Článek Soutěž

KEBAB, STREET RAP A CHOPIN: DO KIN MÍŘÍ POLSKÝ FILM CHLÉB A SŮL

Líné léto na rozpáleném polském sídlišti, kde se dá jen bezcílně poflakovat, pochlastávat a posedávat u prodejny kebabu… Pro Tymoteusze je tohle všechno už jenom vzpomínka, kterou si přijíždí připomenout na prázdniny. Před sebou má vidinu hvězdné kariéry klavírního virtuóze a slavné koncertní síně po celém světě. Doma ho čeká lehce odtažitá matka, mladší bratr a kamarádi z mokré čtvrti, s nimiž musí zabít vlekoucí se čas léta. Pod panelovým ambientem pitek, drog, flirtů a rasistických provokací se ale pomalu rozeznívá temný tón, který věští blížící se tragédii. 

Chléb a sůl je suverénní debut Damiana Kocura, který připomíná přesně zahranou filmovou partituru. Jedná se o úspornou, přitom pronikavou generační výpověď i drama o tom, jaké je to vrátit se domů a být tam sám sobě cizincem.


Potkejte se s režisérem

Režisér Damian Kocur navštíví Prahu u příležitosti slavnostní premiéry, která se koná ve čtvrtek 21. 9. v Biu OKO od 20:30. Po projekci bude diskutovat s diváky. Další příležitost pro diváky k setkání s režisérem bude den předtím v kině Edison (20. 9. v 18:30).

Damian Kocur je polský režisér, scenárista a kameraman. Vystudoval Filmovou školu Krzysztofa Kieslowského  v Katovicích a Filmovou školu v Lodži. Jeho celovečerní debut Chléb a sůl měl premiéru na MFF v Benátkách  v sekci Horizonty, kde získal zvláštní cenu poroty.

Natočil několik krátkých filmů, z nichž Ještě je den (Dalej jest dzień) získal cenu za nejlepší krátký film na MFF  v Terstu, Clermont-Ferrandu a v Krakově.  Film byl také zařazen do výběru 16ti evropských filmů usilujících o nominaci na Oscara a je jedním z jedenácti snímků
z celého světa, které byly v uplynulém roce prezentovány v muzeu MoMA v New Yorku.

Do kin film vstoupí 21. 9. 2023

www.artcam.cz 

Soutěž

V pondělí 18.9. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu ( 21.9. 20,30, Kino OKO Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama