Článek Rozhovor

LUNCHMEAT FESTIVAL 2023

Na Lunchmeat Festivalu 2023 se potkává něžnost s brutalitou 

Lunchmeat Festival 2023, každoroční mezinárodní festival věnovaný progresivní elektronické hudbě a novým médiím, se bude konat v několika pražských lokacích od 25. do 30. září. Mezi nově ohlášenými jmény jsou Hyd, hyperpopoví umělci spojení s PC Music a spolupracovníci SOPHIE, nebo inovátor letfield elektroniky Minor Science. Na Lunchmeat Festivalu 2023 se představí třeba také dubstepový a UK bass válečník Pinch nebo Bill Kouligas, zakladatel legendárního vydavatelství PAN operujícího na scéně avantgardní hudby a umění, které letos slaví patnáct let.   

Pětidenní program nabídne v line-upu více než čtyřicet pečlivě vybraných umělců z celého světa. Diváci se mohou těšit na vtahující audiovizuální zážitky, intenzivní koncerty a explozivní djské sety. Tento rok festival přiváží sedm světových premiér významných současných umělců. Mezi nimi bude například projekt Weaving Fields – spolupráce oceňované skladatelky a zvukové umělkyně SØS Gunver Ryberg a výtvarnice Sybil Montet, který patří mezi projekty jejichž vznik je každoročně iniciován Lunchmeat Festivalem. 

„Stejně jako každý rok i letos představíme na festivalu širokou mozaiku uměleckých přístupů k fůzi umění a nejnovějších technologií. Tentokrát máme silné zastoupení umělců pracujících s 3D technologiemi,“ říká ředitel festivalu Jakub Pešek. „Obzvláště se těšíme na Hakanaï, legendární 3D živou performanci od dvojice Adrien M & Claire B, která je založená na modelování fyzického pohybu v reálném čase,“ dodává Jiří „Kredenc“ Novák, spolukurátor festivalu. 

Performance Hakanaï je naplánovaná na středeční program do Divadla Archa, jednoho ze čtyřech prostor, kde Lunchmeat Festival 2023 proběhne. Festival nicméně začne už v pondělí 25.9. v CAMPu, centru pro architekturu a městského plánování, kam se chystá světová premiéra nového domácího projektu DOOM´D dua Trauma & oxoo a mezinárodní hosté Spekki Webu & Matti Vilho, kteří plně využijí monumentální plátno o rozměrech 20 x 4 metrů. Každoroční spolupráce Lunchmeatu s nočním klubem Ankali se odehraje také ve středu, v předvečer státního svátku. V Praze usazené hudebníky jako jsou Mor Wen, Qow, Ionai nebo Gnäw doplní třeba jihokorejské hudebnictvo bela a proslulá amsterdamská DJka Sarkawt Hamad. 

Víkendový program je tradičně naplánovaný do betonového podzemí Veletržního paláce Národní galerie, výjimečné stavby českého funkcionalismu. Zde návštěvníci zažijí kontrast mezi emočně vyčerpávající a chaotickou audiovizuální hostinou performance Aelcrush, za kterou stojí Sin Maldita a Lei, a delikátními duchovními a ritualistickými vizemi spojení Meuko! Meuko! & NONEYE, kteří jsou inspirovaní božstvy Taiwanu. Hamburské duo Space Drum Meditation a členové Lunchmeat týmu Eli Eliasek & Aeldryn ponoří parket do perkusivní psychedelie, zatímco PYUR a Tymm Novyy zvou diváky na představení svých synestetických soch stvořených uvnitř virtuální reality. 

Čtrnáctý ročník Lunchmeat Festivalu je věnovaný udržitelnosti lokální hudební scény, kterou zasáhla ekonomická krize. Hledá návrat do fyzického světa, v němž by se daly znovu zaplnit emoční i smyslové díry, které po sobě zanechala fixace na teoretické a nehmatatelné světy umělé inteligence a digitalizace. Tomuto tématu se bude věnovat dvoudenní Symposium o digitálním umění, které znovu doprovází festival. Zakladatel legendárního berlínského klubu Tresor Dimitri Hegemann promluví o kulturním aktivismu, Zoë Mc Pherson a Alessandra Leone budou debatovat o tajích tvůrčích procesů a Freddie Hudson z Lunchmeatu povede praktický workshop hudební žurnalistiky. 

Festivalový lineup balancuje velká mezinárodní jména s hudebníky vysokých kvalit, kteří přichází z domácí scény. Tento rok ji zastupují živé acty například umělkyně a hudebnice Koruth vycházející z ambientu, proslulého interdisciplinárního umělce Omara El Sadeka aka Qow nebo vystoupení Gnäw, dua multiinstrumentalistů složeného z Arashe Ghasemiho narozeného v Iránu a Fina Sima Hakalista. Ssnurssla z brněnského AVA Collective zahraje exkluzivní kazetový set, zatímco Alfred Czital z kolektivu Harmony Records představí materiál ze svého debutového alba Reality Check. 

