Článek Rozhovor Soutěž

FILM MALÍŘKA A ZLODĚJ VSTUPUJE DO KIN

Malířka a zloděj: Fascinující dvojportrét malířky Barbory Kysilkové a zloděje Karla-Bertila Nordlanda

Mnohovrstevnatý příběh o kreativním procesu, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života. Malířka a zloděj vypráví o loupeži obrazu, která vedla k jednomu výjimečnému lidskému přátelství. Norský film v režii Benjamina Reeho obdržel ceny na Sundance, BFI London Film Festival a ocitl se v širší nominaci na Oscara. Slavnostní premiéra proběhne 6. října v pražském Biu Oko za účasti režiséra Benjamina Reeho a protagonistů Barbory Kysilkové a Karla-Bertila Nordlanda. Po projekci bude následovat dražba jednoho z obrazů Barbory Kysilkové, jejíž výtěžek půjde na konto organizace pomáhající závislým Sananim.

Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje Karla-Bertila Nordlanda a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně mezi nimi vzniká těžko uvěřitelný vztah a pouto, které tyto dva navždycky spojí. Mnohovrstevnatý příběh nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě, vzniknout má také jeho hraná hollywoodská adaptace.

„Když jsem při vstupu do soudní síně poprvé uviděla Karla-Bertila, vše začalo nabírat nečekaný směr. Ať jsem se snažila sebevíc, nedovedla jsem se soustředit na nic jiného než na tetování, které mu zpod bílé košile lezlo po dlani, a v hlavě mi jako zaseknutá deska jela otázka „Kdo jsi? Kdo jsi!” říká malířka Barbora Kysilková.

„Jednou z klíčových scén filmu je sekvence, během níž se Karl-Bertil poprvé uvidí na malířském plátně. Snažil jsem se zkoumat, co všechno jsme my lidé schopni udělat pro to, abychom byli vidět, aby nás někdo ocenil. A co nás stojí pomáhat druhým,” říká režisér Benjamin Ree a dodává, že důležité bylo také zkoumat otázku, jak nás ovlivňuje naše sebedestruktivní minulost a jak se vyrovnat s traumatickou zkušeností z minulosti. Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvádí dokument Malířka a zloděj (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Letní filmové škole 2020. „Ideu o funkčním propojení LFŠ a distribuce AČFK jsme měli delší dobu. Projekt byl poprvé prezentován v roce 2017. Tři filmy, tři unikátní projekce, tři plné sály, tři úvody, tři divácká hlasování, jeden vítěz, jeden film v distribuci,” přibližuje jednu ze sekcí LFŠ programový ředitel festivalu Jan Jílek.

Film Malířka a zloděj uvede AČFK do kin 7. října. V prosinci pak bude následovat tour po vybraných filmových klubech s Barborou Kysilkovou. Rozhovor s tvůrci, videa, obrazové i další materiály zprostředkovává česká stránka filmu acfk.cz/film/malirka-a-zlodej.

Rozhovor

5.10.2021 17:00

O snímku Malířka a zloděj si budeme na Radiu 1 povídat s Barborou Kysilkovou.

Soutěž

V pondělí 4.10. můžete soutěžit o dva vstupy na slavnostní premieru filmu 6.10. od 20,30 hod.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama