Článek

KINEDOK ZAHÁJÍ SEZÓNU S FILMEM PONGO CALLING

KineDok uvádí: Zahájení nové sezóny filmem Pongo Calling

Projekt alternativní distribuce dokumentárních filmů KineDok srdečně zve na zahájení nové sezóny filmem Pongo Calling o řidiči kamionu, otci od rodiny a statečném aktivistovi, který se vymezil proti systematické šikaně romského obyvatelstva. Akce se uskuteční v pondělí 26. června od 19:00 v komunitním venkovním prostoru Planeta Za (Na Louži 7, Praha 10) a součástí večera bude také DJ set a diskuze za účasti producenta filmu Radima Procházky a protagonisty Marka Pongo. Akce je English friendly a vstupné dobrovolné, těšíme se na vás!

Harmonogram večera:

  • 19:00 doors
  • 20:00 DJ set
  • 21:00 projekce filmu
  • 22:30 diskuze
  • 23:00 konec

PONGO CALLING (režie Tomáš Kratochvíl, 2022, Česko, Slovensko, Velká Británie, 78 min.)

Když se Miloš Zeman veřejně obuje do Romů jakožto nepracující části obyvatelstva, čímž posiluje stereotypy a nevraživost vůči nim, Štefan se rozhodne jednat. Skrze sociální sítě vyzve Romy, aby zveřejňovali fotky ze svých prací a dokázali nejen Zemanovi, ale celé společnosti, že tyto stereotypy je třeba vyvracet, nikoliv posilovat. Z kamioňáka se tak stal aktivistou, jehož cesta vede až na veřejné demonstrace v Bruselu. Režisér Tomáš Kratochvíl si však neklade za cíl zobrazit pouze zrod “lidového hrdiny”, ale také pozadí života jeho rodiny. Ta žije již mnoho let jako plnohodnotná součást britské společnosti. Film tak skládá nejen epitaf Štefanu Pongovi, který v únoru 2022 zemřel, a píli romské komunity, ale také všem lidem, kteří opustili nekomfortní bublinu své domoviny a nebáli se začít lepší život jinde.

Více informací naleznete ve facebookové události.

Nová nabitá kolekce KineDok s osmnácti filmy a jedním pásmem krátkých filmů dokumentaristů z FAMU je dostupná od 1. května a promítá se v alternativních (ne)kinových prostorech v České republice. Najdete v ní například upřímný vhled do života trans* lidí v Česku ve snímku Lidi, výherce Zvláštního uznání na MFDF Ji.hlava v roce 2022 Návštěvníci nebo dokument o vztahu člověka k přírodě a konfliktu mezi vědou a etikou Chybíš mi, Tvůj Marius. Filmy představují průřez spektrem toho nejlepšího, co dokumentární tvorba v každé z partnerských KineDok zemí nabízí. Všechny projekce najdete v sekci program na naší webové stránce. A pokud i vy vlastníte prostor, kde byste tyto filmy chtěli promítat, neváhejte se nám ozvat.

reklama
reklama
reklama