Článek

KRUH – PROMĚNA MATERIALITY VE VĚKU KLIMATICKÝCH ZMĚN

Na pozvání spolku Kruh vystoupí v online červnové přednášce dva zahraniční hosté, indická architektka Anupama Kundoo, která v Praze na pozvání Kruhu vystoupila před třemi lety, a německý architekt Eike Roswag-Klinge. Hosté si v dialogu budou povídat o adaptibilitě architektury na různé klimatické podmínky. Přednášku na téma „Proměna materiality ve věku klimatických změn“ bude spolek Kruh vysílat živě ve čtvrtek 3. června od 19.30 z Centra architektury a městského plánování – CAMP na facebookové stránky spolku Kruh a CAMP.

Mezinárodně oceňovaná indická architektka Anupama Kundoo vystoupila s mimořádně velkým úspěchem poprvé v Praze na pozvání spolku Kruh v roce 2018. Dlouhodobě se zajímá o otázky trvale udržitelné architektury, výzkum a experimentování s materiály a stavebními technologiemi. Její stavby a projekty jsou nejen citlivé k životnímu prostředí, ale zároveň mají socio-ekonomický přínos. „Architektura je živá, dynamická a inteligentní síla, která zahrnuje minulost, přítomnost i budoucnost najednou. Naše architektura je výsledkem znalostí budov a stavebních procesů,“ dodává o své práci Anupama Kundoo. Do výrobních a stavebních procesů se Kundoo snaží zapojit lokální obyvatelé a řemeslníky. Příkladem může být řada staveb, které architektka navrhla pro indické město Aureville.

Jako hosta v rámci přednáškového cyklu Dialogy si Kundoo vybrala německého architekta Eike Roswag-Klingeho. Eike Roswag-Klinge zkoumá adaptibilitu architektury v různých klimatických pásmech. Jeho architektonická kancelář ZRS Architekten Ingenieure je autorem například školní budovy ve vesnici Jar Maulwi na západě Pákistánu nebo základní školy METI se sídlem v Rudrapuru v Bangladéši, která byla postavena za pomoci místních řemeslníků využívajících tradiční materiály, zejména bahno a bambus. Oba hosté si budou povídat o proměně materiality v době klimatické změny a o čase jako o nejdůležitějším lidském zdroji, který v architektuře podceňujeme a za který platíme velkou ekologickou cenu.

Anupama Kundoo vystudovala univerzitu v Bombaji v roce 1989 a doktorský titul získala na TU v Berlíně v roce 2008. Její výzkumně orientovaná praxe vytváří architekturu zaměřenou na lidi na základě prostorového a materiálového výzkumu s nízkým dopadem na životní prostředí, přičemž je sociálně-ekonomicky prospěšná. Její práce jsou v současné době vystavovány na samostatné výstavě „Taking Time“ v Louisiana Museum of Modern Art v Dánsku. Vyučovala architekturu a městský management na různých mezinárodních univerzitách a posilovala své odborné znalosti v oblasti rychlé urbanizace a rozvoji klimatu. Na jaře 2020 byla hostující profesorkou Davenport na Yale University. V současné době působí jako profesorka na Postupimské škole architektury v Německu.

Eike Roswag-Klinge je jedním z iniciátorů a ředitelů ZRS Architekten Ingenieure Berlin, která byla založena v roce 2003. Od roku 2017 je předsedou laboratoře Natural Building Lab na Technische Universität Berlin. Již více než 20 let zkoumá adaptibilitu architektury v různých klimatických pásmech, což je základem pro jeho výukové, konstrukční a stavební projekty. Jeho projekty ukazují velkou rozmanitost od škol z hlíny a bambusu na jihu, přes projekt rehabilitace dědictví na Středním východě a v Evropě až po bydlení, výrobní budovy a školy ze dřeva, zeminy a přírodních vláken v Evropě. Jeho výzkum se zaměřuje na klima a kulturní adaptivní architekturu se zvláštním důrazem na low-tech stavební systémy. Projekty, na kterých pracoval, byly oceněny Aga Khan Award 2007, KAIROS Europäischer Kulturpreis 2015, Holcim Award 2011, Gold in Asia Pacific a další.

Online přednášku Anupamy Kundoo a Eike Roswag-Klingeho bude spolek Kruh streamovat 3. června od 19h30 z Centra architektury a městského plánování – CAMP na facebookové stránky spolku Kruh a CAMP. Dobrovolné vstupné na akci lze zakoupit v síti GoOut. Aktuální informace najdete na www.kruh.info

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

Více informací najdete na www.kruh.info

reklama
reklama
reklama