Rozhovor

INTERIÉR ROKU

CO JE SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU?

Jediná společná soutěž pro architekty a interiérové designéry z ČR i SR.

Ti také její vznik před šesti lety sami podnítili, protože měli pocit, že ostatní soutěže a ceny zohledňují zejména architekturu jako celek a urbanismus. — Interiér je pro ně spíš jakýmsi přívěškem.

Architekti, kteří se zabývají nejen celou stavbou, ale také interiérem do detailů rovněž cítí, že v běžné populaci je třeba kvalitní interiér stále popularizovat a ukazovat lidem pozitivní vzory. Jen tak se mohou české i slovenské interiéry postupně zlepšovat.

KDO SE MOHL HLÁSIT DO ŠESTÉHO ROČNÍKU?

Profesionální tvůrci z Čech a Slovenska, pokud byl interiér realizován v předchozím roce, tedy 2020.

Přihlašovat bylo možné soukromé byty i veřejné interiéry, stejně jako obchody, kadeřnictví, ordinace atd., a to v osmi kategoriích.

KDO O VÍTĚZÍCH ROZHODUJE?

Osmnáctičlenná mezinárodní porota pod vedením architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. (bývalého rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové).

Kromě Čechů v porotě zasedala i jedna Španělka, Slovenka, Portugalec a dva Italové. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě také osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury např. filmová režisérka a producentka MgA. Hana Třeštíková, malíř a pedagog MgA. David Saudek, výtvarník Pasta Oner, designér a sochař Rony Plesl atd.), a to proto, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

KOLIK V AKTUÁLNÍM ROČNÍKU SOUTĚŽÍ INTERIÉRŮ?

Přihlášeno je 211 interiérů z ČR i SR.

CO VÍTĚZOVÉ OBDRŽÍ JAKO CENU?

V souladu s konceptem soutěže navrhuje podobu aktuálního ocenění Interiér roku každý rok nový designér.Ceny pro letošní ročník soutěže byly navrženy jako rozměrné skleněné pochodně (50 cm), které symbolizují poselství nebo osvětu, ale podle jejich autora designéra Borise Klimka mohou představovat i v současnosti tolik potřebné světlo na konci tunelu.

KDY A KDE BUDOU VÍTĚZOVÉ OZNÁMENI?

Vítězové jednotlivých kategorií a absolutní vítěz vybraný napříč kategoriemi budou vyhlášeni toto úterý 21. 9. 2021 v Centru současného umění DOX, a to jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o designu, bydlení a architektuře Living Forum.

JAK FUNGUJE LIVING FORUM?

Jedná se celodenní sled tlumočených přednášek zejména zahraničních architektů a designérů na dané téma z oblasti designu interiéru.

Letošní téma: Zpět do budoucnosti – tradice v. technologie.

https://www.interierroku.cz/cs/

Rozhovor

17.9.2021 17:00

V pátek v 17:00 si budeme ve studiu Radia 1 povídat s Petrem Tschakertem, ředitelem soutěže Interiér roku.

reklama
reklama
reklama