Článek

KINA PRO UKRAJINU!

Aerofilms, Hypermarket Film a festival Jeden svět chystají dobročinnou akci s debatou

Návštěvníci kin se mohou 8. března připojit k unikátní charitativní akci. Několik českých kin současně promítne film Svědkové Putinovi a následně streamovanou debatu o současné situaci na Ukrajině, která proběhne naživo v kině Světozor. Akci organizuje distribuční společnost Aerofilms ve spolupráci s produkční společností Hypermarket Film a Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Výtěžek ze vstupného věnují všechny zúčastněné strany na pomoc lidem na Ukrajině.

Myšlenka o dobročinné projekci se zrodila v týmu společnosti Aerofilms. „Chtěli jsme vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině a zároveň nějakým způsobem pomoci. Poté, co jsme návrh sdělili producentům z Hypermarket Film a našim spřáteleným kinům, jednomyslně jsme se na tomto způsobu podpory shodli,“ říká Kristina Charvátová, která má v Aerofilms na starost komunikaci s kiny. „Zakoupením lístků diváci přispějí na konto SOS Ukrajina Člověka v tísni,“ dodává.

Dokumentární film Svědkové Putinovi z roku 2018, který mapuje začátky ruského prezidenta v úřadu, promítnou kina 8. března paralelně od 20:00. V kině Světozor po projekci následuje debata, kterou bude moderovat historik a filosof Petr Hlaváček. Mezi potvrzené hosty patří politický geograf Jaroslav Kurfürst a redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup. Debata se bude streamovat do více než desítky zapojených kin v České republice, mezi které patří například pražské Bio Oko, kino Přítomnost, hradecký Bio Central a další postupně přibývají.

Aktuální seznam najdete zde. Diváci ve všech sálech budou moci prostřednictvím chatu pokládat dotazy. Distributor i producent se vzdávají zisku ve prospěch obyvatel zasažených konfliktem na Ukrajině. Kina dávají do nabídky vedle vstupenek ve standardní výši také dražší varianty pro diváky, kteří budou ochotni darovat vyšší částku. Výtěžek z prodeje vstupenek se převede na konto organizace Člověk v tísni, která na místě aktuálně pomáhá více než 200 tisícům lidí. Těm nejpotřebnějším, kteří kvůli bojům často přišli o všechno, dodává balíčky s jídlem i zdravotnický materiál.

Stejný film nabízí Aerofilms ke zhlédnutí rovněž na Aerovodu, platformě pro sledování filmů online a legálně. Také zde je možnost přispět na pomoc Ukrajině zasažené válkou. „Výtěžek z každého přehrání tohoto filmu od 1. do 31. března zašleme na konto SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni,“ říká Hana Kijonka z Aerofilms.

O filmu:

Režie: Vitaly Mansky, Lotyšsko/Švýcarsko/Česká republika, 2018, 102 min.

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu pověřuje premiéra Vladimíra Putina. Tímto osudovým okamžikem začíná nový dokument renomovaného režiséra Vitalije Manského (V paprscích slunce), který se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky a přináší tak nečekané svědectví o začátku putinovské éry. A o tom, kdo všechno jsou vlastně „Svědkové Putinovi“.

reklama
reklama
reklama