Článek Rozhovor Soutěž

LES SEBEVRAHŮ

Divadlo LETÍ se v létě rozletí po pražských venkovních scénách. Pro diváky má nachystané již ověřené tituly, ale i naprosté novinky!

Po delší odmlce způsobené protiepidemickými opatřeními Divadlo LETÍ opět přivítá všechny milovníky současné dramatiky. Vzhledem k letním měsícům pro ně bude hrát nejen ve své domovské VILE Štvanice, ale i pod širým nebem na letních scénách spřízněných subjektů. Diváci na něj budou moci narazit v průběhu celého léta nejen na Štvanici ale i v Bar/áku na Florenci, v Kasárnách Karlín a v AZYLU78. Kromě již ověřeného repertoáru se představí i naprosté novinky Pubkvíz o budoucnosti světaMartiny Schlegelové a Marie Špalové a Les sebevrahůKashy Jandáčkové.

Letní maratón svého hraní zahájí Divadlo LETÍ předpremiérou Pubkvízu o konci světav prostorách Bar/áku již 26. června. Oficiální premiéra „skandální show, ve které se dozvíte, co vás čeká, opustíte svůj enviromentální žal a začnete konečně něco dělat“, proběhne 27. června tamtéž.

Druhou premiérou bude hra mladé autorky a režisérky Kashy Jandáčkové. Držitelka Ceny Evalda Schorma za hru Ve dne v noci s Divadlem LETÍ spolupracovala jako režisérka na několika scénických čteních, ale jako autorku ji LETÍ představí poprvé. Inscenace textu Les sebevrahů, který vznikl v rámci rezidenčního programu Divadla LETÍ, bude mít světovou premiéru 3. července 2021 ve VILE Štvanice. V hlavních rolích se představí Anna Kameníková a Jan Hofman a živou hudbou inscenaci doprovodí Jakub König, známý jako Kittchen.

Naléhavá love story z možná až příliš blízké budoucnosti představí příběh o Mařence a Jeníčkovi, ale hlavně o Mařence, která se ztrácela ve světě tak dlouho, až se ztratila i uvnitř sebe. Pohádkové motivy, které se postupně objevují v celé hře, jsou společně s nenásilným humorem kontrastem k depresi a hrozbám světa, ve kterém právě žijeme. Zajímavý kontrast vnáší také do scénografie, v níž se výrazně objevují i loutkové principy. To, že text, i přes svůj temný název neztrácí nadhled potvrzuje dramaturg inscenace David Košťák: „Na textu Kashy Jandáčkové si vážím především toho, že autenticky zachycuje pocit jedné generace, která se zuby nehty snaží udržet tzv. „kvalitu“ každodenního života i přes všudypřítomný strach o stav světa. Kasha nalézá nadhled a naději tam, kde se zdánlivě nenabízí žádná východiska, a i přes temnou vizi budoucnosti potvrzuje, že svůj osud máme ve vlastní hrsti. Les sebevrahů připomíná, že i když byla světu diagnostikována rakovina a ručičky pomyslných hodin posledního soudu se blíží půlnoci, nesmíme ztrácet touhu žít, jak nejlíp umíme.“

Vedle chystaných novinek se však diváci mohou těšit na již známé tituly. Inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) ověnčená cenou za Inscenaci roku v anketě Divadelních novinbude uvedena v červnu ve VILE Štvanice a v srpnu na letní scéně JATEK78 – AZYL78. Road trip na konec světa – inscenaci Greta autora a režiséra Mariána Amslera diváci budou moci vidět ve VILE a v Kasárnách Karlín. V rámci programu Pride Pride LETÍ uvede satirickou hru o gayích po čtyřicítce HOMO40AZYLU78 a 14. srpna se derniérou rozloučí divadelní youtube party Small Town Boy v Kasárnách Karlín.

Diváci se však budou moci těšit i na dvě exkluzivní vydání oblíbené ediceVečeře s novou hrou. Ochutnávku současné dramatiky, která nasytí oči i žaludek budou moci navštívit 20. července v režii mladého absolventa DAMU Víta Maloty, přičemž tento večer bude okořeněný ještě udílením Ceny Evalda Schorma, a 22. srpna v režii absolventky JAMU Barbory Chovancové. Oba dva večery proběhnou v prostorách Bar/áku na Florenci.

Pro diváky, kterým se zatím do divadla nechce, navíc připravilo Divadlo LETÍ zcela bezkontaktní procházku po pražském ostrově Štvanice. Z pera Davida Košťáka vzešel detektivní audiowalk Divoká Štvanice, který bude možné si zahrát v jakoukoliv denní či noční dobu. Interaktivní hrou, v níž se diváci stanou detektivy, je mimo jiné provede charismatický hlas Martina Fingera.

Nové premiéry Divadla LETÍ:

Pubkvíz o budoucnosti světa

Režie: Martina Schlegelová

Dramaturgie: Marie Špalová

Scénografie: Jana Špalová

Hudba: Jan Čtvrtník

Hrají: Nataša Bednářová, Marcela Holubcová, Milada Vyhnálková, Richard Fiala, Dan Kranich

Skandální show, ve které se dozvíte, co vás čeká, opustíte svůj enviromentální žal a začnete konečně něco dělat!

Máte rádi pivo, kvízy a zajímá vás budoucnost světa? Pak na téhle události nesmíte chybět. Populární forma pubkvízu totiž právě ožívá i v divadle. Přijďte si vyzkoušet, jestli dokážete správně odpovědět na naše záludné kvízové otázky. Šetřit vás rozhodně nebudeme. Ale jestli se bojíte, že pro náš kvíz nemáte dostatečnou intelektuální erudici, sestavte si svůj expertní dream team – přijímáme až čtyřčlenné týmy! Popusťte s námi uzdu svojí soutěživosti, a zjistěte nakolik jste skutečně připraveni na budoucnost, která nás čeká.

Inscenovaný pubkvíz Divadla LETÍ, protkaný živou hudbou, je otevřen jak týmům, tak jednotlivcům a nenechá v klidu jedinou vaši šedou buňku mozkovou!

Les sebevrahů

Režie: Kasha Jandáčková

Dramaturgie: David Košťák

Výprava: Ján Tereba

Hudba: Kittchen (Jakub König)

Hrají: Anna Kameníková, Jan Hofman, Jakub König

Od tý doby, co je všechno bezdrátový, tak se člověk nemá ani na čem oběsit.

Příběh o Mařence a Jeníčkovi, ale hlavně o Mařence, která se ztrácela ve světě tak dlouho, až se ztratila i uvnitř sebe. Město je plné světýlek a člověka láká poslední příslib neobjevené tmy. Květináčů, do nichž jsme zahnali les, neustále přibývá a poslední doušky vody šetříme pro sebe, abychom zahnali narůstající žízeň.

Milostný bermudský trojúhelník, v němž se ztrácejí poslední stopy zeleně. Nekompromisní pohled na budoucnost očima mladé autorky a režisérky Kashy Jandáčkové pro dva herce a jednoho hudebníka. Apokalyptická suita v rytmu, který chytne a rozdrtí, pro všechny, co byli odkojeni laskavým humorem českých luhů a hájů.

www.divadlo-leti.cz

FB: https://www.facebook.com/divadloleti/

Instagram: divadloleti

Rozhovor

22.7.2021 17:00

Ve studiu si budeme povídat s Davidem Košťákem, dramaturgem hry Les sebevrahů.

Soutěž

V pátek 23.7. můžete vyhrát 2 volné vstupenky na jakékoli představení Divadla LETÍ.

 

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama