Článek Rozhovor

KNIHOVNA NA VLNÁCH

Devátý ročník kulturního festivalu Knihovna na vlnách pořádaný Městskou knihovnou v Praze a Avoid Floating Gallery proběhne ve dnech 28. června až 21. července. A to hned na dvou místech. První večer najdete na Mariánském náměstí a dalších šest večerů na lodi Avoid Floating Gallery. Vstup na všechny akce je zdarma.


V dramaturgii festivalu jsme se vrátili k večerům věnovaným kulturám a dění v různých zemích. Zveme na diskusní pořad o současné Brazílii, na francouzský večer, spojující život na náplavkách v Lyonu, Praze i v Berlíně, dále na hispanoamerický večer s honduraským autorem a českou autorkou, velice dobře znající kulturu Jižní Ameriky. Čekají vás i večery nejrůznějších literárních žánrů.
Festival 28. června zahájí na Mariánském náměstí divadelní performance Spisovatel, na který naváže diskusní večer na téma Přirozený svět a virtuální realita. Novinkou je výtvarný večer spojený s vernisáží v kobce Avoid Gallery pod Tančícím domem, který se následně přesune na loď, kde se potkají autor výstavy, výtvarník a básník Petr Veselý se slovenskou básnířkou Danou Podrackou. A protože je loď Avoid Floating Gallery také jednou z významných platforem současného písničkářství, zveme na Hudební Slévárnu, seskupení, které se potkalo díky tvůrčí dílně písničkářky Radůzy. Jako každoročně se všech večerů festivalu zúčastní bibliobus Oskar, kde mohou návštěvníci využít služeb Městské knihovny v Praze a kde také získají informace k jednotlivým programům festivalu.        

V úterý 28. června Vás v 17 a v 19 hodin zveme na velmi oceňované vystoupení s tématem psaní knih. Spisovatel je pouliční performance rámovaná stolečky s psacími stroji. Těží z klaunství a principu kdo s koho. Dvě postavy, dva snaživí pisatelé, nerozlučná dvojice loví jedno slovo za druhým, budují příběhy a staví překážky nejen literárním hrdinům, ale především sami sobě. Hrají Katarína Hudačková a Hana Strejčková z uměleckého uskupení FysioART.

Po zahájení na Mariánském náměstí se přesuneme na loď Avoid Floating Gallery, tradiční místo spojené s tímto festivalem, a to ve čtvrtek 30. června od půl osmé na Francouzský večer se spisovatelkou Lenkou Horňákovou – Civade. Součástí akce bude její autorské čtení a diskuze s ní. Kromě toho také představení lyonské náplavky a dění v Lyonu a pro ilustraci i dění na berlínské náplavce v rámci mezinárodního projektu Evropské konverzace. Poslední červnový den tak bude o životě na různých evropských náplavkách. A to na místě, kde dění na té pražské začalo, na Avoid Floating Gallery. Hudební doprovod bude v podání Michala Hrubého (klarinet), Štěpána Drtiny (cello) a AnnabelPlum (zpěv). Večer pořádá Francouzský institut v Praze ve spolupráci s Knihovnou na vlnách.

Ve čtvrtek 7. července od půl osmé dojde na brazilský večer. Čím žije současná Brazílie? O kultuře, životě a společnosti této země se budeme bavit s hosty spisovatelky, hispanistky a publicistky Markéty Pilátové. Hosty Markéty Pilátové budou překladatelka Lada Weissová a surfař Jan Derer. O hudební část se postará brazilský hudebník žijící v Čechách Devanil dos Santos. Knihovna na vlnách ale láká na mnohem více. Více o festivalu najdete na

www.mlp.cz/navlnach

Rozhovor

27.6.2022 14:00

O festivalu si an Radiu 1 budeme povídat s Josefem Strakou a Janem Mazurou.

reklama
reklama
reklama