Článek

GASPARÁDA 2022 JE TU!

2. a 3. září opět ožije Karlovo náměstí v malebném historickém centru Kolína divadlem! 

Nenechte si ujít sedmnáct skvělých představení!

Přijďte se znovu pobavit, zasmát, dojmout, zasnít a žasnout… 

V letošním roce již uběhlo 226 let od narození Jeana Gasparda Deburaua v Kolíně, ale jeho odkaz je stále živý. Proto k jeho poctě pořádáme jedinečný festival vycházející z tradiční pantomimy a prezentující zejména nonverbální směry divadelního umění. Každoročně v historickém centru památkové rezervace Kolína účinkují nejen ti nejlepší umělci z celé České republiky, ale také významní hosté ze zahraničí. Na koho se letos můžete těšit? 

Humor je kořením života, a proto letos s radostí přivítáme zahraniční hvězdu festivalu Itala Mattea Galbusera s představením The Loser. Galbuser je přímo králem humoru a absurdnosti, jeho komedie a talent byly oceněny na nejvýznamnějších světových festivalech. Performer, který má za sebou mimo jiné účinkování v Cirque du Soleil a který vystupoval ve třiceti zemích světa (od Kanady po Indii, od Spojených arabských emirátů po Kolumbii), přijede do Kolína coby zaměstnanec Národní pošty. Osamělý a frustrovaný muž, jenž tráví každou neděli rybařením v představách, že je úspěšný tenista. Gasparáda varuje: Představení způsobuje záchvaty smíchu! www.matteogalbusera.it

Zahraniční hvězda, Ital Matteo Galbusera. Loser, nebo úspěšný tenista? Nechte se překvapit. (pátek od 20.05 a v sobotu od 18.50 h)

Vraťme se ale na začátek. Festival opět po roce otvírá dobrodružným vyprávěním Teátr Pavla Šmída, jehož Větrná pohádka je plná písniček a milého humoru. 

Větrná pohádka pro nejmenší děti (pátek od 8.30 a 10 h)

Poté můžete s HOLEKTIVEM nakouknout pod záclonku baletního světa. Kolik vrstev má jedna bílá sukýnka? Staňte se žáky Lekce špičkování, kde se humor vkrádá pod přísnou baletní taktovku.  

Groteskami v programu vskutku nešetříme, proto vám další v pořadí přímo marinovanou v klauniádě a zvanou HAPPY HOUR představí SQUADRA SUA

Squadra Sua a její Šťastná hodinka (pátek od 17.20 h)

Z Brna k nám přijede divadlo LABIL BONES – klaunské duo Břéťa a Čeněk s představením ZNOVU VĚČNĚ ZNOVU v pátek a v sobotu s CVIČENCI ZA ČÁROU. Pod heslem „ve zdravém těle, zdravý duch“ se snaží dva klauni-cvičenci zacvičit dokonalou sestavu. Sloganem jejich představitelů Ondřeje Klíče a Michala Chovance, kteří také účinkují v Manéži Bolka Polívky, je: „Chtěli být Laurelem a Hardym, ale zůstali Břéťou a Čeňkem.“ 

Cvičenci za čárou: Břéťa a Čeněk (sobota od 16.45 h)

AHAAA! od KoťátkA zkázy & Tante Friedl – Jakub Urban (CZ), Helena Urban (CZ), Magdalena Kriss (DE), Dan Wall (DE/USA) –je úplně všechno, hodně a najednou – hudba, akrobacie, komiks, hospodářská zvířata, vědci, superhrdinové… Představení je inspirováno životem, myšlenkami a prací Milevy Marić a Alberta Einsteina. 

AHAA! Výstižný název představení souboru Koťátko zkázy & Tante Friedl (pátek v 19.10 h)

Dvě večerní představení skupiny PARAU PARAU z Jablonce nad Nisou se vypraví skrze scénický tanec a pohybové divadlo s nadsázkou za starými českými pověstmi a také za současnou dobou plnou paradoxů a absurdit. 

Skupina PARAU PARAU vystoupí ve dvou různých představeních za sebou (pátek od 21 a od 21.20 h)

Černé divadlo WOW BLACK LIGHT THEATRE si za dvacet let své existence vydobylo neotřesitelnou pozici nejen na české scéně. Kromě pravidelných představení na své domovské scéně v pražském divadle Broadway se účastní také mnoha akcí po celém světě. Úchvatné představení vás doslova vtáhne do děje a řeknete si prostě – WOW! Uvidíte krásné barvy, ohromující tvary a uslyšíte podmaňující hudbu. Připravte se také na gejzír překvapivých momentů a neopakovatelný emotivní zážitek, úžasné techniky černého divadla a 4D efekty.

Wow Black Light Theatre: tajemná atmosféra černého divadla ( pátek od 22 h)

Jak člověk stárne, pomalu přestává snít. Někdy se ale do krajin fantazie dokáže vrátit, třeba při setkání s dětmi. Bylo by pěkné, kdyby k takovému setkání došlo a kdyby společně (dospělí i děti) objevili Tajemství oblaků. AIRGYM ART COMPANY vám příběh bude vyprávět skrze závěsnou a pozemní akrobacii, pohybové divadlo a klaunerii v sobotu 3. září.

Chcete si zkusit ŽONGLOVÁNÍ? V sobotu je pro vás připravena žonglérská dílna s míčky, kruhy, diaboly, flowersticky a dalším žonglérským náčiním pod vedením pánů Adama a Václava zvaných BRATŘI V TRICKU.

MISI OMEGA přichází soubor Koťátko zkázy s novou fantastickou show plnou humoru, agentů, naprosto logických závěrů, párové akrobacie, záchrany světa, spasení a dalších úžasností. 

Mise Omega: show plná humoru, agentů a párové akrobacie (sobota od 18 h)

I v letošním roce se můžete těšit na vystoupení studentů a absolventů Katedry nonverbálního divadla HAMU v Praze – HAMU MIME EVENING, tj. etudový večer plný pantomimy, klaunerie, grotesky a improvizace. 

Skupina AIRGYM ART COMPANY vás zavede do světa Mathisů (poutníků nekonečnou oblohou) a bude vám vyprávět jejich legendy plné napětí, kouzel a velkých činů… Příběhy, které vám na chvíli dovolí vzlétnout.

Závěr 11. ročníku festivalu bude patřit BLACKOUT PARADOX a jejich grotesce RECOMBINATION s množstvím ohnivých a pyrotechnických efektů, nadmíru zapáleným vědcem a doutnajícími mechanickými bytostmi. 

Během festivalu se můžete těšit i na promítání fotografií z minulých ročníků festivalu a na další překvapení.

Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – na festival GASPARÁDA 2022 v Kolíně! 

Program festivalu Gasparáda 2022

F: Gasparáda – mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua

Facebookové stránky festivalu, kde najdete podrobné informace, zajímavosti a různé úžasnosti z divadelního světa: https://www.facebook.com/gasparadadivadelnifestival

Zároveň připravujeme webové stránky: www.gasparada.cz

reklama
reklama
reklama