Článek Rozhovor

GALERIE VZLET PŘIPOMÍNÁ LUNAPARK EDEN

Ve 20. letech minulého století měly Vršovice lunapark světového formátu. Jeho příběh teď ožije výstavou fotografií Galerie Vzlet 

Výstavu s názvem Kde je Eden připravila fotografka Alena Kotzmannová speciálně pro Galerii Vzlet. Inspirovala se historickými fotografiemi zapomenutého vršovického zábavního parku, stávajícího na místě dnešního stadionu Slavie. Vernisáž proběhne 24. února v 18:00 ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet. Její součástí bude i kreativní dílna pro děti, která přiblíží historický kontext.  

Lunapark Eden se Pražanům otevřel v roce 1922 a dominovala mu horská dráha. Návštěvníkům nabízel napodobeninu domorodé africké vesnice, začarovaný zámek nebo divadelní představení.  

„Byl to velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren nebo pracovnice z vršovické továrny Waldeska. Hospodářská krize s sebou přinesla vznik nouzové kolonie na Bohdalci a zábavnímu parku Eden vysokou kriminalitu. Postupně upadal, až v roce 1946 zanikl,“ říká kurátorka Galerie Vzlet Denisa Václavová.   

Galerie Vzlet je nové výstavní místo pro výtvarné umění ve Vršovicích. Přináší umělecké projekty, které reflektují aktuální témata i místní nebo historický kontext. Ambicí její kurátorky Denisy Václavové je představovat veřejnosti zajímavé osobnosti české umělecké scény. Po Krištofovi Kinterovi a Evě Koťátkové se tentokrát ujala projektu významná česká fotografka Alena Kotzmannová. Poprvé tak bude na venkovní stěně Vzletu umístěna fotografie.  

„Alena Kotzmannová často vtahuje oko diváka tím, že kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotografického archivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti,“ říká o autorce kurátor David Korecký.   

Venkovní stěna Vzletu je jen ochutnávka rozsáhlé výstavy, kterou fotografka připravila pro vnitřní prostory nového kulturního centra Prahy.  

Když jsem objevila historické fotografie zábavního parku Eden, byla jsem úplně fascinována. Pět kilometrů dlouhá horská dráha – delší než světoznámá na Coney Island v New Yorku, neuvěřitelné atrakce včetně domorodé vesničky obyvatelů z Habeše, to vše se odehrávalo na Praze 10 a málokdo o tom dnes ví. Připadá mi důležité poukázat výstavou na historický kontext, ale i otevřít dialog ve vztahu k současnosti. Zajímá mě téma Edenu, jako metafory hledání ztraceného ráje a symbolického významu pro současnou společnost“, doplňuje k výstavě fotografií ve foyer Alena Kotzmannová. 

„V doprovodném programu výstavy zveme děti a seniory na speciální dílny, které přiblíží sto let starou historii lunaparku Eden. Seznámí tak vršovické obyvatele s dávnou minulostí, o které mnozí ani netuší,“ závěrem dodává ředitel Vzletu Petr Prokop.   

Více informací o doprovodném programu najdete na www.vzlet.cz. Celý program Galerie Vzlet je zadarmo. Výstava je otevřena od pondělí do pátku od 11:00 do 18:00.  

Rozhovor

24.2.2022 17:00

Ve čtvrtek 24. února si 17 hodin budeme povídat o výstavě. Našimi hosty budou kurátorka Denisa Václavová a autorka výstavy fotografka Alena Kotzmannová.

reklama
reklama
reklama