Článek

FRANCIE JE ČESTNÝM HOSTEM VELETRHU SVĚT KNIHY PRAHA 2021

Francie je čestným hostem mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha 2021. V průběhu let se tato akce, která je skutečnou oslavou literatury, stala zásadní kulturní událostí představující velké spisovatele a talenty z Francie, Evropy i celého světa.

Je to také příležitost k zamyšlení nad úlohou kultury při posilování nejen francouzsko-českých, ale i evropských vztahů. Tímto pozváním se Francie a Česká republika v předvečer francouzského a českého předsednictví Evropské unie v roce 2022 společně hlásí k evropskému projektu, k Evropě kultury, v níž literatura a knihy hrají klíčovou roli.

Od 23. do 26. září 2021 vás zveme k objevování, poslechu a setkání s třicítkou hostů v rámci nabitého programu přednášek, diskusí i dílen pro děti.

Nechat zaznít nové hlasy francouzské literatury v Praze, v České republice, nechat vyniknout rozmanitost francouzské tvorby, oslovit čtenáře všech věkových kategorií: to je cíl, k němuž směřují jednotlivé programové linky. Naším úkolem je objevit a obhájit talenty dnešní literatury: talenty osvědčené, nové i ty zapomenuté!

Tento zvláštní ročník je věnovaný Milanu Kunderovi, evropskému spisovateli, jehož jediným domovem je literatura.

Jádrem francouzského programu jsou především rozhovory s vybranými spisovateli, kteří na veletrh dorazí osobně. Patří mezi ně například Pénélope Bagieu, Muriel Barbery, Laurent Binet, Jean-Dominique Brierre, Lenka Horňáková Civade, Penda Diouf, Benoît Duteurtre, Lucie Lomová, Magali Le Huche, Victoria Mas… Debatovat budeme o hlavních individuálních i kolektivních, intimních i politických tématech, která se prolínají díly pozvaných autorů – o otázkách identity a původu, Evropy, psaní o exilu a hranicích, vztahu mezi současnou literaturou a historií či feministických otázkách…

Zvláštní pozornost bude věnována práci překladatelů a vzájemným diskusím mezi spisovateli.

Prostřednictvím Goncourtovy ceny – výběru ČR a ceny Sony Labou Tansi budeme mít příležitost seznámit se s výjimečnými hlasy, které tvoří současnou literaturu. Součástí letošního ročníku bude také doprovodný kulturní a umělecký program, v jehož rámci se uskuteční výstavy výtvarnice Jeanne Bischoff a spisovatelky a ilustrátorky Lucie Lomové.

Ve spolupráci s Bureau international de l’édition française a Moravskou zemskou knihovnou v Brně se v rámci odborného programu setkají představitelé knižní kultury, nakladatelé, překladatelé, novináři a odborníci na literaturu. Díky podpoře Vily Gillet, evropského a mezinárodního domu současného písemnictví, budeme mluvit o místech šíření knih a literatury v dnešní Evropě, stejně jako o nových problémech, které se na evropské literární a překladatelské scéně objevují.

To je naše poslání: dát slovo světu knih, autorům, knihovníkům, překladatelům, nakladatelům, knihkupcům a čtenářům, znovu podpořit ediční tvorbu a obnovit dialog se čtenáři.

https://www.ifp.cz/cz/kultura/svet-knihy/#/

reklama
reklama
reklama