Článek Rozhovor

GOOD OLD CZECHS

15. září byl do kin uveden nový celovečerní dokument Good Old Czechs  režiséra Tomáše Bojara.

Film vypráví příběh dvou českých letců RAF, Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), a jejich odyseu válečnou Evropou. Ve snímku ožívají vzpomínky obou letců hlasy dvojice herců podobného věku, jako byli letci za války, a jako jejich vnitřní řeč nás provází celým dokumentem. Prožijeme cestu z okupovaného Československa, boj o záchranu Francie a následný útěk do Anglie, bitvu o Británii, přesun do Sovětského svazu, podporu Slovenského národního povstání i návrat do osvobozené Prahy.

Snímek je vystavěný výhradně z dobových filmových záběrů z tuzemských, evropských a britských archivů, z nichž některé nebyly doposud zveřejněny. Autentické prožitky letců a reálné dobové záběry se vzájemně propojují, doplňují a podtrhují, což umožňuje prožívat příběh obou protagonistů tak, jako by se odehrával právě teď.

Režisérem celovečerního dokumentu Good Old Czechs je oceňovaný dokumentarista Tomáš Bojar, vítěz soutěže Proxima na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

„František Fajtl a Filip Jánský. Dva stateční českoslovenští letci, první stíhač, druhý střelec v bombardéru. První korektní gentleman, druhý trochu rošťák. Ale oba byli mimořádně citlivými pozorovateli okolního světa. Zajímaly je věci velké i malé, vznešené i všední,“ říká režisér Tomáš Bojar. A pokračuje: „Víme, že před startem často přemáhali strach ze smrti a po přistání oplakávali padlé kamarády, i oslavovali další propůjčený čas na zemi. Vzlétáme s nimi do oblak a s humorem poznáváme zvláštnosti života v cizích zemích.“

Režisér citlivě pracoval se vzpomínkami letců a společně se střihačem Šimonem Špidlou je originálním způsobem propojil s filmovými záběry a hudbou slovenského hudebníka Stroona, speciálně zkomponovanou pro tento film. 

Film produkovala společnost NOW Productions v koprodukci s Českou televizí, Rozhlasem a televíziou Slovensko, Artichoke a KM Plus Media s podporou Státního fondu kinematografie a Ministerstva obrany Slovenské republiky a podporou od soukromých partnerů.

Distributorem filmu je PILOT FILM.

trailer filmu Good Old Czechs

CZ  https://youtu.be/KfH4CKGO3oA

EN https://www.youtube.com/watch?v=t4WfwMPE79o 

web www.goodoldczechs.cz

Rozhovor

29.9.2022 17:00

O snímku Good Old Czechs si na Radiu 1 budeme povídat s režisérem Tomášem Bojarem.

reklama
reklama
reklama