Článek Soutěž

KRÁSNÉ BYTOSTI – DRSNÉ I MAGICKÉ DOSPÍVÁNÍ NA ISLANDU

Na islandském předměstí přežije ten, kdo má tvrdé pěsti a rychlé nohy… Parta čtyř dospívajících kluků se postupně učí, že nejsilnější sval je někdy srdce.

Syrový snímek o partě teenagerů natočil jako svůj druhý film Islanďan Guðmundur Arnar Guðmundsson, který debutoval v roce 2016 filmem Kamenné srdce. Film Krásné bytosti měl světovou premiéru na MFF Berlinale, odkud si odnesl cenu Europa Cinemas Label udělovanou provozovateli kin. Českým koproducentem filmu je Pavel Strnad ze společnosti Negativ, který má na kontě filmy jako Štěstí, Modrý tygr nebo Bába z ledu. V Česku se film představil v předpremiéře na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty. Do kin vstoupí 15. 9. 2022.

Islandský producent Anton Máni Svansson nám ten projekt na základě předchozí spolupráce nabídl na podzim 2019, díky podpoře Státního fondu jsme se mohli stát minoritními koproducenty,“ říká o vzniku spolupráce s islandskými tvůrci český koproducent filmu Pavel Strnad (Negativ). „Zaujal nás silný příběh, byli jsme nadšeni hereckými výkony dětských herců. Film se celý natáčel na Islandu, v Čechách se dělaly triky (VFX) do snových scén.“

Jedním z hrdinů filmu je čtrnáctiletý Balli, bytostný outsider z rozvrácené rodiny. Marně hledá oporu doma i ve škole, kde je obětí šikany. Vše se mění ve chvíli, kdy potkává skupinku tří problematických teenagerů, kteří ho nečekaně vezmou mezi sebe. Parta, ve které dominuje násilnický Konni a inteligentní Addi, nabídne Ballimu chybějící domov.

Druhý snímek Guðmundura Arnara Guðmundssona vypráví s poetickým citem i syrovostí o vztazích, které mohou trvat věčně a pomáhají nás formovat v těch nejdůležitějších chvílích, o krutosti i něze, které se rodí na magické hranici mezi dětstvím a dospělostí.

Já i mí kamarádi z dětství pocházíme z obyčejných dělnických rodin. Přesto se nám vždycky zdálo, že je náš svět něčím jedinečný. Zahrnoval smysl pro sarkastický humor, agresivní chování, rodiče, kteří si podle všeho nedokázali udělat pořádek ve vlastním životě. A u nás doma se navíc věřilo na předtuchy a prorocké sny. V Krásných bytostech se všechny tyto prvky propojily,“ říká režisér Guðmundur Arnar Guðmundsson.

Guðmundsson je úspěšný islandský producent, scenárista a režisér, který vyniká jedinečným citem pro spojení drsné sociální reality a svébytné magie své domoviny. Po několika úspěšných krátkých filmech debutoval snímkem Kamenné srdce (Heartstone, 2016), který obletěl světové festivaly a získal celou řadu významných ocenění. Guðmundsson se v něm představil mimo jiné jako znamenitý režisér dospívajících herců. Tento svůj talent dále rozvíjí ve svém druhém filmu Krásné bytosti, který fascinujícím způsobem kloubí drsný realismus a fantaskní elementy.

Více info: Krásné bytosti | Artcam Films

ČSFD (hodnocení 81%): Krásné bytosti (2022) | ČSFD.cz (csfd.cz)

Soutěž

V pondělí 12.9. můžete soutěžit o dva vstupy na premieru filmu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama