Článek

KVĚTNOVÝ KRUH PŘIVÍTÁ MIRKO BAUMA A LUKÁŠE BERANA

Fantastický rozměr v architektuře revolučních proměn. Květnový dialog spolku KRUH povede architekt Mirko Baum spolu s historikem architektury Lukášem Beranem

Cyklus přednášek o architektuře Dialogy, pořádaný spolkem KRUH, představuje světové i tuzemské osobnosti architektury ve speciálním formátu dvojpřednášky. Během večera vystoupí architekt Mirko Baum spolu s historikem architektury Lukášem Beranem. Přednáška s názvem Symbol a stroj se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 19h30 v korzu Veletržního paláce.

Mirko Baum vystoupil se svou úspěšnou přednáškou O včelách a šroubech před publikum spolku KRUH již v roce 2010. Akce se konala v rámci cyklu My v zahraničí, který představoval současné české architekty etablované v zahraničí. Stěžejním tématem architekta Mirko Bauma i historika architektura Lukáše Berana je industriální architektura. Během přednášky s názvem Symbol a stroj se hosté zaměří na fantastický rozměr v architektuře revolučních proměn.

Mirko Baum je architekt a pedagog zaměřující se na technické stavby a konstrukce. Po ukončení studií na Fakultě architektury ČVUT v Praze se stal členem libereckého SIALu (Sdružení inženýrů a architektů Liberce). V polovině 70. let zahájil svou praxi v zahraničí, mj. spoluprací s německým architektem Josefem P. Kleihuesem. Dvacet let působil jako profesor Fakulty architektury na Technické univerzitě v Cáchách (RWTH Aachen), pro kterou realizoval budovu studentských ateliérů (1998–2002). Několik let vyučoval architekturu i na pražské Fakultě architektury ČVUT. V roce 2007 vydal knihu esejů o konstrukcích a teorii formy s názvem Ulice na konci světa. V témže roce založil spolu s Davidem Barošem studio baum & baroš ARCHITEKTI. Jejich českými realizacemi jsou například lávka přes Orlici v Hradci Králové nebo Komenského most v Jaroměři. 

Mirko Baum je fascinován technikou, konstrukčními detaily, motory, ale i třeba hudbou. Je jeden z mála architektů, kteří se věnují i autorským textům, a to je v českém prostředí výjimečné. Společný večer s historikem architektury Lukášem Beranem přinese spoustu inspirací a to nejen industriální architekturou a stroji.“říká k tématu přednášky zakladatelka spolku Kruh a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.

Lukáš Beran je historik architektury a pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, od roku 2005 pracuje pro zdejší Výzkumné centrum průmyslového dědictví. Věnuje se problematice průmyslové architektury, ale také architektuře druhé poloviny dvacátého století. Na tato témata vedl několik procházek v rámci festivalu Den architektury pořádaný spolkem KRUH.

Jde mi o dialog ducha a hmoty. Architektura není pro mě egoistickou exhibicí, ale službou – službou sice na vysoké úrovni, ale přesto jen službou. Myslím, že nejpozději od doby osvícenství je povinností každého myslícího člověka vložit do díla tolik inteligence, aby vzniklo vyvážené umělecké a technické optimum. To není tak těžké. Stačí si uvědomit, že každá dobrá forma vychází z konstrukce, a to jak z technické, tak i z myšlenkové. Tak jako v přírodě musí pro každé ‚jak‘ existovat nějaké ‚proč.“ popsal Mirko Baum svou tvorbu v rozhovoru, který vyšel ve sborníku Texty o architektuře 11/13.

Dialog architekta Mirko Bauma spolu s historikem architektury Lukášem Beranem s názvem Symbol a stroj se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2022 od 19h30 v korzu Veletržního paláce. Vstup na akci je zdarma. Vstupenky lze rezervovat v síti GoOut.

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Více informací na www.kruh.info

reklama
reklama
reklama