Samotný program letošního Lunchmeat Festivalu předchází intervence tanečníka a choreografa Michele Rizza, jehož performance Highter XTN proběhne 21. září v rámci vernisáže Prague Art Week23 ve Veletržním paláci. Rizzo skrze médium tance prozkoumává procesy transformace a transcendence, Higher XTN obzvláště zajímá katarzní a transformativní síla techna, jehož repetitivně rytmy mohou dočasně rozmazávat vnímané hranice těla. V sobotu 30. září se v prostorách před Veletržním palácem uskuteční open air event s DJskými hosty, jejichž jména budou překvapením. Obě události jsou zadarmo. 

Od svého začátku v roce 2010 je Lunchmeat Festival důležitou součástí mezinárodní scény elektronické hudby a digitálního umění a do Prahy vozí jak legendy, tak i aktuální umělce a umělkyně z celého světa. Sklízí za to zaslouženou pozornost důležitých světových médií. „Se svou pečlivou dramaturgií i realizací patří Lunchmeat mezi nejpřednější přehlídky elektronické hudby a digitálního umění,“ napsal v recenzi posledního ročníku britský magazín Crack, který festival popsal jako „masterclass současného dění v hudbě a umění.“ Německý magazín Groove tvrdí, že „v širokém spektru současných elektronických avantgardních festivalů je Lunchmeat anomálie, protože se nežene za laciným vizuálním fetišem.“ Britský webový magazín Quietus pak píše o „důležité baště pro současnou elektroniku a umění v regionu střední a východní Evropy.“ 

Lunchmeat Festival 2023 se bude konat poslední zářijový týden ve čtyřech lokacích po Praze. Objeví se na něm i již dříve ohlášení hudebníci jako Evian Christ, Marina Herlop, Voices from the Lake a Zoë Mc Pherson. Chybět nebude ani zástup českých a slovenských umělců, mezi nimiž jsou Petra Hermanová, Martyyna & Igor Lorok, Oliver Torr & Axonbody, and DOOM’D. 

_ oznámení umělci:      

 Alfred Czital b2b Polygonia dj set   bela dj set   
Bill Kouligas dj set   
CORIN presents Lux Aeterna AV live    
DOOM’D AV live (WP)   
Evian Christ AV live   
Gnäw  live   
greyArea dj set   
Hadri dj set   
Hakanaï by Adrien M & Claire B   
Hyd AV live   
Ionai dj set   
Koruth live   
Marina Herlop live   
Martyyna & Igor Lorok present Written In The Scars AV live (WP)   
Meuko! Meuko! & NONEYE present 無形將軍 Invisible General AV live  
Minor Science dj set   
Mor Wen dj set   
Oceanic AV live   
Oliver Torr & Axonbody present AXONTORR AV live (WP)   
Otik dj set   
Petra Hermanova presents In Death’s Eyes feat. Denny Wilke live (WP)   
Pinch dj set   
PYUR &  Tymm Novyy present Lucid Anarchy AV live (WP)    
Qow live (WP)   
Sarkawt Hamad dj set   
Sin Maldita & Lei present Aelcrush AV live   
Slikback x Weirdcore present VOID AV live   
SØS Gunver Ryberg & Sybil Montet present Weaving fields AV live (WP) 
Space Drum Meditation & Aeldryn & Eli Eliasek AV live (WP)  
Spekki Webu & Matti Vilho present Signal Transmutations AV live   
Ssnurssla dj set   
Voices From The Lake live   
Zoë Mc Pherson & Alessandra Leone present Pitch Blender AV live   

(WP) = světová premiéra   

   

_data konání festivalu:    

25. září – 30. září 2023 

    

_program:     

25.9. LUNCHMEAT x CAMP 

27.9 Lunchmeat x Archa: Hakanaï by Adrien M & Claire B 

27.9. LUNCHMEAT x Ankali live 

28.9. – 30.10. Tři noci v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci a tři dny Input Sympozia o digitálním umění tamtéž   

    

_místa:     

Národní galerie v Praze – Veletržní palác      

Ankali  

Divadlo Archa  

CAMP – Centrum architektury a městského plánování  

   

_odkazy:    

Vstupenky – lunchmeatfestival.cz/2023/tickets/ 

  Více informací také na webu, Instagramu a Facebooku. 

  

  

Rozhovor

21.9.2023 17:00

O Lunchmeat festivalu si budeme povídat ve čtvrtek 21. září v 17 hodin, naším hostem bude Jiří Kredenc.

reklama
reklama
reklama