Článek Rozhovor Soutěž

KULTOVNÍ BOHREN & DER CLUB OF GORE V AKROPOLI

Ve čtvrtek 28. března se do Prahy vrací kultovní soubor Bohren & Der Club of Gore, který už čtyři dekády brázdí vlny ponurých noirových nálad. Německé doom-jazzové těleso konečně v Paláci Akropolis zahraje materiál z poslední desky Patchouli Blue, která vyšla v roce 2020. Turné k ní jim přerušila pandemie Covidu, Bohren & Der Club of Gore se k nám vrátí po pěti letech. Skupina vystoupí v rámci série Music Infinity. Více info na www.palacakropolis.cz

Soundtrack k Twin Peaks, který hrají na akustické nástroje Black Sabbath, tak někdy novináři popisují hudbu instrumentálního tělesa Bohren & der Club of Gore. Od devadesátých let propojují atmosférický darkambient s pomalými jazzovými baladami a estetikou noirových filmů a právem jim přísluší přívlastek kultovní. Původně Bohren & der Club of Gore vznikli jako heavy metalová/hardcorepunková kapela, postupně ale začali odhazovat všechna žánrová klišé a během polovičky dekády se vydali na pozoruhodnou hudební cestu, která vyústila v nepravděpodobný, ale zcela originální žánrový kříženec lounge jazzu a doom/drone metalu.

Na albech jako Geisterfaust (2005) nebo Dolores (2008) jako kdyby se zastavil čas někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno v opuštěném baru, jehož okna skrápí husté provazy nekonečného deště. Ospalý saxofon, líný klavír, jazzové štětičky a budují tesknou atmosféru zkázy a kapela dávno nepotřebuje kytary, aby dokázala být temnější než většina metalových bubáků. Tak nějak zní i tři roky stará deska Patchouli Blue, kterou Bohren & der Club of Gore přivezou do Prahy. Když album vyšlo, fanoušci si zrovna připomínali pětadvacet let od jejich debutu Gore Motel, kde se začal rodit jejich unikátní sound. Turné k desce kvůli pandemii nedokončili, teď si tedy budeme moci jejich výročí připomenout zpětně.

„Posluchači musí mít při poslechu naší hudby pocit, jako kdyby leželi v hrobě,“ vysvětluje v jednom rozhovoru filosofii Bohren & der Club of Gore jejich kytarista Morten Gass a varuje všechny, kteří by k jejich nokturálním jamům přistupovali příliš lehkomyslně. Ponuré tóny jedné z nejoriginálnějších kapel starého kontinentu pošle návštěvníky jejich koncertu do zvláštního transcendentálního stavu, v němž se mysl rozpíjí a vsakuje do všehomíra.

Enigmatičtí jako filmy Davida Lynche a zádumčiví jako snímky Andreje Tarkovského, temné vibrace německého instrumentálního tělesa Bohren & der Club of Gore ponoří Palác Akropolis do temnoty ve čtvrtek 28. března.

Music Infinity: Bohren & der Club of Gore

28. 3. 2024 / 19:30 / Palác Akropolis

VSTUPENKY:https://goout.net/…/bohren-and-der-club-of-gore/wppt/

Rozhovor

28.3.2024 14:00

S kapelou si budeme povídat ve čtvrtek 28. března ve 14 hodin.

Soutěž

Ve čtvrtek 28.3. můžete vyhrát dva vstupy na dnešní koncert.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama