Článek

IRSKÁ QUEER KOMEDIE RANDE NA OKO VSTUPUJE DO KIN

Distribuční značka festivalu Mezipatra Queer Kino uvede 28. dubna do českých kin irskou komedii Rande na oko (Dating Amber). Film, který režíroval David Freyne, vypráví příběh spolužáků katolické střední školy – zakřiknutého Eddieho a nezávislé Amber. Dvojice přátel se rozhodne předstírat romantický vztah, aby umlčela spekulace o své sexualitě. Amber je totiž lesba a Eddiemu se líbí muži. Irské maloměsto poloviny devadesátých let ale není na queer lásku připraveno. V hlavních rolích kritiky uznávaného snímku, který The Hollywood Reporter označil za „nádherný pohled na přátelství mezi dvěma queer dospívajícími“, se představí Fionn O’Shea, Lola Pettigrew a Sharon Horgan. Slavnostní premiéra filmu se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna od 19:00 v kině Edison Filmhub. O den později se v kině Art uskuteční brněnská premiéra s afterparty, na které zahraje DJ Tyjsity. 

▶︎ Představujeme vám trailer: https://youtu.be/af9RdWCY94I 

▶︎ Vstupenky na pražskou premiéru: https://bit.ly/rande_na_oko_premiera_vstupenky  

▶︎ Vstupenky na brněnskou premiéru: https://bit.ly/Queer_Night_Rande_na_oko 

Autobiografický příběh režiséra 

Děj filmu Rande na oko se odehrává v malém městě poblíž Dublinu roku 1995 – v době, kdy v Irsku probíhá referendum o legalizaci rozvodu, a jen dva roky poté, co v zemi došlo k dekriminalizaci homosexuality. Při psaní scénáře se režisér David Freyne inspiroval svým dospíváním a veliká část snímku je silně autobiografická. V jádru filmu o spikleneckém paktu dvou přátel, kteří nemohou okolí vyjevit své pravé já, stojí závažná témata. Vyprávění ale nikdy neztratí lehkost a humor. „Klíčové pro mě bylo dívat se na své dospívání s dostatečným odstupem. Došlo mi, že v něm bylo plno humoru a vřelosti, i když chvílemi bylo opravdu těžké. Přijde mi, že jsme zvyklí na to, že queer filmy jsou často tragické a ponuré – mým cílem bylo natočit vtipný, nadějeplný příběh o překrásném přátelství dvou queer lidí,“ říká Freyne. 

Světové festivaly, ceny Irské akademie i nadšení kritici 

Snímek Rande na oko má za sebou bohaté festivalové uvedení (Mix Copenhagen, Inside Out Toronto, filmový festival v Göteborgu) slavil úspěchy také na cenách Irské filmové a televizní akademie, kde byl nominován v 8 kategoriích. Na serveru Rotten Tomatoes se pyšní 94% hodnocením od kritiků*kritiček, kteří*é na filmu nejvíce oceňují umně vykreslenou retro atmosféru, scénář plný empatie a herecké výkony hlavních představitelů. Roli Eddieho ztvárnil pětadvacetiletý Fionn O’Shea, který se proslavil díky populárnímu seriálu podle románu Sally Rooney Normální lidé (Normal People), Amber pak hraje irská divadelní a filmová herečka Lola Petticrew. Najít ty správné představitele hlavních rolí bylo pro režiséra výzvou – casting trval přes půl roku. Ve chvíli, kdy se mu podařilo setkat s O’Sheaem a Petticrew, bylo ale okamžitě rozhodnuto. „Chemie mezi Fionnem a Lolou byla neskutečná,“ dodává Freyne. 

reklama
reklama
reklama