Článek Rozhovor

LUNCHMEAT FESTIVAL PŘEDSTAVÍ BUDOUCNOST HUDBY

Lunchmeat Festival, mezinárodní akce aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálního umění konající se každoročně v Praze ohlašuje druhou a poslední várku vystupujících! Mezi novými jmény je praotec dubstepu Kode9 a aktuální hvězdy jeho labelu Hyperdub – producenti Loraine James a Lee Gamble. Dalším nováčkem v programu Lunchmeatu je inovátor bass music Pearson Sound a hlučné experimentálně-rapové duo Prison Religion. Mezi již ohlášenými jmény je oceňovaná zpěvačka a skladatelka Lyra Pramuk nebo světově proslulá DJka Helena Hauff. 25. narozeniny zde také oslaví kultovní německé vydavatelství Raster, zásadní label pro vývoj experimentální elektronické hudby. Dvanáctý ročník festival proběhne v termínu od 27. 9. do 2. 10. 2021. Více na www.lunchmeatfestival.cz.

Lunchmeat měl dosud velmi eklektickou dramaturgii, nicméně letos jsou hlavní večery ve Veletržním paláci koncipovány jako tři unikátní programové bloky,“ říká Jakub Pešek, šéf festivalu. „Čtvrteční program je věnovaný hudebníkům z Hyperdubu, páteční večer bude o tanci, zatímco v sobotu si užijeme spíše koncerty pojaté jako posluchačský zážitek.“ Stejně jako každý rok festival uvede světové premiéry vystoupení výjimečných současných umělců, pečlivě kurátorovaný výběr audiovizuálních představení, které hýbou aktuální mezinárodní scénou, nadčasové legendy a také silné zástupce lokální scény. 

Pokud jde o experimentální a inovativní klubovou hudbu, těžko bychom našli důležitější label posledních dvaceti let, než je londýnský Hyperdub. Jeho zakladatel Steve Goodman alias Kode9 je v čele hudebníků spojených s touto značkou, kteří dorazí na letošní Lunchmeat. Ve Veletržním paláci ho doplní Loraine James a Lee Gamble, dva umělci, kteří ve svých posledních albech reflektují strachy a úzkosti pandemických měsíců.  

Dalším zásadním jménem pro současnou taneční hudbu, které se objeví na festival, je Pearson Sound – zakladatel labelu Hessle Audio a producent futuristických klubových bangerů. Norské duo Soft as Snow míchá minimalismus coldwave s delikátním songwritingem. Přesným opakem jsou Prison Religion, experimentální rapové duo čerpající z hardcore punku a metalu. Kodaňští Lyra Valeza přidávají do line-upu svůj pulzující hybrid zlomyslné elektroniky.  

Lunchmeat také uvede celou řadu českých a slovenských umělců. Never Sol zahraje speciální ambientní set, zatímco Stroon se spojí s umělcem DevKidem, aby představili poslední album Temple Timbre Embers inspirované varhanní hudbou. Vítěz Vinyly a člen kolektivu BCCA bílej kluk představí svoji kombinaci trapu a dekonstruované klubové elektroniky. Chybět nebudou ani djské sety od New Magic Media a gertie adelaido s KISSTEMPERA (Jakub Hošek). Velký domácí objev Ursula Sereghy představí postcovidové eskapistické jamy z nového alba OK Box. 

V Korzu Veletržního paláce proběhne před hlavním programem v pátek a sobotu Symposium on Digital Arts s podtitulem Collective Affairs. Spolupořádá ho Synth Library a chce otevírat diskuzi o důležitých tématech spojených s lokální hudební a audiovizuální scénou. Na programu budu diskuze, workshopy i prezentace.  

Mezi už jmény ohlášenými jmény pro Lunchmeat 2021 jsou Lyra Pramuk, Aya, Helena Hauff, Frank Bretschneider, Aquarian, Fraction Dadub with Andrea Familiari, Marco Donnarumma present Corpus Nil, a další. Pořadatelé bedlivě sledují vývoj situace kolem pandemie a jsou připravení podřídit se veškerým zdravotním a bezpečnostním opatřením, které by přinesla situace v čase konání festivalu. Lístky už jsou dostupné na GoOut.cz.  

LUNCHMEAT | WE SEE YOU DANCIN‘

27. 9. – 2. 10. 2021

FB: www.facebook.com/LunchmeatFestival/

IG: www.instagram.com/lunchmeatfestival/  

WEB: www.lunchmeatfestival.cz

Vstupenky: lunchmeatfestival.cz/2021/tickets/

Rozhovor

24.9.2021 17:00

V pátek 24. září si v 17 hodin budeme povídat o Lunchmeat festivalu. Naším hostem bude Jakub Pešek.

reklama
reklama
reklama