Článek

FESTIVAL SPECTACULARE SE PŘEHOUPL DO DRUHÉ PŮLKY

Festival Spectaculare je v plném proudu a láká na zahraniční i české umělce – od ambientu přes nu jazz až po elektroniku

Audiovizuální festival Spectaculare se přehoupl do druhé poloviny. Až do 28. Března představí publiku výběr toho nejzajímavějšího z domácí i světové alternativní scény. Festival, který se rozprostírá na mnoha místech metropole od Paláce Akropolis, přes Kasárnu Karlín, eklektickou Rajskou Zahradu Gabriel Loci až po Galerii Portheimka nabídne 16 multižánrových akcí zahrnujících koncerty od ambientu přes moderní jazz fusion, live elektroniku až po epická vizuální představení, workshopy a filmové projekce. Program na www.spectaculare.cz

Naším cílem je i tento rok nabídnout bohatý audiovizuální zážitek, který má ambici posunout nejen žánrové škatulky, ale také probudit v našich návštěvnících nepoznané pocity. Doporučuji vybrat si nejen umělce, které již znáte, ale dát šanci i doposud neznámým jménům. Mohu se zaručit, že neodejdete zklamání,popsal smysl festivalu dramaturg Josef Sedloň a doplňuje svůj osobní tip: Opravdovou lahůdkou je premiéra francouzského krále minimalismu Sylvain Chauveau s jeho Ensemble 0 v krásném prostoru Gabriel Loci.”

Palác Akropolis přivítá ve čtvrtek 21. března jednu z nejzajímavějších ostrovních kapel posledních let Mammal Hands. Oxfordská formace míchá jazz s vlivy ambientu, elektroniky nebo world music. Jejich písně se pyšní delikátní atmosférou a dynamikou, přestože si trio vystačí pouze se saxofonem, klavírem a bicími. Mammal Hands spoléhají na unikátní souhru a bezmála mimosmyslové propojení hráčů na pódiu. Koncert doplní bělorusko-česká formace Zabelov Group.

Premiérově vystoupí na festivalu francouz Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby a jeho Ensemble 0. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se Sylvain zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek, který v obou případech doplní site-specific vizuály.

I tento rok se festival Spectaculare spojí s Mezinárodním dnem piana (aka Piano Day) – celosvětovou událostí oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos 28. března vystoupí v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina britská skladatelka Alexandra Hamilton-Ayres, podpořená domácími pianisty Mikolášem Růžičkou a Mikulášem Tichým. Praha se tímto koncertem připojí k několika dalším světovým metropolím.

Filmy, workshopy a výstava

Program festivalu doplňují tři workshopy – producentský workshop hudebníka Floexe a německého Sieren a marketingově-hudební workshop Dana Neighboura.

V Bio Oko proběhnou v rámci festivalu čtyři projekce – o raných letech Nicka Cavea (Mutiny In Heaven), o skupině Can (Can a Já), o formaci Rema Rema a snímek o kapele Swans (Where Does a Body End?). Nebude chybět ani výstava, a to opět ve spolupráci s The Chemistry Gallery. 13. března se otevřou brány Spectaculare Art Show 2024, která se bude konat v Galerii Portheimka až do 30. dubna a bude prezentovat souhru světla a hudby skrze světelné interaktivní instalace generované hudbou či pohybem. Vystavují Dan Gregor, Petr Pufler, Richard Loskot a Lukáš Dřevjaný.

Web: www.spectaculare.cz

FB: www.facebook.com/festivalspectaculare / IG: www.instagram.com/spectaculare_music

Nadcházející koncerty:

  • 21. 3. Mammal Hands (UK) + Zabelov Group (CZ) / Palác Akropolis
  • 27. 3. Sylvain Chauveau (FR) presents Ensemble 0 + Andert Tysma (NL) / Gabriel Loci – Rajská Zahrada
  • 28. 3. Piano Day: Alexandra Hamilton-Ayres (UK) + Mikuláš Tichý, Mikoláš Růžička / Klementinum, Zrcadlová Kaple

Výstava:

  • Spectaculare Art Show 2024 / Galerie Portheimka – ve spolupráci s The Chemistry Gallery – kurátor Petr Hájek. Výstava poběží 14. března – 30. dubna.

Workshopy:

  • 26. 3. Dan Neighbour: Marketing a komunikace v hudebním průmyslu aneb jak se profilovat jako hudební tvůrce/producent / Palác Akropolis

Filmy:

  • 18. 3. Where Does a Body End? (Swans) + short: Apparat – The Devil’s Walk

reklama
reklama
reklama