Článek

FESTIVAL SPECTACULARE OSLAVÍ DESET LET DESETI KONCERTY

Festival Spectaculare oslaví na jaře deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze 10. března – 14. dubna 2023

Audiovizuální festival Spectaculare slaví na jaře 10 let a jak je zvykem, bude i tento ročník zasvěcený pečlivému výběru toho nejzajímavějšího z domácí i světové alternativní scény. Festival kurátorovaný Josefem Sedloňem představí deset koncertů od ambientu, přes moderní klasickou hudbu, live elektroniku s přesahy do experimentu až po epická velkoformátová vizuální představení. Headlinery jsou britský hudební inovátor Max Cooper přivážející poprvé showcase vydavatelství Mesh, německý producent Pantha Du Prince či mexický experimentátor Murcof.

Součástí rozsáhlého programu budou nejen koncerty v klubech a na netradičních místech, ale i řada workshopů s umělci, filmová promítání, výstava nebo audiovizuální divadelní premiéra ve spolupráci se Spitfire Company. Jedno velké zahraniční jméno si pořadatelé nechávají jako překvapení. Vstupenky jsou již v prodeji přes Goout.

“Našim cílem je nabídnou návštěvníkům komplexní audiovizuální zážitek, který jim ve spojení s hudbou otevírá nový multidimenzionální prožitek. Věřím, že hudba člověka vnitřně rozvíjí, podporuje jeho duševní rozvoj. Přeju si, aby lidé dokázali vystoupit ze svých hudebních stereotypů a zkusili si zajít aspoň na jednu akci, která jim je blízká a která jim třeba promění jejich hudební vnímánípopsal smysl festivalu jeho dramaturg Josef Sedloň a doplňuje: “Na festivalu se ukáží jak umělci, kteří se během deseti let na festivalu objevili, např. Mathias Grassow, Carlos Cipa či Max Cooper, ale také nová jména jako legendární francouzská producentka Chloé v doprovodu skvělé bulharské marimbistky, což je můj tajný tip”.

Slavnostní zahájení 10. ročníku Festivalu Spectaculare bude 10. března patřit k těm nejvýraznějším v historii festivalu. Prostory pražského kostela U Salvátora ovládne sugestivní hudební vystoupení mexického skladatele a experimentátora Murcofa, kterého doplní španělský vizuální mág Sergi Palau.

13. března se v Paláci Akropolis představí dvě stěžejní osobnosti současné klasické hudby. Britský klavírista James Heather představí svou “hudbu pulzu” aka dobrodružnou cestu hudební improvizací i promyšlenými skladbami, které sklízí úspěch jak u kritiky, tak u miliónů posluchačů na Spotify. Polská čelistka Dobrawa Czocher přiveze pražskému publiku své čerstvé debutové album Dreamscapes. Před rokem doprovázela Haniu Rani, v březnu vystoupí v ČR poprvé sólově.

Ve spolupráci se souborem Spitfire Company proběhne 19. března v Divadle Ponec premiéra audiovizuálního tanečního představení F*cking Beautiful Spring, které je realizováno pomocí binaurálního efektu. Ten prostřednictvím sluchátek vtáhne diváka do samotného středu prostorového vnímání zvuků a hudby a pomocí dvou pohybových světel, jež “tančí” společně s tanečnicí Markétou Jandovou, vypráví příběh o malé Marii a o kruzích, které je třeba překročit, abychom našli nové.

Pohlcující audiovizuální show Sphere německého hudebníka Roberta Kocha a grafika Michaela Le Goffa proběhne 23. března v Planetáriu Praha. Dechberoucí cestu blízkým i vzdáleným vesmírem doprovodí Kochova hudba. Nebudou chybět drony, kyselinové syntezátorové plochy i elektronický tep. Za úkol mají vytvářet trochu tísnivou a zároveň osvobozující atmosféru volného kosmu. Ta vynikne obzvláště v 7.1 surround systému ozvučení planetária.

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude 27. března vystoupení legendární francouzské producentky elektronické hudby Chloé, kterou doplní bulharská multiinstrumentalistka Vassilena Serafimova na perkusivní nástroje v čele s netradiční marimbou. V Paláci Akropolis představí své společné album Sequenza, jehož live zpracování nadchlo například i minulé Benátské bienále.

