Článek Rozhovor Soutěž

KVĚTNOVÉ KINO NA HRANICI SE VRACÍ

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní květnové tradici.

Filmová přehlídka „Kino na hranici“ je jediná taková akce na česko – polském pomezí. Je to často jediná možnost seznámit se s novinkami ze světa českého, polského a slovenského filmu, ty se často nedostanou do distribuční sítě v sousedních zemích.

„Dovolím si upozornit zejména na pozoruhodné filmy Zrádné (Wiarołom) režiséra Piotra Złotorowicze, Zázračná Brigitte Bardotová Lecha Majewského, Blízcí Grzegorze Jaroszuka, Můry Piotra Stasika, Patho film Adama Sikory, Pro lásku Andrzeje Mańkowského a Křtiny Jakuba Skoczeně. Polská filmová tvorba neztrácí svou rozmanitost, překvapivost a poutavost,“ láká diváky polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski.

Letošní česká kolekce je žánrově velmi pestrá a představuje mimořádné počiny jak v oblasti animace (třeba v zahraničí oceňovaný snímek Moje slunce Mad), tak třeba vítězné snímky Českého lva (Zátopek, Jednotka intenzivního života), divácky úspěšné hity, které v mnohém navazují na poetiku české nové vlny, jako je tomu v případě komedie Mimořádná událost. „Máme zde především silnou sestavu debutantů, jejichž témata mají potenciál oslovit i zahraniční publikum, jak se ukazuje například u filmů Kdyby radši hořelo (uvedeno na letošním Berlinale), Poslední závod či Marťanské lodě“, zdůrazňuje český programový ředitel festivalu Martin Novosad.

Letošní Kino na hranici bude také příležitostí k seznámení s dílem Jiřího Trnky, neznámými filmy Andrzeje Wajdy a hereckou retrospektivou Daniela Olbrychského, který bude hostem festivalu. Na své přijdou i milovníci hudby ve filmu, díky sekci „Viva musica“. Navíc Kino na hranici bude jedním z prvních polských festivalů, který promítne Nosorožce – nejnovější film ukrajinského režiséra, prozaika a občanského aktivisty Oleha Sencova, mezi léty 2014 a 2019 vězněného putinovským režimem v Rusku.

Těšínskou akci doprovází několikadenní cyklus besed a debat s jménem „Literatura na hranici“.

Podrobnosti se dozvíte na internetových stránkách kinonahranici.cz. Byl již zveřejněn harmonogram všech promítání.

Rozhovor

28.4.2022 14:00

Ve čtvrtek 28. dubna si ve 14 hodin budeme povídat o Kinu na hranici. Naším hostem bude Martin Novosad, programový ředitel festivalu.

Soutěž

V pondělí 25.4. a v úterý 26.4. můžete soutěžit o dvě akreditace na celý festival.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama