Článek Rozhovor

HUDEBNÍ ZVĚŘINEC V NÁRODNÍM MUZEU

Máte rádi zvířata? Skladatelé a hudebníci ano! Zvířata inspirovala skladatele k napsání krásných písní a skladeb. Vzpomenete si na nějakou lidovou nebo populární písničku věnovanou právě zvířatům?

Zveme všechny zvídavé děti a hravé dospělé na „hudebně-zoologickou“ procházku. Podíváme se do ptačí říše, vodního světa, do lesa i do exotických krajů. K vidění jsou nejen ilustrace, noty a hudební nástroje, ale i zvířata. Rozeznáte skřivana od slavíka, nebo cvrčka od cikády? Díky spolupráci s Přírodovědeckým muzeem Národního muzea si zvířata prohlédnete pěkně zblízka. Lva se vám přehlédnout určitě nepodaří, ale schválně jestli najdete housle se lví hlavičkou.

Povíme si, z čeho se dříve nástroje vyráběly, proč se některé části hudebních nástrojů po zvířatech jmenují nebo proč je svým tvarem připomínají. Ukážeme si historický serpent, který vypadá jako had, nebo třeba arabský buben, který je pro svůj tvar nazýván sloní nohou. Zjistíte, jak se jmenovala oblíbená kočka Emy Destinnové, nebo to, že Antonín Dvořák byl vášnivý holubář.

Nevynecháme ani hmyzí říši, prohlédnete si motýlka houslisty Josefa Suka i sbírku motýlů skladatele Zdeňka Fibicha. Na výstavě jsou i záznamy zvuků zvířat, ty domácí nepochybně poznáte, ale co taková říše ptáků? Tam už to bude chtít nastražit uši! K poslechu jsme pro vás připravili krásné skladby inspirované zvířaty, jako například Labutí jezero, Karneval zvířat nebo Let čmeláka. Nezapomněli jsme ani na písničky lidové a populární. Zanotujeme si například Máme rádi zvířata, Holubí dům, Včelku Máju, Medvědi nevědí a mnoho dalších.

V naší výstavě si ale také můžete vyzkoušet a zahrát si na kdeco… Víte, co je to Temple Block, Waterfall Percussion nebo Djembe? To vše a mnohem víc na vás bude čekat v Českém muzeu hudby. Těšíme se na vaši návštěvu!

https://www.nm.cz/program/pro-rodiny-s-detmi/hudebni-zverinec

Rozhovor

25.11.2022 14:00

V pátek 25.11. si ve 14 hodin budeme povídat o výstavě Hudební zvěřinec. Naším hostem bude Mariana Lebedová, autorka výstavy.

reklama
reklama
reklama