Článek

K MOŘI NA MĚLNÍK

Mělník žije v létě kulturou, na začátku prázdnin se zde uskuteční festival kultury, chutí a vůní pro celou rodinu

Stejně jako ve dvou předchozích letech, promění se i letos Mělnická náplavka v přímořské letovisko. Uskuteční se zde totiž festival kultury, chutí a vůní pro celou rodinu s názvem Moře u Mělníka. Letos bude akce dokonce pětidenní a těšit se na ni můžete ve dnech 5. – 10. července. Přijeďte si užít dny plné divadelních představení, koncertů, tvůrčích dílen a skvělého jídla. 

Divadelní představení na vodě i na souši

Těšit se můžete na kulturní vystoupení, z nichž se některá odehrají na lodi Tajemství bratří Formanů, která bude kotvit přímo u náplavky.  Největší atrakcí letošního ročníku je autorská hra Divadla bratří Formanů Deadtown. Jedná se o představení na pomezí divadla a němého filmu. Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa. (Více informací o představení na www.deadtown.cz.).

Na představení Juri se můžete stát součástí vesmírné lodi, která vás ponese vstříc dobrodružství. Juri je meziplanetární průzkumník objevující nové planety, možná i nové formy života. Juri je statečný muž, hrdina, kosmonaut! … nebo možná je pouze to, co v něm lidé chtějí vidět… ale Juri je také člověk, který se bojí a má své sny. Juri je totiž stále dítě. Místo nacházení cesty ji však častěji ztrácí. Juri je osamělý muž. Juri je klaun. Ve vesmírné lodi zažijete na vlastní kůži širý a nekonečný vesmír. A Juri vás bude doprovázet nedbajíc nebezpečí! Poznáte kosmonautův denní režim – častou záminku pro klaunské situace. Giorgio Bertolotti a Petr Forman prozkoumávají svět videomappingu, který je pro ně velkou a stimulující výzvou. Zapojují jej do vyprávění příběhu tak, že se divák cítí být součástí opravdové cesty vesmírem.

Můžete se nechat nalákat také do světa pantomimy na představení s názvem Radim Vizváry: Sólo. Radim Vizváry představí Best of z pantomimické tvorby, za tuto inscenaci získal Cenu Thálie 2016.

Pohádkový svět pro děti

Moře u Mělníka je festival, který je určený pro celou rodinu, určitě s sebou proto vezměte i děti, je pro ně připravený bohatý program. Užít si můžou maňáskové a loutkové divadlo od souboru Loutky bez hranic. Vybrat si můžou ze dvou představení Tři medvědi a drzá Máša nebo Tři kouzelné dary. Nebo nejlépe navštívit obě dvě. Pohádka spletená z hlubokých mořských chvil, zelených řas a zpěvu vodních víl s názvem Frutti di mare od souboru Anička a letadýlko pak čeká děti a jejich rodiče na lodi Tajemství 7. července. Stejný soubor si připravil pro děti 8. července také představení Mia nosí Pradu, které vypráví příběh o tom, že cesta na vrchol je lehčí než cesta zpátky.

K tanci a poslechu

Součástí festivalu jsou také hudební vystoupení. O zahajovací koncert se postará skupina Fail together, která hraje folk-punk, který vyrostl z trávy a betonu pražských parků, přístavů a nádraží. Koncert se uskuteční na palubě lodi Tajemství. V pátek 8. července zahrají The Brownies, kapela, která nepatří přesně do žádné škatulky, nehrají vlastní skladby ale vše, co se jim líbí od reggae po pop. O den později, tedy v sobotu 9. července, si můžete poslechnout produkci argentinského Dua Calor a v latinské Americe zůstaneme hudebně i nadále s mexickými Mariachi Azteca de Praga. Odpoledne pak roztančí návštěvníky Der Šenster Gob, hudebníci, které spojuje židovská klezmer hudba a balkánské a romské melodie. Večer břehy pomyslného moře rozvlní Matylda-banda La Marina. Matylda hraje výhradně námořnické písničky, převážně trampského původu z první poloviny 20. století. Kapela koncertuje na vltavských parnících, náplavkách i v pobřežních krčmách. Zpracovává hudební klenoty a skládá též nové plavební písně ověřené vlastními zážitky, neboť všichni členové kapely plavili se již po mořích i řekách a někteří, jako kapitáni plují dodnes. Závěr festivalu bude v neděli 10. července patřit místním harcovníkům rockové scény, mělnické Páté dimenzy.

Festival chutí a vůní

Jedním z vrcholů bude v sobotu 9. července oblíbený Family food festival. V rámci něj se vám opět představí ty nejlepší food trucky a stánky s občerstvením. Mělnická náplavka se tak již potřetí promění v přímořský přístav plný vůni a chutí. V rámci doprovodného programu se na speciální gastro scéně představí špičkoví šéfkuchaři i známé tváře ze soutěže MasterChef Česko 2022. 

www.melnickanaplavka.cz

reklama
reklama
reklama