Článek

KINEDOK ZAHÁJÍ SEZÓNU S BLIX NOT BOMBS

KineDok: Zahájení sezóny filmem BLIX NOT BOMBS + diskuze

Na lodi, na střeše nebo třeba v kavárně – tady všude můžete díky projektu alternativní distribuce KineDok zhlédnout dokumentární filmy. Přijďte s námi oslavit novou sezónu ve středu 12. června filmem BLIX NOT BOMBSDorado Coffee, tedy kavárně a galerii v budově Náprstkova muzea v Praze. Začneme v 18:30 a součástí večera bude také diskuze s režisérkou Gretou Stocklassou, střihačem Alanem Sýsem a producentkou Petrou Dobešovou. Těšit se můžete i na tematické drinky. Vstup je zdarma!

BLIX NOT BOMBS (režie Greta Stocklassa, 2023, Česká republika, Německo, Švédsko, 85 min)

Gretě Stocklasse bylo osm let, když v televizi sledovala průběh teroristického útoku a všech následujících událostí. Blixe znala z videí, kde si z něj lidé dělali srandu, prezentovali ho jako slabocha a neschopného úředníka. Blixův úkol byl jasný, měl v Iráku najít zbraně hromadného ničení a zlikvidovat je. Jenže jak se hledá něco, co možná ani neexistuje? Prezident USA to vyřešil po svém a přišla válka, kterou dnes už každý označí za chybu. Válka ale není něco, v čem je dovoleno chybovat. To trápí i Gretu, rozhodne se proto Blixe navštívit a udělat s ním několik rozhovorů, které zasazuje do kontextu, a vzniká tak silně lidský dokument.

Film bude promítán v angličtině s českými titulky.

GRETA STOCKLASSA
Greta Stocklassa pochází z česko-švédské rodiny a dětství prožila v Praze a ve Stockholmu. Od roku 2013 studuje dokumentární tvorbu na pražské FAMU, její krátké studentské filmy byly uvedeny na festivalech v Čechách i v zahraničí. Ve své tvorbě se tematicky zabývá otázkou identity a její filmy se pohybují na hraně dokumentu a fikce. Její celovečerní debut „Kiruna – překrásný nový svět“ měl premiéru v hlavní soutěži prestižního dokumentárního festivalu Visions du Réel.

ALAN SÝS
Student magisterského programu střihové skladby na FAMU. Střihač a někdy režisér. Filantrop, pacifista, fatalista a stolní tenista. (zdroj: FAMUFILMS)

PETRA DOBEŠOVÁ
Petra je součástí produkční společnosti PINK, kde jako vedoucí produkce stála za dokumentárními filmy Až přijde válka (2018, Jan Gebert), Postiženi muzikou (2019, Radovan Síbrt) a koprodukčními projekty Nedotýkej se mě (2018, Adina Pintilie) nebo Mezi námi moře (Lun Sevnik). Je také producentkou filmu BLIX NOT BOMBS a v současné době pracuje na vývoji filmu Europa Jana Geberta nebo Voice/Over Bálinta Révésze.

Harmonogram večera:

  • 18:30 doors
  • 20:30 úvod + projekce filmu (v angličtině s českými titulky)
  • 22:00 diskuze (v češtině)

Více informací naleznete ve facebookové události.

reklama
reklama
reklama