Článek Soutěž

INDIÁNSKÁ UTAMA MÍŘÍ DO ČESKÝCH KIN

Indiánská UTAMA: vítězný film festivalu Sundance a bolívijský kandidát na Oscara míří do českých kin

 Po předpremiéře na MFF Karlovy Vary míří od 20. 10. do kin poetické drama UTAMA. Snímek natočený převážně s indiánskými neherci se stal favoritem letošního festivalu v Sundance, kde získal Velkou cenu poroty. Film režiséra Alejandra Loayzy Grisiho se stal také bolivijským vyslancem do oscarového klání. 

VEČER S INDIÁNSKÝM FILMEM

Speciální projekce filmu UTAMA za účasti režiséra proběhne v úterý 25. 10. v pražském kině Světozor v rámci Večera s indiánským filmem. Kromě filmu UTAMA bude k vidění také guatemalský film IXCANUL (režie: Jayro Bustamante), který je poetickou i drsnou sondou do života současných Mayů. Moderátorem večera bude filmový vědec, pedagog a expert na latinsko-americké kinematografie David Čeněk.

ŽALOZPĚV ZA MIZEJÍCÍ KULTURU BOLIVIJSKÝCH INDIÁNŮ

Co když nám domov umírá před očima…? Film UTAMA zachycuje atmosféru místa, které pozvolna vysychá.

Stárnoucí indiánský pár z kmene Kečua žije na bolivijských pláních roky a roky tu samou rutinu oklopen stádem lam a majestátními horami. Nezvykle dlouhé sucho ale postaví Virginia a Sisu před obtížně řešitelné dilema. Co když se celý jejich způsob života chýlí k neodvratnému konci? Co když pro ně ve vyschlé krajině neexistuje žádná budoucnost? 

Do malé usedlosti na planině přijíždí jejich vnuk Clever a nabízí jim útočiště ve městě. Zároveň ale své prarodiče nedokáže ponechat napospas osudu, a tak se trojice indiánů po svém vypořádává s umíráním krajiny, nevyhnutelností změny a hledáním smyslu bytí tváří v tvář konci. Utama je pokorným žalozpěvem za mizející kulturu bolivijských indiánů i tichou, ale naléhavou připomínku dopadů globálních klimatických změn na místa, kterým říkáme domov.

Moudrost stáří a láska jako univerzální síla

Chtěl jsem vyprávět příběh čisté lásky uprostřed bolivijského Altiplana,“ říká režisér Alejandro Loayza Grisi. „Díky natáčení dokumentárních filmů jsem měl možnost procestovat celou Bolívii, což mi umožnilo pochopit zemi a život z velmi odlišné perspektivy. Milostný příběh, který jsem měl původně na mysli, se prosytil environmentálním a sociálním kontextem, který mi umožnil zkoumat hlubší otázky osudu mé země a důsledků proměny klimatu. Tyto problémy se zdají být velmi vzdálené, ale ve skutečnosti jsou šokujícím způsobem blízké a jsou něčím, čemu čelíme v mnoha částech světa: ztráta jazyků a kultur, nucená migrace venkovských národů a mezigenerační střety tradice s asimilací.

Utama je příběh lásky. Intimitu Virginia a Sisy lze cítit v drobných gestech i ve chvílích společného mlčení, které v jejich vztahu dominují. Jejich ticho představuje souznění, které se může vyvinout jen ve vztahu, prohlubovaném desetiletími společného soužití. Bez ohledu na kulturní rozdíly mezi diváky a postavami filmu jsem usiloval o to, zpodobnit jejich lásku jako univerzální sílu.“

Utama | Artcam Films

Soutěž

Ve čtvrtek 20.10. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu (25.10.20,30 hod,Světozor Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama