Článek

LITERATURA V PARKU LÁKÁ NA ZVUČNÁ JMÉNA

Festival Literatura v parku láká na zvučná jména i zasvěcené literární tipy

Třetí zářijovou neděli se na venkovním pódiu v žižkovském Prague Central Campu rozezní tóny současné prózy, poezie i nu-jazzu. Pražský literární dům zde pořádá mezinárodní festival Literatura v parku, na jehož 13. ročníku se představí spisovatelé z Česka, Německa i Rakouska.

Literatura v parku pražskému publiku každoročně nabízí výběr novinek současné české a německojazyčné literární produkce. Hlavní hvězda letošního ročníku přicestuje na festival z Vídně – mladý rakouský autor Tonio Schachinger přiveze do Prahy svůj nový společenský román Echtzeitalter, aktuálně nominovaný na prestižní Německou knižní cenu. Schachinger se narodil v Novém Dillí, ve svém prozaickém díle se ale inspiruje životem v rakouské hlavní metropoli. Z prozaiků se dále představí v Berlíně žijící Dora Kaprálová, autorka románu Berlínský zápisník a knihy Ostrovy, která bude číst ze své povídkové sbírky Utrpení a jiné žánry i z nových textů. Do manuskriptu svého připravovaného románu Vyhoření nechá diváky nahlédnout Petr Šesták, který na sebe upoutal pozornost už svým románovým debutem Kontinuita parku. Svou mezinárodní premiéru pak bude na pražském festivalu mít teprve koncem srpna vydaný román Tage im warmen Licht německé autorky Kristiny Pfister, která na jeho dokončení pracovala během stipendijního pobytu právě v Pražském literárním domě.

Pro příznivce poezie je připravené lyrické pásmo, v rámci nějž se letos představí zástupci nejmladší básnické generace. Na podiu společně vystoupí Klára Krásenská, Lubomír Tichý a Lara Rüter. Jednotlivé texty těchto začínajících autorů již nalezly ohlas jak u kritiků, tak u porotců literárních cen. Klára Krásenská bude v září debutovat básnickou sbírkou Mýtinami a rovněž prvotina Lubomíra Tichého Fialová miska se právě připravuje k vydání. Německá autorka Lara Rüter bude číst ze svého oceněného básnického cyklu lovey dovey dummchen.

Programem festivalu provedou diváky Petr Borkovec, básník města Prahy pro rok 2023, a překladatelka Jitka Nešporová. Autorská čtení budou probíhat v českém a německém jazyce, simultánní tlumočení bude k dispozici. Na závěr festivalu vystoupí experimentální nu-jazzová kapela DekadentFabrik.

Začíná se v 14:30 a vstup na festival je volný!

Více na: www.literarnidum.cz

reklama
reklama
reklama