Článek

INDUSTRIÁLNÍ PRAGOVKA JINAK – OZVĚNY PROSTORU A FRAGMENTY ZE ZAHRANIČÍ

Program Pragovka Gallery se v rámci akce Zažít město jinak letos zaměří kromě otevření 8 nových výstav na výtvarné workshopy, komentované prohlídky, venkovní intervence zahraničních rezidentů a jak jinak než komunitní aktivity jako swap, grilovačka, ale i možnost se vyřádit na místní legální stěně.  Sdílet prostor Pragovky a veškeré aktivity mohou návštěvníci v sobotu 18.9. od 10:00 až do pozdních večerních hodin. Díky výzkumně-uměleckému projektu „Ozvěna prostoru “ ožije bývalá jídelna areálu a v rámci venkovní instalace bude k vidění také architektonická část autonomní zóny z periferie Vídně.

Pestrý program umožní návštěvníkům zapojit se do otevřené malířské zóny i po domluvě si zrealizovat vlastní návrh na legální stěně Pragovky, namíchat si drink či se jen přijít podívat na řadu uměleckých intervencí či vernisáž čtyř výstav a tří výstupů zahraničních intervencí s bohatým hudebním programem a VJingem. V součtu aktivit nebude chybět ani divadelní představení s názvem CUBE. V rámci vernisáží na Zažít Pragovku Jinak  budou slavnostně otevřeny nové výstavy z bloku Výstupy intimity, zahrnující Obyčejné myšlenky Eliáše Dolejšího nad kvadraturou kruhu, Matné plány hrdinských činů Alessandry Svatek, ale také prezentaci v Praze téměř neznámého ateliéru Ostravské univerzity Socha 2 s názvem REGENERACE. Poslední výstava bloku s názvem Tide of softness se prostřednictvím kolektivu autorů pokusí zpracovat téma udržitelného životního stylu. Program vyvrcholí vystoupením hudební umělkyně Fae Bestia a VJ v podání kolektivu sdruženého kolem hudebníka Cyrila Kaplana a chybět nebude ani performance.  „Pro specifické prostranství areálu Pragovka Art District vzniká nová akce pod názvem Pojízdný BUFFet. Jedna z dalších mých akcí, při kterých neobčerstvuji jen oči diváka, a v tomto případě se může i posílit malým naservírovanými jednohubkami,“ přibližuje další bod programu performerka ka3ka3. Skrze taneční představení CUBE budou návštěvníci moct nahlédnout na krychli jako symbol lidského konstruktu a prozkoumat reakce naší mysli.

Společným jmenovatelem akcí i intervencí je site specific přístup i citlivost pro areál Pragovky a jeho uměleckou minulost či současnost. V projektu izraelské umělkyně Bar Dvir Raharim se  přemění vstup galerie v organicky pojatou strukturu. Z pohledu budoucnosti i minulosti Pragovky se k divákům obrátí v rámci performance česko- francouzská umělkyně Catherine Radosa, která skrze rituál večeře přiblíží svůj pohled divákům.  Rakouský umělec Reinhold Zisser představí ve venkovních prostorách umělecky trasformovaný fragment projektu Notgalerie, který na okraji Vídně ztělesňoval řadu let enklávu umělecké svobody.

Spojení venkovních aktivit společně s interiérem galerie doplní program pro děti nebo komunitní aktivity – jeden z workshopů umožní tvorbu graffiti naproti zdejší legální stěně, v kavárně si návštěvníci budou, zcela v duchu tématu letošního Zažít město jinak, jímž je “Návod k sestavení”, umíchat vlastní drink. Vůbec poprvé se do Zažít Pragovku jinak zapojila také Artotéka městské knihovny Praha, návštěvníci si  mohou vybrat dílo k zapůjčení domů v rámci programu artotéky. Krom možnosti zapůjčení si ale mohou nejn vlastní umělecké dílo pod vedením lektorů vytvořit, ale také – v souladu s tématem “návod k sestavení” –  sestavit si vlastní obrázek k tomu, co dnes Pragovka vlastně je.

PROGRAM:

CELODENNÍ AKTIVITY:

10:00 – 18:00 Výtvarný workshop pro děti i dospělé + Legální stěna (po domluvě na pragovkagallery@gmail.com)

10:00- 18:00 Otevřené ježdění v hale Maxspace

10:00 – 18:00 Rostlinný swap/ Kafe Pragovka

10:00 – 17:00 Artotéka Městské knihovny v Praze / možnost zápůjčky uměleckých děl a publikací / Hub

10:00 – 21:00 Umělecké instalace a přístupné výstavy / Pragovka Gallery, The White Room, venkovní prostory

JEDNORÁZOVÉ AKTIVITY:

13:00 – 17:00 DJ SJ Yellow / naproti Kafe Pragovka

14:00 – 17:00 Kafe Pragovka / DRINK TABLE / Namíchej si sám

15:00 Komentovaná prohlídka areálem / start od Pragovka Gallery spojená se setkáním s Reinholdem Zisserem v jeho nové venkovní intervenci.

