Článek Soutěž

GORBAČOV. RÁJ: PORTRÉT MUŽE, KTERÝ ZMĚNIL SVĚT

Do kin míří nejnovější snímek oceňovaného režiséra Vitalije Manského (Svědkové Putinovi, Roura, V paprscích slunce)  „Gorbačov. Ráj“.

Portrét legendárního státníka, který daroval svobodu Východnímu bloku včetně tehdejšího Československa, bude v předpremiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Poté bude za účasti tvůrců představen v Brně, v Praze a také exkluzivně online na portále DAFilms.cz (od 2. do 7. 11.) Do kin vstoupí 4. 11.

Autor Glasnosti a Perestrojky, politik, který zbořil Berlínskou zeď. Devadesátiletý Michail Gorbačov dnes žije osamocený v domě na okraji Moskvy, kde čeká na přijetí do panteonu nejvýznamnějších osobností 20. století. Soud nad ním vynesou až dějiny. Ve filmu „Gorbačov. Ráj“ však předkládá svou vlastní konečnou výpověď, v níž s melancholií i humorem bilancuje politické dění 20. století, svůj život i kariéru. 

Film Vitalije Manského je aktuálním, intimním portrétem muže, který svými rozhodnutími změnil svět. Během krátkého období, kdy byl Michail Gorbačov u moci (1985–1991), došlo k rozpadu velké sovětské říše. Gorbačov byl architektem Glasnosti a Perestrojky – politických kroků, které daly obyvatelům země, přezdívané americkým prezidentem Reaganem „Říše zla“, šanci žít svobodně. Michail Gorbačov zbořil Berlínskou zeď. Za Gorbačovovy vlády ale také vybuchl reaktor v jaderné elektrárně v Černobylu. Během jeho vlády zemřelo mnoho občanů pobaltských republik usilujících o nezávislost, sovětská armáda potlačila nespokojenost v Tbilisi i pokojné demonstrace v Baku. Za Gorbačovovy éry se zhroutil Sovětský svaz, což mu neodpustilo mnoho jeho krajanů. S tímto břemenem minulosti dožívá osamělý muž (nar. 1931) svá poslední léta v domku na moskevském předměstí, kam jako jednoho z mála hostů vpustil režiséra Vitalije Manského.

Slovo režiséra:

„Jednou bude mít Michail Gorbačov pomníky po celém světě. Někde už brzy, jinde – například v Rusku – to bude trvat ještě mnoho let, než lidé pochopí skutečný význam toho, čím se tento muž zapsal do dějin. Já jsem však chtěl za chladným mramorem či bronzem ukázat člověka, který zcela sám dospěl k odhodlání změnit svět k lepšímu. Právě to bylo důvodem, proč jsme se ujali nesnadného úkolu přemluvit téměř devadesátiletého, unaveného muže, aby nás vpustil do svého světa – světa osamění, frustrace, ale i radosti ze svobody!“

Předpremiéry za účasti tvůrců v Brně a v Praze:
Brno:
1. 11. ve 20:00 kino Art
Předpremiéra s hosty: Gorbačov. Ráj – Kino Art

Po projekci bude následovat debata, kterou s režisérem filmu a producentem Filipem Remundou povede reportér týdeníku Respekt Ondřej Kundra.

Praha:
2.11. v 19:00 kin Edison
Gorbačov. Ráj | EDISON FILMHUB
Po projekci bude následovat debata s režisérem Vitalijem Manským, producentem snímku Filipem Remundou a redaktorem týdeníku Respekt Jaroslavem Spurným. Tato debata bude živě přenášena na portále DAFilms,

GORBAČOV. RÁJ ONLINE NA DAFILMS.CZ

Od 2. do 7. listopadu bude unikátní dokumentární portrét Michaila Gorbačova k vidění na portále DAFilms.cz online na: bit.ly/Gorbacov_Raj

Soutěž

V úterý 2.11. můžete vyhrát dva vstupy na slavnostní premiéru filmu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama