Článek Rozhovor

LÉKAŘI BEZ HRANIC

Lékaři bez hranic už přes 50 let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. V zemích, kde nefungují nebo chybí zdravotnické struktury, poskytují v nemocnicích, ve zdravotních střediscích či v mobilních klinikách primární a sekundární zdravotní péči, operují raněné, léčí podvyživené děti, očkují, léčí infekční a jiné, často opomíjené, nemoci, přinášejí mateřskou a porodní péči i psychologickou pomoc obětem násilí, školí místní personál a distribuují humanitární pomoc.

Vedle lékařské péče také informují veřejnost o situaci lidí v nouzi, a upozorňují na krize, jejichž důsledky zmírňují. U zrodu organizace totiž stála skupina francouzských lékařů a novinářů. Přinášení svědectví z míst, kde Lékaři bez hranic, se tak stalo nedílnou součástí jejich poslání. Za svou činnost získala v roce 1999 organizace Nobelovu cenu za mír.

Ve své práci se řídí principy nestrannosti, neutrality a nezávislosti. A je to právě finanční nezávislost, která jim umožnuje zasahovat tam, kde je nejvíce třeba. Téměř 100 % příjmů organizace totiž pochází od soukromých dárců. Svým darem je můžete podpořit i vy.

www.lekari-bez-hranic.cz

Rozhovor

4.12.2023 14:00

O Lékařích bez hranic si budeme povídat v pondělí 4. prosince ve 14 hodin.

reklama
reklama
reklama