Článek

LOVCI ZNAKŮ V DEPO2015 V PLZNI

19. 10. 2022 – 28. 2. 2023
Plzeň – Nízké sloupy DEPO2015

Světelná interaktivní rodinná expozice promění návštěvníky v Lovce znaků

Plzeňské DEPO2015 připravilo pro rodiny s dětmi v pořadí již třetí autorskou interaktivní expozici, která se svým světelným designem odkazuje na oblíbený festival světla BLIK BLIK. Po úspěšných projektech Digitální hřiště a Tajuplný les tentokrát zážitková výstava provede malé i velké návštěvníky netradičně pojatým světem písma, znaků, šifer a komunikace. Na dobrodružné výpravě mají coby Lovci znaků za úkol si na 450 m2 poradit se 14 interaktivními exponáty. Musí se domluvit s robotem Blablátorem, porazit světelnou šibenici, napsat text v klínovém písmu, doslova vydupat písmena na klávesnici obřího psacího stroje nebo vyčistit videomappingové město od reklam. Při svojí cestě musí navíc rozluštit zašifrovanou zprávu, která je dovede nejen k cíli expozice, ale také k zasloužené odměně. Zábavy si přitom užijí do sytosti a přijdou na to, že písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství. Výstava Lovci znaků startuje 19. října a potrvá do 28. února 2023. Lov začíná!

Po roce se kulturní a kreativní zóna DEPO2O15 vrátila ke konceptu autorsky vytvořené expozice, založené především na světleném designu festivalů světla BLIK BLIK. „Základem všech těchto výstav je světelné umění propojené zajímavou scénografií i výtvarnými instalacemi do jedinečného návštěvnického zážitku. Dva předchozí výstavní počiny, a to expozice Digitální hřiště a Tajuplný les, se staly divácky velmi úspěšnými. Jen Tajuplným lesem prošlo za půl roku na 27 000 nadšených návštěvníků.“ Popisuje pozadí tvorby expozice programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán. „Téma, které jsme pro výstavu zvolili, má oslavovat jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva, který ale bývá často opomíjen: písmo. Je až neuvěřitelné, z kolika úhlů pohledu se na něj dá nahlížet: od historie přes komunikaci, až po umělecké ztvárnění liter či využití písma ve veřejném prostoru. Vytvořili jsme mnohovrstevnatou expozici plnou zážitků a objevování a doufáme, že návštěvníci díky ní zjistí, že písmo je nejen naprosto nezbytnou součástí našich životů, ale především je s ním velká zábava.“ Komentuje Štěpán volbu tématu výstavy.

Úvodní část expozice popisující historii písma, jeho vznik a vývoj převzalo DEPO2015 ze slovenského Mezinárodního domu umění pro děti BIBIANA, kde měli toto téma zajímavě zpracované. Další exponáty založené především na světelném designu jsou autorskými počiny expozičního týmu DEPO2015 v kooperaci s umělci INITI, Vítem Truncem, Janem Jáchimem, Multilabem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara či plzeňským výtvarníkem Pavlem Liškou. Ten stojí také za celkovou scénografií expozice. 

Dohromady 15 výstavních zastavení propojuje linka pátrání po tajné zprávě zašifrované do nečitelných znaků na knižní záložce, kterou zvládne rozluštit jen ten nejlepší lovec. Úspěšní luštitelé pak budou za svou snahu odměněni.

Jako doprovodný program jsou k výstavě připraveny víkendové tematické workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní pero, sešít si poznámkový bloček nebo si vytvořit náramek z iniciál. Workshopy budou probíhat poblíž výstavy v kreativní pojízdné zóně KPZ každý víkend a ve stání svátky od 10.00 do 17.00. Není potřeba se na ně jakkoli registrovat. Cena je pouze v hodnotě příspěvku na materiál 50 Kč.

Expozice je vhodná pro děti alespoň se základní znalostí písmen a je bezbariérová, přístupná i pro rodiny s kočárky a vozíčkáře. Výstava je otevřena ve všední dny od 14.00 do 18.00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10.00 do 18.00. Vstup do výstavy je organizován po hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu. Je tak zajištěn prostor a komfort, aby si výstavu skutečně užili. 

Více informací na www.depo2015.cz

Praktické informace k výstavě Lovci znaků

Otevírací doba:

19. 10. 2022 – 28. 2. 2023

Po-Pá 14.00-18.00

So-Ne a státní svátky 10.00-18.00

Ceny vstupenek:

Expozice BLIK BLIK Tajuplný les: 

l Dospělí: 150 Kč

l Děti: 100 Kč

l Studenti / ZTP / senioři 65+: 120 Kč

l Rodinná 2+2: 400 Kč

l Skupiny (školy, tábory) od 10 os.: 80 Kč (možné po uvolnění dalších opatření)

l Děti do 5 let: 0 Kč

Instalace:

Historie písma

Čtenářská kostka

Písmo-hrádky

Laboratoř psaní

Emotikonátor

Světlotisk

Telegraf

Čisté město 

Galerie 

Balblátor 

Stopy v písku 

Psací stroj 

Šibenice 

Slovní fotbálek 

Krypta 

reklama
reklama
reklama