Článek

LÁZEŇSKÁ SEZÓNA V OBLASTNÍ GALERII LIBEREC

Lázeňská sezóna startuje!

Oblastní galerie Liberec otevírá letní výstavní sezónu sérií výstav

Oblastní galerie Liberec otevírá novou výstavní sezónu sérií výstav pod společným názvem Lázeňská sezóna. Součástí programu budou výstavy Pasty Onera The Gilded Age, Libuše Dlaboly Pražákové Tobě a sochařská zahrada s díly předních českých umělců.

Liberecká galerie letos oslaví 70. výročí své existence a od března nastoupil do jejího vedení nový ředitel, historik umění, japanolog a pedagog Filip Suchomel. Jeho vizí je vytvořit z galerie kulturní epicentrum regionu a navázat spolupráci s Technickou univerzitou Liberec, tamními výraznými osobnostmi současného umění a architektury, propojit dění v galerii s nově vznikajícími kulturními centry, jako je například Linserka, i s institucemi a kulturním děním v Praze.

Otevření Lázeňské sezóny je tak prvním představením nové koncepce prezentace výstav, při kterém budou zahájeny výstavy v několika prostorách galerie zároveň. Novinkou je vernisáž určená dětem, pro niž připravilo edukační oddělení galerie speciální doprovodný program. V rámci letní výstavní sezóny se veřejnosti otevře výstava Pasta Oner: The Gilded Agev Bazénové hale,výstava Tobě Libuše Dlaboly Pražákové v Podbazénové hale a zároveň budou oživeny prostory předpolí galerie Lázeňskou zahradou soch. Jednou z hlavních idejí nového vedení galerie je rozšíření vlastních aktivit mimo samotnou budovu bývalých Lázní s cílem vytvoření interaktivního prostoru s proměnnou prezentací děl významných soudobých autorů. Návštěvníci tak pro začátek mohou před budovou samotné galerie obdivovat většinou doposud nevystavená díla Jiřího Davida, Lukáše Raise, Kurta Gebauera, Františka Skály, Jaroslava Róny nebo Vratislava K. Nováka. 

The Gilded Age Pasty Onera

V hlavním výstavním prostoru bývalých Lázní – Bazénové hale, vytvořil vizuální umělec Pasta Oner přímo pro libereckou galerii site specific instalaci Pasta Oner: The Gilded Age. Jedna z nejvýraznějších a nejaktivnějších postav současného českého výtvarného umění přináší širokému publiku srozumitelnou formou ironický pohled na svět konzumu a požitkářské společnosti. Autor se v rámci nových obrazových sérií, objektů a instalací znovu pokouší nejen o aktualizaci pop-artového vizuálního jazyka, ale i o rozvinutí své tvůrčí strategie v prostorové koncepci výstavy. Na té budou k vidění zcela nová díla, která v rámci výstavní scénografie navodí dojem určité postapokalyptické krajiny. Architektem a zároveň kurátorem výstavy je Pavel Kubesa.

Libuše Dlabola Pražáková

Malířský cyklus Libuše Dlaboly Pražákové Tobě podává zprávu o tom, jaké jsou dnešní ženy – inspirativní, silné, nezávislé, ale zároveň milující a obětavé. Dvacáté století je plné žen, které dokázaly zvládnout obě tyto polohy bytí a svými životy proměnily společnost, a Libuše Dlabola Pražáková maluje svá velkoformátová plátna jako jejich poctu. Představovaný cyklus maleb je „oslavou každé ženy bez výjimky, neboť vidí každou ženu jako svým způsobem významnou a zajímavou,“ alespoň tak je chápe a prezentuje sama malířka. Kurátorkou výstavy je Lenka Patková.

Slavnostní zahájení výstav proběhne ve čtvrtek 1. června 2023.

Lázeňská sezóna

Oblastní galerie Liberec

Masarykova 723/14, Liberec

Web: www.ogl.cz | www.pastaoner.cz | www.libuseprazakova.cz 

Konání výstav: 

Pasta Oner – The Gilded Age

2. června – 1. října 2023

Libuše Dlabola Pražáková – Tobě

2. června – 15. října 2023

Otevírací doba:

PO – zavřeno

ÚT – NE 10–18 hodin, ve ČT do 20 hodin

reklama
reklama
reklama