Poprvé se Festival Spectaculare 29. března spojí s Mezinárodním dnem piana (aka Piano Day) – celosvětovou událostí oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos vystoupí v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina německý skladatel Carlos Cipa, Irena a Vojtěch Havlovi a Petr Mazoch. Praha se tímto koncertem připojí k několika dalším světovým metropolím.

Kultovní německý experimentální producent elektronické hudby Pantha du Prince, známý svou zálibou v rovných beatech a experimentálních konceptech, působí na klubové scéně už dvacet let. Pražské publikum seznámí 31. března v Paláci Akropolis se svým novým albem Garden Gaia, kde akcentuje přírodní témata a organicky míchá elektroniku s akustickými nástroji, často vlastní výroby. Není pochyb, že půjde opět o experimentálně laděný, nicméně hluboce promyšlený a kompaktní live spektákl.

Prvního dubna obsadí MeetFactory britský inovátor Max Cooper, který úplně poprvé přiveze do ČR nabitou showcase svého labelu Mesh Records. Pečlivě vybraný program vyplní audiovizuální workshopy umělců a producentů vizionářského vydavatelství Mesh. Noční část ovládnou live acty dalších špičkových producentů Alexe Banske a Llyra, které doprovodí exkluzivní tříhodinový set právě zakladatele Maxe Coopera. Ten provede posluchače všemi zákoutími své produkce i letité hudební inspirace. Není překvapením, že vystoupení všech umělců doprovodí jak VJ sety šité na míru umělci z Mesh Records, tak site specific vizualizace, v tomto případě vjing českého umělce Jana Hladila (např. Signal Festival).

Hudební část festivalu uzavře 14. dubna dvojice světově uznávaných představitelů ambientu a IDM Mathias Grassow a Arovane. Dvojkoncert hudebního mystika a legendy drone music Grassowa a klasika inteligentní taneční hudby Arovane proběhne v prostorách CAMPu a bude opět doplněný o sugestivní velkoplošné vizualizace Jana Hladila šíté na míru ambientnímu představení německé producentské dvojice.

I přes dlouhý seznam eventů není výčet akcí 10. výročí Spectaculare10 stále kompletní. Program festivalu bude brzy doplněn o finální řadu workshopů, filmových projekcí v kině Bio Oko a vernisáž výstavy v The Chemistry Gallery. Organizátoři si pro fanoušky nechávají i jedno překvapení v podobě headlinera, který své vystoupení odložil na podzimní termín, nicméně bude zveřejněn v průběhu jarní části festivalu.

Facebook: www.facebook.com/festivalspectaculare

Spectaculare10 www.spectaculare.cz

Instagram: www.instagram.com/spectaculare_music

Seznam zveřejněných akcí Spectaculare10: Koncerty:

 • 10/3 – Murcof (MX) + VJ Sergi Palau (ES) – The Grand Opening of Spectaculare10 – Kostel u Salvatora
 • 13/3 – James Heather (UK), Dobrawa Czocher (PL) – Palác Akropolis
 • 19/3 – F*cking Beautiful Spring – Spitfire company – premiéra audiovizuální inscenace – Divadlo Ponec
 • 23/3 – Robot Koch & Mickael Le Goff: Sphere (DE/FR) – Planetárium Praha
 • 27/3 – Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) pres. Sequenza live – Palác Akropolis
 • 29/3 – Piano Day: Carlos Cipa (DE), Irena & Vojtěch Havlovi, Petr Mazoch (CZ) – Klementinum, Zrcadlová Kaple
 • 31/3 – Pantha du Prince (DE) support: badfocus (CZ) – Palác Akropolis
 • 1/4 – Mesh records showcase: Max Cooper 3h DJ set, Alex Banks live + Llyr live (UK) – MeetFactory
 • 14/4 – Mathias Grassow (DE) + Arovane (DE) – CAMP

Výstava:

  • 16/3 – 8/4 – Jan Poš – Časová Pole – The Chemistry Gallery

  Workshopy:

  • 19/3 – Clarinet Factory: 4 Kids – Palác Akropolis
  • 1/4 – Alex Banks: Live Set Breakdown – MeetFactory
  • 1/4 – Max Cooper: Foundations of Nature/AV works – MeetFactory
  reklama
  reklama
  reklama