Článek Rozhovor

HRAVÝ ANIMOVANÝ FILM KVÍK VSTUPUJE DO KIN

www.acfk.cz

Kvíka do každého kina a každé rodiny!

Hravý animovaný film pro děti od 3 let Kvík vstupuje díky Asociaci českých filmových klubů 10. listopadu do kin. Dojemný, dramatický i vtipný příběh o přátelství holčičky a prasátka vznikl v nizozemské produkci technikou stop-motion animace a premiéru měl na letošním MFF v Berlíně. Film se promítá s českým dabingem. Slavnostní premiéra filmu se bude konat 12. listopadu v pražském Biu Oko v rámci festivalu Malé oči. 

Hrdinkou filmu je devítiletá Babs, kterou o prázdninách čekají hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto… dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu klobás. Má s tím snad něco společného blížící se soutěž o nejlepší klobásu?

Stop-motion animace
Stop-motion je technika animace, při níž je animovaný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o maličké úseky tak, aby po následném spojení vyvolala animace během projekce dojem spojitosti. Výhodou této techniky je možnost animovat prakticky cokoliv. Nevýhodou pak je její velká časová náročnost (například britský celovečerní animovaný film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka se točil celých 5 let). Mezi české tvůrce využívající ve svých dílech stop-motion animaci patřily legendy jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Barta.

„Mascha Halberstadová vyšvihla stop-motion zázrak, který bude bavit děti (hlavní „prasátková“ linie) i dospělé (černý humor). A pak je tu takřka freudovská fixace na exkrementy, která bude bavit úplně všechny… Inteligentního rodinného obsahu je v českých kinech zatracené málo a našim cílem je, aby Kvík s elegancí sobě vlastní splatil tento dluh…,“ říká Jan Jílek, programový ředitel AČFK.

Ohlasy z médií

„Rozkošný, originální animovaný film o dívce a jejím prasátku, inspirovaný poetikou Roalda Dahla“(SlashFilm)

„I když je Kvík určený dětem, ve filmu je spousta věcí, které si užijí i dospělí. Například prasečí hovínka, kterých je ve filmu opravdu dost a hrají ústřední roli i v několika vrcholných scénách filmu…“ (The Hollywood Reporter) 

Původní název: Knor / Země: Nizozemsko / 72 minut / Režie: Mascha Halberstadová / Scénář: 

Fiona van Heemstraová / Kamera: Peter Mansfelt / Hudba: Rutger Reinders / Hrají: / V českém znění účinkují – Petra Šimberová (Babs), Zdeněk Junák (děda Tuitjes), Jiří Daniel (Tijn), Jana Musilová (maminka), Martin Sláma (tatínek), Aranka Lapešová (teta Christine)

Kvík (acfk.cz)

Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz

https://www.facebook.com/asociaceceskychfilmovychklubu

Rozhovor

10.11.2022 14:00

O filmu Kvík si budeme povídat ve čtvrtek 10. 11. ve 14:00. Naším hostem bude Jan Jílek.

reklama
reklama
reklama