Článek Soutěž

FILMOVÁ PŘEHLÍDKA MĚSTEM

Filmová přehlídka Městem přináší tři snímky o dopravě a urbanismu včetně světové premiéry

Tři podzimní večery, tři místa, tři dokumenty o městě, dopravě a společnosti. Spolek AutoMat zve na 3. ročník filmového festivalu MĚSTEM. Jako první promítne 18. října ve světové premiéře film „MAHATAH: Nenápadné příběhy z hlavního nádraží”. Po projekci přinese debatu s tvůrci, kteří přijali pozvání do Prahy. 

„Letošní ročník festivalu Městem se tematicky navrací ke svých počátkům a bude se věnovat především dopravě. Naším cílem je představit různé módy dopravy a jejich význam v otázkách udržitelného rozvoje měst a dopravních infrastruktur,” vysvětluje Michal Lehečka, vedoucí Laboratoře udržitelného urbanismu ze spolku AutoMat.

Přehlídku Městem zahájí v úterý 18. října od 20.30 ve Velkém sále kina Světozor premiéra filmu Mahatah: Nenápadné příběhy z hlavního nádraží (Mahatah: Side Stories From Main Station), kde se ústředním fenoménem stávají vlaková nádraží, specifické časoprostory poskytující kulisu pro začátky a konce lidských dobrodružství, loučení a shledání, ale i skryté krásy organizace veřejné dopravy.

Promítání se zúčastní oba tvůrci filmu. Sandra Gysi a Ahmed Abdel Mohsen jsou nezávislí dokumentaristé, kteří už několik let spolupracují na režii a produkci filmů a multimediálních uměleckých instalací především na Blízkém východě. Tvůrci se potkali ve Švýcarsku, kde Sandra vystudovala sociální antropologii a filmovou vědu a Ahmed filmovou režii. Záštitu nad akcí převzalo Švýcarské velvyslanectví v Praze a jedná se o světovou premiéru mimo domovské Švýcarsko.

V pondělí 31. října promítne AutoMat americký snímek Svět před nohama (The World Before Your Feet), jehož hlavní protagonista Mat Green objevil pěšky celý New York, a během šesti let posbíral nespočet historek o místních, historii, útrapách i svobodě, které město nabízí. Matt, jako svého druhu moderní následovník Luise Henryho Thoreaua, se vzdal práce inženýra, svého bytu a většiny svého majetku, aby vyžil z 15 dolarů denně díky couchsurfingu a hlídání koček. Film produkovaný Jessem Eisenbergem, který má na kontě i nominaci na Oscara, vzdává hold nekonečně fascinujícímu městu a svobodě, kterou nacházíme v chůzi. Po promítání se uskuteční online diskuze s tvůrci filmu.

Festival zakončí promítání švédského snímku Život na kolech (Life on Wheels) od režisérů Davida Hodge a Hi-Jin Hodge. Tento dokumentární film vypráví příběh současného světa: urbanizované společnosti na pokraji ekonomické i ekologické revoluce. Snímek představí především vize a perspektivy současných expertů*ek na udržitelnou dopravu a rozvoj městských dopravních sítí. Po filmu bude následovat odborná diskuze s expertem*kou na dopravu.

Program filmové přehlídky Městem 2022

18. 10. 2022 | 20.30 Kino Světozor 20.30 | MAHATAH: Nenápadné příběhy z hlavního nádraží // MAHATAH: Side Stories from Main Station

Švýcarsko | 2021 | 79 min. | režie: Sandra Gysi & Ahmed Abdel Mohsen

Vstupenky

31. 10. 2022 | 20.45 Kino Světozor SVĚT PŘED NOHAMA // THE WORLD BEFORE YOUR FEET

USA | 2018 | 95 min. | režie: Jeremy Workman

Registrace zdarma

9. 11. 2022 | 19.00 CAMP |  ŽIVOT NA KOLECH: Doprava pro století města // LIFE ON WHEELS: Transportation for a New Urban Century

Švédsko | 2019 | 55 min. | režie: David Hodge & Hi-Jin Hodge

Soutěž

V pátek 14.10. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu Mahatah (18.10.,20,30 hod Světozor Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama