. Americký režisér James Fox natočil dokument o historii pozorování UFO (Unidentified Flying Object) v moderních dějinách. Mezi hosty jeho filmu Fenomén jsou i bývalí vysocí představitelé americké administrativy. Dokumentární série Život za hranou tvůrce Johna. D. Boswella je vizuálně dechberoucích výpravou za vyřešením jedné z největších otázek naší doby: Jsme ve vesmíru sami?. Oproti tomu izraelský režisér Yoav Shamir přichází s portrétem v současnosti žijícího proroka Raela. Ten se po údajném setkání s mimozemšťany, kteří ho jmenovali „posledním prorokem“, stal zakladatelem a vůdcem největšího UFO náboženství na světě. Film nese příznačný název Prorok a mimozemšťané. Populární série o stejnojmenném kultovním žánru Kyberpunk: Vrchol žánru tentokrát zavede diváky do 90. let, kdy v kinech běžel Matrix a na počítačích se hrála hra Systém Shock. Zábavný dokument Král arkádovek: cesta ke světovému rekordu sleduje snahu překonat rekord v nepřetržitém hraní arkádových her. Dokumentární sekci uzavírá premiéra dokumentu Hon na planetu B režiséra Nathaniela Kahna o vzniku vesmírného dalekohledu Jamese Webba.
Aktuální informace: na www.futuregate.cz nebo na Facebooku.
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/350686090029393
O festivalu si budeme povídat v pondělí 7. března v 17 hodin. Naším hostem bude Filip Schauer.
V úterý 8.3. můžete soutěžit o dva vstupy na film dle svého výběru v rámci festivalu Future Gate.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.