15:00 – 17:00 Graffiti Molotow Workshop/ naproti Legální stěně/ venku

18:00 Vernisáže ČTYŘ výstav v galeriích Pragovka z bloku VÝSTUPY INTIMITY a výstupy 3 zahraničních rezidencí. Na vernisáži proběhne performance Ka3Ka3 a zahraje Fae bestia.

Společně otevřeme výstavy:

– REGENERACE

-ALESSANDRA SVATEK: MATNÉ PLÁNY HRDINSKÝCH ČINŮ

-TIDE OF SOFTNESS

-ELIÁŠ DOLEJŠÍ: OBYČEJNÉ MYŠLENKY

-BAR DVIR RAHARIM: The Ground Beneath Us Moves Upwards

– REINHOLD ZISSER: (de)Fragmentace: Notgalerie-Pragovka

– CATHERINE RADOSA: OZVĚNA POZÍTŘÍ/AKCE

+ Intervence Venduly Hulcové: Open Perception

18:30 Performance Catherine Radosy

20:00 Taneční představení CUBE/Choreografie, performance: Eliška Benešová/ Námět, scénografie: Kristýna Kužvartová / Hudba, scénografie: Michal Nachtigal/ Light design: Michal HóR Horáček

Krychle jako symbol lidského konstruktu, dávající nám svou jasností pocit bezpečí. Avšak dá se na to spolehnout? Kde začíná hranice, za kterou věci námi vytvořené již nejsou našimi pomocníky? Je čím dál složitější vyznat se v rozdílu mezi potřebou a závislostí…

Na závěr:

Fæ Bestia

Cyril Kaplan

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

VÍCE INFO O VÝSTAVÁCH A AKCÍCH:

-Performance Ka3Ka3: BUFFet
Pro specifické prostranství areálu Pragovka Art District vytvořila performerka novou akci pod názvem Pojízdný BUFFet. Akce nabízí občerstvení nejen pro oči diváka, ali drobné pohoštění v podobě malých jednohubek.

Vernisáže výstav:

– Alessandra Svatek: Matné plány hrdinských činů / The White Room/ kurátorka: Lucie Nováčková. Výstava konceptuální umělkyně, zabývající se objektem a nemožností zahlédnout skutečnost. Více na https://bit.ly/MatnePlanyHrdinskychCinu

– REGENERACE / Pragovka Gallery Rear/ kurátor: Jaroslav Koléšek
Výstava představí práce absolventů ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity. Více na https://bit.ly/RegeneracePGR

– Tide of Softness / Pragovka Gallery Entry/ kurátorka: Veronika Čechová
Skupinová výstava umělkyň a umělců Filipa Dvořáka, Kristiny Fingerland, Juliany Höschlové, Elišky Konečné, Michaela Noska, se zastoupením uměleckých kolektivů Hadaikum a Overall Office, tematizuje obrat k jemným a pomalým technologiím jako možné odpovědi na současné neudržitelné konzumní tendence a způsob života.
Více na https://bit.ly/TideOfSoftness

– Eliáš Dolejší: Obyčejné myšlenky / Pop-Up/ kurátorka: Magdalena Shnitzerová
Eliáš Dolejší objektem Infinita ztělesňuje kvadraturu kruhu. Více na https://bit.ly/ObycejneMyslenky

– Bar Dvir Rahamim: The Ground Beneath Us Moves Upwards
Site-specific procesuální instalace izraelské umělkyně Bar Dvir Rahamim je zamýšlena přímo na míru Foyer v Pragovka Gallery.

– Catherine Radosa: Ozvěna pozítří / Jídelna

Výzkumně-umělecký projekt pojednává o situaci areálu Pragovky se vším, co je pro něj specifické

– Reinhold Zisser: (de)Fragmentace: Notgalerie-Pragovka/ venkovní prostor Pragovky / Zhmotnění Dočasně autonomní zóny ve venkovních prostorách Pragovky.

Více o zahraničních intervencích na: https://bit.ly/zahrrezivystavy

https://www.facebook.com/events/1280565859064106

reklama
reklama
reklama