Článek

KINO BRASIL OSLAVUJE NEZÁVISLOST

3. – 6. 11. 2022 OPĚT V BIU OKO! 

Nezávislost a svoboda. Hodnoty, na které v dnešní společnosti klademe velký důraz i proto, že byly v minulosti často potlačovány a lidem upírány. V letošním roce si Brazílie připomíná 200 let od vyhlášení nezávislosti na Portugalsku. Suverenita země s sebou ovšem vždy nenese svobodný přístup​ k jejímu národu. S ohlédnutím za onou dvoustovkou samostatnosti si nelze nevšimnout, jak se Brazilci stále potýkají se strašáky koloniální minulosti. Jak musejí hájit tvůrčí svobodu, svobodu slova, svobodný život indiánů na jejich odvěkých územích nebo osobní svobodu mnohdy omezovanou násilím gangů ve městech. Nehledě na chudobu, která omezuje splnění i těch banálních přání, natož snů.

V tento rok významný i nadcházejícími prezidentskými volbami se tématem svobody a nezávislosti budeme zabývat i na festivale Kino Brasil, jehož devátý ročník se bude konat ve dnech 3. až 6.11. v Biu Oko. Na diváky čeká šestice současných brazilských filmů, které se s ním vypořádávají po svém. Na filmy můžete vyrazit i vy, všechny budou v originálním znění s českými i anglickými titulky!

 Děsivé vizionářské drama Předběžné opatření (Medida Provisória) nás zavede do brazilské společnosti v dystopické blízké budoucnosti. Ve filmu, který dovede do extrému přetrvávající potíže tamní společnosti, především rasismus, se snoubí příběh velké lásky, neutuchajícího ducha, odvahy a síly se postavit nespravedlnosti. 

 Můžete se těšit i na dlouho očekávané drama Marighella, které je režijním debutem známého herce Wagnera Moury (určitě si ho pamatujete jako Pabla Escobara ze seriálu Narcos). Snímek nepokrytě odhaluje temnou nedávnou minulost a vypráví část života bojovníka proti diktatuře, který ve jménu svobody Brazilců položil život. Herecký výkon zpěváka a herce Seu Jorge i jeho kolegů, citlivé zachycení každé emoce, vzájemnosti a hluboké víry ve spravedlnost a lidskost, která dodá odvahu zemřít, to vše vysloužilo filmu řadu ocenění v letošní brazilské filmové soutěži. Film je navíc opředen kontroverzí, protože byl uveden o dva roky dříve v zahraničí než v Brazílii, což jeho autoři označili za projev cenzury ze strany státních úřadů. 

 Drama Horečka (A Febre) vypráví příběh indiána, který opustil své rodné místo a žije již dvacet let ve velkoměstě. Tento celovečerní film s indiánskými herci (žádný polodokument) nás zavede do nitra člověka pocházejícího z pralesního kmene, zapojeného do každodenní nutnosti pracovat ve velkoměstě, aby umožnil své dceři studovat a žít v „západním“ stylu. Co se může dít s lidským duchem, když je odtržen od lesa, půdy a kmene?

Všechny aktuální informace včetně programu najdete na:

www.kinobrasil.cz  

https://www.facebook.com/kinobrasil

Presskit

O spolku Saudade

Idea festivalu se zrodila v hlavách několika milovníků brazilské kinematografie, kteří se odmítli spokojit s tematicky velmi omezeným výběrem brazilských filmů, které jsou v Čechách známé a běžně dostupné. Třebaže sociální témata a prostředí favel je důležitou osou brazilské kinematografie, existuje mnoho filmů, jimž dominují jiné náměty. Festival Kino Brasil přiváží do Prahy díla různých žánrů, která v posledních letech zaujala jak v domácím, tak mezinárodním prostředí. Festival je zároveň příležitostí pro brazilské režiséry prezentovat svou tvorbu v Evropě.

reklama
reklama
reklama