Článek Rozhovor

FLOEX ENSEMBLE V KOSTELE NEJSVĚTĚJŠÍHO SRDCE PÁNĚ

Moderna – Floex Ensemble

12. 12. 2023

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (nám. Jiřího z Poděbrad)

Hudební cyklus Moderna kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické klasické hudby v netradičních prostorech architektonické moderny. Podobně jako architekti a umělci přistupovali ke svým stavbám inovativně, tak i vystupující autoři a autorky přistupují ke své tvorbě progresivně a posouvají hranice tradiční klasické hudby jak v kompozici, tak např. s lehkým zapojením elektronických instrumentů.

Floex Ensemble:

Nová inkarnace ceněného projektu Floex, za kterým stojí skladatel, elektronický producent a klarinetista Tomáš Dvořák, se svým způsobem vrací k jádru, čirému kouzlu, k obnaženým, však suverénním, organickým podstatám skladeb. Komorní sextet špičkových muzikantů dává dech Dvořákovým skladbám. Na jejich citlivé aranži se výrazně podílel skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl. Repertoár obsahuje především Floexovy soundtracky, jako je Machinarium, Samorost, či Papetura, které provázely a zásadním způsobem formovaly duch nejen her od Amanita Design. Dojde však také na rearanže skladeb studiových desek. V nejčerstvějším projektu Floex Ensemble provází bubeník robot Josef. A stroje tančí. Živočišná energie vtrhne do digitálního království, aby si vzala co nejvíc z jeho příjemně chladivých virtuálních stěn. Floex je mediátor, tlumočník mezi vášní tance, živou hudební expresí a precizní elektronikou. Tyto světy propojuje a obohacuje. Floex je čistá energie i napětí. V rámci projektu Ensemble odhaluje svoji jemnější, však o to naléhavější polohu moderní hudby v klasickém nástrojovém provedení.

Místo konání koncertu: Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kostel na první pohled upoutá velkými prosklenými hodinami s číselníkem o průměru 7,6 m na 42 metrů vysoké ploché věži založené v celé šíři stavby. Tato osobitá moderní stavba z let 1928–1932 inspirovaná starokřesťanskými vzory je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika a evokuje Noemovu archu. Zajímavostí této nejvýznamnější české sakrální stavby 20. století je absence kazatelny. V roce 2018 byl v kostele instalován nový kamenný oltář, který se od Plečnikova zcela pravoúhlého interiéru liší svým oválným tvarem. Oltář je umístěn čelem k lidu; nahradil provizorní oltář z roku 1992. Na návrh architektů Josefa Pleskota a Norberta Schmidta byl zhotoven z jednoho kusu bílého Carrarského mramoru, který sochař Petr Váňa umístil do geometrického středu stavby. Obsahuje ostatek svaté Markéty Marie Alacoque, která patří mezi iniciátory úcty k Nejsvětějšímu Srdci Páně.

Vstupenky v předprodeji na GoOut: https://goout.net/cs/listky/moderna-floex-ensemble/uciv/

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/695850282141136

Program: 

20:00 Otevření dveří

20:30 Floex Ensemble

web: www.goodgood.cz 

Instagram: https://www.instagram.com/goodgood.cz/

web: https://floex.cz/

Instagram: https://www.instagram.com/floex1/

Rozhovor

30.11.2023 17:00

O koncertu Floex Ensemble si budeme povídat ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin.

reklama
reklama
reklama