Článek

KRUH – JAK OVLIVŇUJE ARCHITEKTURA FILM A FILM ARCHITEKTURU?

Spolek KRUH nahrazuje zrušenou listopadovou přednášku a zahajuje nový rok propojením dvou oborů – filmu a architektury. V rámci cyklu Dialogy vystoupí architekt Petr Hájek a známý filmový režisér Jan Hřebejk. Nad společnou prezentací budou diskutovat o mezioborové spolupráci a inspiraci, ale i o recyklaci materiálů a prvků, a to jak v architektuře, tak i ve filmu. Přednáška na téma Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu? se uskuteční ve čtvrtek 20. lednapražském kině Přítomnost.

Český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek vystoupil v Kruhu již úplně na počátku přednáškových cyklů, a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Hájek patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností. Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V lednové přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oborům. Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra oblíbených českých filmů Jana Hřebejka. Společně budou diskutovat o mezioborové spolupráci – jak se navzájem ovlivňují film a architektura, jakou roli hraje architektura ve filmu a jakou naopak film v architektuře.

„Kruh se dlouhodobě snaží o prolínání a o vzájemnou inspiraci napříč obory. Film je jedním z médií, které architekty inspirují. Filmové produkce pak používají architekturu pro vytváření scén, ale zároveň dokáží o architektuře vytvořit ucelenější představu než komponovaná fotografie.“říká k tématu přednáška zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.

Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je architektem střední generace. Absolvoval Fakultu architektury na ČVUT (1995) a Školu architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. Je spoluautorem mnoha výrazných realizací: Horní náměstí v Olomouci, vila v Berouně, národní pavilon La Biennale di Venezia 2016, Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání (KCEV), Dům Chameleon, rekonstrukce Vodárenské věže v Praze 7, Centrum současného umění DOX+, Terasy paláce Lucerna, Letní scéna Voděrádky, zvířecí krematorium Věčná loviště a další. Za svou práci byl opakovaně oceněn našimi i zahraničními cenami. Působí jako pedagog na FA ČVUT v Praze, kde byl jmenován profesorem, a na VŠVU v Bratislavě.

Jan Hřebejk je známý český filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.

Dialog Petra Hájka a Jana Hřebejka se uskuteční ve čtvrtek 20. ledna od 19h30 v kině Přítomnost. Přednáška proběhne podle aktuálně platných covidových opatření. Vstupné na akci lze zakoupit na webových stránkách kina Přítomnost. Součást večera bude také křest nového sborníku Texty o architektuře 19, který se věnuje vlámské progresivní architektuře. Publikaci bude možné  zakoupit na místě za zvýhodněnou cenu.

Facebooková událost ZDE
Více informací na www.kruh.info

reklama
reklama
reklama