Článek

HANA GAROVÁ V UHELNÉM MLÝNĚ

Hana Garová – Show Me the Body

Galerie arto.to, Uhelný mlýn

Areál Šroubáren 860, 252 66 Libčice nad Vltavou

19. února – 28. května 2023

Kurátorka: Silvia L. Čúzyová

Zahájení v sobotu 18. února 2023 v 15 hodin 

V sobotu 1. dubna v 15 hodin provedou výstavou diváky její autorky, Hana Garová a Silvie L. Čúzyová.

Výstavu kreseb, maleb a monotypů Hany Garové s názvem Show Me the Body mohou diváci shlédnout v arto.to galerii v Uhelném mlýně do konce května. Kolekce tematizuje odkrývání vrstev neznámého já, které vyplouvají skrze tvořivý neklid a umělecký zápas o OBRAZ. Hanina „ruka v tranzu“, rychlejší nežli myšlenky nebo kontrola ega, působivě vizualizuje neznámá lidská území do podoby expresivních a naléhavých uměleckých děl. 

Tvorbu Hany Garové charakterizuje „běs malování“ (furor pictoris) – horečnatý akt, potřeba vytvářet a destruovat současně, kde obraz je zdrojem radosti i bolesti. Hanu zajímá proces odkrývání, který se (paradoxně) realizuje přes mnohonásobné vrstvení. Mezifáze zůstávají skryty v matérii díla, ale jejich přítomnost a energie zmnožuje působení celku. Výsledek je notně znepokojivým otiskem intimní lidské zkušenosti umělce do vlastního umění. Významnou roli hraje samotné vznikání obrazů, které si tak nějak samy volí cestu. V excesivním tvoření se kombinuje intenzívní malířské přemýšlení s impulzívními gestickými momenty. Specifická figurace se odehrává mezi deformací a abstrakcí. Podivné životní formy jsou dematerializované a často je nemožné oddělit jednu složku od druhé. Obrazy nesou témata a emoce z temnějšího spektra introspektivního světa. 

Výstava Show Me the Body reflektuje tělo, které se v raných kresbách Hany Garové objevovalo jako předmět psychologického zkoumání – a pak hlavně tělo, které se v současných kresbách a malbách stalo pracovním nástrojem, protože performativně vstupuje do obrazové plochy a stává se  doslova transformátorem akumulovaných energií. Sedimenty, které se v člověku od narození ukládají a vrství prostřednictvím smyslů a vjemů, Hana postupně odnímá a ukládá na podložku, plátno nebo papír. Tento proces/přenos, kdy dochází k transmutaci hmoty na materiál zcela jiný, byl typický pro alchymii a může být viděný jako analogický ke stvoření světa. 

Hana Garová (1986) je původem slovenská malířka, která žije a působí v Praze. Absolvovala AVU v ateliéru Vladimíra Skrepla, s jehož vkladem do české malby jí spojuje expresívní výraz, gestický projev a důraz na figurativní jádro obrazů. Malířka se po skončení studií nevrhla do galerijního provozu, ale rozhodla se naplno věnovat tvorbě, přesto již vystavovala v etablovaných galeriích (Veletržní palác NG, Praha; Adam Gallery, Brno; Zahorian van Espen, Praha; Galerie etc., Praha; Photoport, Bratislava), i v alternativních prostorech. V roce 2017 se stala finalistkou prestižní slovenské soutěže pro mladé malíře VUB Malba roka; je zastoupená v galerijních i soukromých sbírkách. Aktuálnímu výběru pro Arto.to galerii dominuje kresba, čímž autorka rozvíjí rámcové téma galerie pro rok 2023:  „Black & White“.

www.uhelnymlyn.cz

www.arto.to

PROVOZ A OTEVÍRACÍ DOBA GALERIE

Galerie je přístupná pouze po předchozí rezervaci na e-mail arto@arto.to nebo po zakoupení časové vstupenky přes síť GoOut.cz, a to v době od středy do neděle od 14 do 18 hodin. Neohlášeným návštěvníkům nemůžeme v současné době zaručit přístup po celou otevírací dobu.

Vstupné 150 Kč

reklama
reklama
reklama