Článek

KRONOS QUARTET A HAVLOVI OSLAVÍ KULATINY V KOSTELE U SALVÁTORA

Proslulé smyčcové kvarteto Kronos Quartet slaví padesáté výročí působení na hudební scéně. Pět dekád posouvání hranic toho, čím může smyčcový soubor být, pět dekád neutuchajícího objevování nových hudebních obzorů a boření bariér mezi žánry. Kronos Quartet se etabloval na jednu z nejvlivnějších formací hudebního světa. Na kontě má tisíce odehraných koncertů po celém světě, trojnásobné ocenění Grammy i spolupráci s Davidem Bowiem, Björk, Laurie Anderson nebo Nine Inch Nails. Smyčce Kronos Quartet zazněly v kultovních filmech a seriálech jako Requiem za sen, Velká nádhera či Mladý papež.

Kvarteto klade důraz na dlouhodobou spolupráci s předními světovými skladateli. Určující se v tomto směru jeví kontakt s minimalisty, jejichž tvorbu vnesl Kronos do povědomí širšího publika. Jedním z dlouhodobých a častých spolupracovníků kvarteta je například Terry Riley, významně se zapsala také spolupráce se Stevem Reichem, Phillipem Glassem či Arvo Pärtem. Na objednávku napsaných padesát děl od skladatelů z celého světa zpřístupnil Kronos Quartet zdarma v rámci nedávno dokončeného monumentálního projektu 50 for the Future, který částečně představí 10. května také v Praze při svém výročním celosvětovém turné. Kronos chce prostřednictvím této iniciativy motivovat mladé umělce k interpretaci soudobé hudby.

Kulatiny letos slaví také dvojice světoznámých multiinstrumentalistů a skladatelů Irena & Vojtěch Havlovi. „Nahrávky Kronos kvartetu nás provází celý náš společný hudební život. Asi nejzásadnější pro nás bylo jejich album se skladbou od Steva Reicha, Different Trains, kterou jsme měli možnost slyšet naživo v Praze před mnoha lety. Po koncertě jsme jim tenkrát jako poděkování přinesli naše album Malé modré nic. Tehdy ho asi někam založili stejně jako mnoho jiných alb, které jim nosili i další hudebníci po celém světě. Netušili jsme, že právě toto album nás po mnoha letech spojí na společném koncertě v kostele U Salvátora v Praze.

Uplynulo hodně času a Kronos slaví 50 a my dva 40 let, co jsme se setkali a začali spolu žít a hrát. Album Malé modré nic se dostalo na začátku devadesátých let k tehdy mladičkému kytaristovi Bryce Dessnerovi, kterému se naše hudba zalíbila natolik, že ho inspirovala k skládání své vlastní hudby. To nám vyprávěl až v roce 2007, kdy nás pozval na naše společné turné po Americe. V té době už byl členem slavné kapely The National. Později právě pro Kronos kvartet napsal 4 skladby, které vyšly na albu Aheym a jedna z nich se jmenovala Malé modré něco. Skladbu věnoval nám jako poděkování za inspiraci k hledání své vlastní hudební cesty…“

Koncert proběhne 10. května v kostele U Salvátora v Praze.

MeetFactory & Prague Music Performance:
Kronos Quartet (50) + Irena & Vojtěch Havlovi (40), 10. 5. 2023 v 20:00
kostel U Salvátora, Salvátorská 1045/1, 110 00 Praha 1

Vstupenky: od 1200 Kč v síti GoOut

reklama
reklama
reklama