Článek Soutěž

LÁSKA POD KAPOTOU PŘINESE DO KIN HUMOR I VZTAHOVÉ DRAMA

Film uvedený v hlavní soutěži festivalu ve Varech vstoupí do kin 16. 9.

Film Mira Rema Láska pod kapotou o nekonečném závodu se životem odhodlaného padesátníka Jaroslava vstoupí 16. září do českých kin. Snímek o bývalém horníkovi, jehož vášní jsou rychlá auta a školní láska Jitka, služebně nejstarší autokrosová řidička v Čechách, pracuje výhradně s reálnými situacemi. Příběh z moravsko-slovenského pohraničí, kterému nechybí humor ani drama, tak předkládá skutečné obrazy ze života dvou lidí, kteří společně doufají ve vítězství nejen na autokrosové dráze, ale i v pomyslném závodě o štěstí. Snímek Láska pod kapotou byl letos uveden v Hlavní soutěži na MFF Karlovy Vary, do kin jej uvede společnost Aerofilms.

Trailer zde: https://youtu.be/PFLs1Wzjxww

Turbulentní polistopadové období zásadně zasáhlo do podob sociálních vztahů lidí v České i Slovenské republice. Jeden osobní zápas o nalezení nového smyslu i zahlazení následků předchozích průšvihů

je právě východiskem filmu Láska pod kapotou. Jaroslav i Jitka hledají naději v životním reparátu,

to vše na pozadí autokrosových sportovních klání. Láska k autům a závodění je jejich hobby, které

je spojuje a dává jim naději jít navzdory všem životním kotrmelcům dál. Třetí zásadní postavou filmu

je Jaroslavova matka Jiřina, která glosuje život svého syna s přirozeným humorem podobným třeba

postavám z komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo ze série o rodině Homolkových.

Hlavní hrdina filmu Láska pod kapotou Jaroslav je silný muž, který si dokáže prosadit svou. I on však několikrát v životě tvrdě narazil. Od dětství to neměl snadné – jeho otec se rád napil, znárodnili mu majetek a řešil tím zřejmě i svůj konflikt s komunistickou stranou, do které odmítl vstoupit. Kvůli tomu se Jaroslav nestal mechanikem, ale skončil jako horník. Revoluci přijal s nadějí, po vážném úrazu opustil důl a začal podnikat. „Zpočátku se mu i dobře dařilo, ale nakonec ho dostihla odvrácená strana raného kapitalismu a stejně jako mnozí další se nedokázal plně zorientovat v novém, zuřivě se proměňujícím světě, kde o všem rozhodovaly peníze. Z posledních sil bojoval proti svým dluhům, ale v boji, v němž vzal spravedlnost do svých rukou, ztratil mnoho sil. Odnesla to jeho rodina. Situace se tam v obtížném období destabilizovala a vztahy se vyhrotily, až se rozvedl. Bohužel také ztratil kontakt se svými dětmi,“ popisuje příběh protagonisty filmu Láska pod kapotou Miro Remo. Jaroslavova současná partnerka Jitka má za sebou také nevydařené manželství a spolu s ním znovu zkouší štěstí. Pro Jaroslava je práce mechanika Jitčina závodního vozu, jehož mnohá vylepšení sám i vytvořil, cestou k hledání smyslu a důstojnosti. „Hledali jsme postavu se silným konfliktem a z jeho života sršely neřešitelné situace, v nichž se neocitne jen tak někdo,“ dodává režisér Miro Remo.

„S Mirem se kamarádíme a spolupracujeme řadu let, spolupracoval na několika našich filmech se Zuzanou Piussi jako nedocenitelný kameraman s velkým citem pro situaci a přiblížení postav. V Lásce pod kapotou  se mu podařilo setkání a spolupráce s lidmi, v jejichž životě se zrcadlí nejen jejich velká osobitost a temperament, ale do značné míry ztělesňují i životní pocit značné části lidí střední a starší generace v regionech, které v posledních dekádách nerozvinuly svůj potenciál,“ uzavírá producent filmu Láska pod kapotou Vít Janeček.

Miro Remo vystudoval režii dokumentu na VŠMU, působí i jako scenárista a kameraman. Jeho studentský film Arsy-Versy obdržel více než tři desítky ocenění, celovečerní debut Comeback byl uvedený na karlovarském festivalu, stejně jako dokument Richard Müller: Nepoznaný. Známý je i jeho kriticky laděný snímek Cooltúra.

Producenty filmu Láska pod kapotou jsou Vít Janeček (D1film) a Miro Remo (Arsy-Versy), koproducenty Česká televize a RTVS. Film Láska pod kapotou byl podpořen Státním fondem kinematografie a Audiovizuálním fondem (SR).

Soutěž

Ve středu 15.9. můžete soutěžit o 2 vstupenky na film Láska pod kapotou (20. září 18:45 v kině Světozor).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama