Článek Soutěž

IRÁNSKÁ RODINNÁ ROADMOVIE NA CESTĚ VSTUPUJE DO KIN

Dojemná íránská rodinná roadmovie NA CESTĚ vstoupí do kin 10.3.

NA CESTĚje výjimečný debut Panaha Panahího, syna slavného režiséra Jafara. Snímek s lehkostí i humorem postihuje rodinné vztahy od něžných momentů až po vyhrocené hádky, a je i metaforu země, ze které se neodchází tak úplně lehce. 

Hned po svém prvním uvedení na festivalu v Cannes loni v květnu film vzbudil nadšené reakce kritiků i diváků. V Česku byl film uveden na MFF Karlovy Vary a na festivalu Íránci. 

O FILMU:
Na první pohled se to zdá jako obyčejný rodinný výlet. Mrzutý otec má nohu v sádře, starší syn neobratně řídí, mladší dělá neúnavně rozruch a matka se snaží rozdílné energie vybalancovat. Jenže zdání klame. Cesta plná rozmíšek, vtípků a úsměvů má zneklidňující směr, o kterém se dozvídáme jen z drobných náznaků. 

Panah Panahi ve svém debutu mistrovsky kombinuje klasickou roadmovie s tichým, ale naléhavým společenským poselstvím o zemi, kde svoboda často končí hned za okny auta. V intimním portrétu jedné rodiny se spojuje humor, naléhavost, nevtíravá tragika a neobyčejně silné i uvěřitelné charaktery.

„Cesta  hlavního hrdiny mého filmu je inspirována odchodem jednoho přítele, který mi o své cestě za hranice vyprávěl. Všechny jednotlivé kroky, včetně kupování ovčí kůže, jsou přesně podle skutečnosti.“

Režisér a scenárista Panah Panahi se narodil v Teheránu v roce 1984 a vystudoval film na tamní univerzitě. Jeho první krátký film získal řadu cen na domácích i mezinárodních festivalech. Je synem íránského režiséra Jafara Panahiho, s nímž spolupracoval na několika filmech jako konzultant, střihač a asistent režie. Film NA CESTĚ je jeho celovečerním debutem a byl vybrán do sekce Quinzaine des Réalisateurs festivalu v Cannes 2021.

„Vnímání otce i ostatních postav a vlastně celého filmu bych rád nechal na divácích. Nechci schematizovat a napovídat divákovi, co si má myslet, chci mu ponechat prostor, aby si mohl film domyslet sám, poskytnout jeho smyslům zážitek, který mu dá možnost vlastní interpretace. „

Cesta, kterou filmová rodina putuje, není autorská licence: sleduje přirozenou skladbu íránské krajiny. Jak se blížíme k hranicím, pouštní pláně přecházejí v zelenější pahorkatiny. Při výběru jednotlivých filmových míst jsme samozřejmě brali v potaz i další faktory, avšak to, jak se mění krajina ve filmu odpovídá realitě země.“ 

Více viz www.artcamfilms.cz

Soutěž

V pondělí 7.3. můžete soutěžit o dvě vstupenky na premiéru filmu 9.3. od 20,00 hodin.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama