Článek

JATKA78 HLÁSÍ PREMIÉROVÝ PODZIM

Premiérový podzim na Jatkách78: Cirk La Putyka a Daniel Gulko s Kafkou, Snowflakes, Dekkadancers, Holektiv, Circo Aereo a Kompani Giraff 

Pražská scéna Jatka78 zaměřená na nový cirkus, tanec, neverbální a alternativní divadlo nabídne v první polovině sezóny od září do prosince celkem sedm premiér – od živé upoutávky na film Amerikánka s třiceti dětmi, přes novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky, hudebně-taneční zpracování klasického románu Tramvaj do stanice touha, podívanou z berlínského kabaretu plnou magie, kouzel a iluzí, tanečně-novocirkusové představení inspirované polskými skleníky pro pěstování zeleniny, až po  dekadentní euforický kabaret a rodinné zpracování Goldbergových variací. 

Jatka78 sídlí v Holešovické tržnici. Takže stejně jako na trhu, kde dostanete čerstvé a kvalitní zboží od prodávajícího, kterého osobně znáte, tak i u nás se snažíme v osobním kontaktu nabídnout divákům premiéry nejnovějších inscenací plné výjimečných zážitků,“ říká na úvod principál souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák ml., který je zároveň uměleckým šéfem Jatek78.

Sezónu zahájí 6. září nové představení Snowflakes režiséra a producenta Viktora Tauše, živá upoutávka na film Amerikánka, která spojuje autentické zpovědi dětí z dětských domovů a vydělených skupin s muzikálem, činohrou i módní přehlídkou. „Vedle více než třiceti dětí uvidí diváci na jevišti i Pavlu Beretovou, Lucii Žáčkovou a zpěváky Adonxse, Annabelle a Thomase Seana Pšeničku,“ přibližuje Viktor Tauš. „Chci dát návštěvníkům možnost napřímo vnímat energii dětských interpretů, na kterých je snímek postaven, jelikož tento zážitek tradiční filmová upoutávka nezprostředkuje. Během natáčení jsem si totiž uvědomil, že vidět tyhle děti naživo, je tím nejlepším trailerem, jaký si pro filmovou Amerikánku dokážu představit,” vysvětluje Tauš volbu netradičního formátu živého traileru.

Cirk La Putyka uvede na začátku října a začátku prosince dvě premiéry. Inscenace nazvaná K francouzského režiséra Daniela Gulka ze souboru Cahin Caha zavede diváky na novocirkusový halucinačně-komiksový výlet do světa Franze Kafky. „Jde o veselé a divoké představení volně inspirované Kafkovým světem povídek a románů, které spojuje estetické prvky spisovatelovy doby a současného světa. Těšte se na zvířecí masky, létající klavír na jevišti a cirkusové disciplíny, jako jsou vzdušná akrobacie, pozemní akrobacie, cyr wheel, žonglování, perská tyč nebo iluzivní prvky,” láká Daniel Gulko. Prosincová premiéra představení R.I.E., neboli Rest in Euphoria, nabídne podívanou na pomezí kabaretu, dekadence, vzrušení, hudby, rytmu a pohybu. „Vytvoříme místo, na kterém zapomenete na denní starosti, na existenci času a prostoru, a kde budete moci svobodně prožít všechno, co k vám přijde. Místo, kde si odpočinete v euforii,” popisuje Rosťa Novák, který je režisérem inscenace. 

Další domovský soubor Dekkadancers připravuje na začátek listopadu netradiční hudebně-taneční zpracování klasiky Tramvaj do stanice touha v režii portugalského choreografa a režiséra Arthura Pity s původní hudbou skladatele Franka Moona. „Prostřednictvím choreografie, Frankovy hudby a v neposlední řadě díky vynikajícímu obsazení se přeneseme do místa, v němž se střetává realita a iluze, křehkost a maskulinita, vřelost i netečnost,“ láká na novinku Arthur Pita.

Tanečně-novocirkusové představení Radiant souboru Holektiv, který se na Jatkách78 představí poprvé, je inspirované kauzou polských skleníků pro pěstování zeleniny, jejichž silná záře svítí jako stotisícové město. Zajímavostí je, že na představení naváže přednáška světelného experta, designéra a ochránce přírody Hynka Medřického.

S českými premiérami přijedou do Prahy dva zahraniční soubory. Z berlínského kabaretu Chamäleon Theatre finský Circo Aereo s představením in_between režiséra Maksima Komara slibujícím fantastickou scénografii plnou tajemství, utajené kouzelnické triky, prvotřídní akrobacii i dechberoucí iluze. Švédská Kompani Giraff přiveze na Jatka78 rodinné představení Goldbergovy variace, která přenese diváky do světa vynálezů, experimentů a disciplín, jako jsou akrobacie, žonglování nebo balancování. „V představení účinkuje žonglér Filip Zahradnický z Cirku La Putyka a druhým francouzská performerka Clémence de Felice,“ doplňuje Rosťa Novák. 

Celkově Jatka78 uvedou do konce roku 2023 osmnáct titulů – vedle uvedených premiér i reprízy úspěšných inscenací nejen Cirku La Putyka, ale i Dekkadancers, VOSTO5 nebo My kluci, co spolu chodíme, v téměř stovce představení. Více informací na www.jatka78.cz, vstupenky jsou v prodeji jsou v síti GoOut.

Jatka78 – přehled premiér do konce roku 2023:

reklama
reklama
reklama