Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy. Hostem festivalu bude Ivan Trojan
Festival 49. Letní filmová škola Uherské Hradiště letos zahájí v distribuční předpremiéře sci-fi thriller Bod obnovy. Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ivan Trojan a režiséři Miloslav Luther a Rajko Grlić. Festival se koná od 28. července do 3. srpna.
Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem,“ láká diváky dramaturg Jaroslav Sedláček. Příběh filmu je zasazen do roku 2041, kdy lidstvo používá velmi vyspělé technologie a ústava všem občanům garantuje právo na „jeden celý život“. Po nepřirozené smrti, jako je například autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy. „Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je,“ vysvětluje spoluautor scénáře a režisér snímku Robert Hloz. Ve filmu hrají Andrea Mohylová, Jan Vlasák, Matěj Hádek či Václav Neužil. Do českých kin Bod obnovy dorazí 21. září.
Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Ivanu Trojanovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi.
“Ivan Trojan představuje výjimečný herecký talent, který sice na filmové plátno vstoupil relativně pozdě, zato ho v následujících dvou desetiletích ovládl nevídaným způsobem. Se sedmi Českými lvy, ale především s neuvěřitelně pestrou plejádou postav, které ztvárnil, je jednou z největších hereckých osobností, které máme, a jeho ocenění je tedy více než namístě. Cena AČFK bude udělena i slovenskému režisérovi a scenáristovi Miloslavu Lutherovi, který obohatil československou filmovou tvorbu o uznávané adaptace literárních děl, v nichž na pozadí rozmanitých historických reálií zkoumá věčný boj člověka s mocí,” vysvětluje programová ředitelka Iva Hejlíčková.
Hostem festivalu bude i chilský režisér Fernando Guzzoni, jehož všechny filmy byly premiérovány na velkých světových přehlídkách a jehož nesmlouvavá dramata mapují temná zákoutí lidské duše stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti.
Filmové sekce představí tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Muži mají radši blondýnky, Zjizvená tvář) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci) a poučí diváky o italském neorealismu. Chybět nebudou české a východoevropské novinky, brazilské filmy dobývající světové festivaly ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita.
Snímky české němé kinematografie z přechodového období let 1918 až 1924 tvůrců jako Václav Binovec, Vladimír Slavínský, Svatopluk Innemann či Karel Anton doprovodí virtuózní pianistka Maud Nelissen, berlínská cellistka a skladatelka Martina Bertoni, kytarista Black Tar Jesus, slovenská hudebnice Adela Mede i držitelé Českého lva Irena a Vojtěch Havlovi.
Filmovka opět přinese přehršel doprovodných akcí. Zdarma zahraje v sobotu 29. července na Masarykově náměstí Sto zvířat, na Kolejním nádvoří vystoupí Longital, PSH, Jan Foukal a Albert Romanutti, Vladimír Merta trio a David Koller. V kostele sv. Fr. Xaverského vystoupí se skladbami Vivaldiho, Telemanna, Händela a Bacha komorní soubor Barocco sempre giovane. Divadlo Ungelt přiveze manžele Dykovy se Slepicí na zádech. Klub Mír bude každou noc patřit DJům, hned páteční večer ovládne Radio 1 a kolektiv vinylových selektorů soustředěný okolo již zaniklého, leč legendami opředeného pražského klubu Theremin. Na své si přijdou i příznivci kvalitní literatury. Ve stanu literatury/Nové reality se vystřídají například Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Petra Hůlová i slam poetry exhibice. Folklóru si návštěvníci dosyta užijí každý večer s cimbálovkami u vinného stanu i v překrásném prostředí Skanzenu Rochus v rámci komponovaného večera o cimbálu v různých hudebních podobách.
Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/. Přehled programových sekcí i doprovodných akcí najdete na https://lfs.cz/.
RADIO 1 NABÍDNE ZPRAVODAJSTVÍ Z LETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY
Radio 1 bude v rámci letošní Letní filmové školy Uherské Hradiště vysílat zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných filmech. Pořad bude na Radiu 1 vysílán v průběhu konání festivalu od 28. července do 2. srpna 2023.
Zpravodajský servis přinese aktuální informace z dění na festivalu, pozvánky na filmy a doprovodné akce a rozhovory s protagonisty festivalu. Zpravodajství posluchačům nabídneme vždy v 11 hodin v premiéře a v 16 hodin v repríze. Denně bude také od 11 hodin k dispozici jako podcast na Spotify a Apple, a to na adrese: https://www.spreaker.com/show/festivalove-zpravodajstvi-radia-1.
Letní filmová škola Uherské Hradiště je řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců, z nichž velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti, a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Letní filmovou školou pořádá Asociace českých filmových klubů. Letošní 49. ročník se koná od 28. července do 3. srpna. Program festivalu doplní koncerty, živý díl našeho pořadu Vysílač i vystoupení kolektivu Theremin DJs na Večeru Radia 1. Více informací o Letní filmové škole najdete na www.lfs.cz.
Na Radiu 1 si budeme povídat s programovou ředitelkou festivalu LFŠ Ivou Hejlíčkovou.