Článek Soutěž

MAGICKÝ PŘÍBĚH O PŘÁTELSTVÍ OSM HOR ZAHÁJÍ NOVÝ FILMOVÝ ROK

Když vydal v roce 2016 italský spisovatel Paolo Cognetti svůj debutový román Osm hor, ihned došlo k zakoupení filmových práv a kniha se stala světovým bestsellerem. O šest let později stejnojmenný film premiéroval za bouřlivého potlesku v Hlavní soutěži na Filmovém festivalu v Cannes a odvezl si z Azurového pobřeží Cenu poroty. Felix van Groeningen spolu se svou životní družkou, a zde debutující režisérkou, Charlotte Vandermeersch natočil intimní příběh o hodnotě přátelství a hledání smyslu života na pozadí majestátních hor, který sbírá v zahraniční až extatické recenze. Pulzující portrét dospívání a přerodu chlapců v muže, který se odehrává napříč zeměkoulí i desetiletími, je též milostným dopisem přírodě, jež nás nepřestává neustále ohromovat. Na Osm hor mohli diváci pomyslně vyšplhat již v předpremiérovém uvedení na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde si vysloužil skvělé ohlasy, teď jej 5. ledna uvádí do kin distribuční společnost Aerofilms. 


Křehkost přátelství na pozadí hor

Snímek se natáčel více než půl roku v oblasti Údolí Aosty, která je díky své kultuře a vztahu k všudypřítomným skalnatým masivům velice specifická. „Pobyt na horách znamená, že se musíte postavit sami sobě, je to nemilosrdné a upřímné prostředí,“ popisuje svou fascinaci horami Groeningen. „Proč byste měli jít až na vrchol? Není k tomu žádný důvod, a přesto to děláme – jen abychom šli zase dolů. V úžasu…,“ dodává Vandermeersch,která se spolu se svým manželem a spolurežisérem přestěhovala na necelý rok do odlehlého alpského regionu. „Chtěli jsme natočit epický film vyprávěný v drobných gestech. Ódu na křehkost a sílu každé živé bytosti, ať už je to člověk, zvíře, rostlina nebo hora,“ popisuje tvůrčí proces belgická herečka, pro níž se jedná o režijní prvotinu. 

Zpřítomnělý pocit pobytu na vrcholcích hor a přátelství, jež překoná sebetěžší zkoušku, dokresluje výrazně i hudba písničkáře a multiinstrumentalisty Daniela Norgrena. „Daniel je švédskou verzí Bruna. Stejně jako on žije daleko od davu, v lesích, na vlastní hoře, staví si vlastní dům a vlastní hudební studio,“ objasňuje výběr hudebního podkresu režisér. „Jeho hudba má v sobě zvláštní křehkost, která film perfektně vystihuje. Věděli jsme, že nikdo jiný než on to být nemůže,“ dodává. 

Ze stránek knihy na plátno

Film vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru Paola Cognettiho, který byl přeložen do více než třiceti jazyků a svému autorovi vynesl mimo jiné i nejprestižnější italské knižní ocenění Premio Strega. „Je to příběh o přátelství, ale my jsme k němu přistupovali jako k milostnému příběhu. Nějak jsme věděli, že adaptace tohoto neuvěřitelně čistého příběhu má potenciál nám přinést očištění,“ říká o adaptaci Cognettiho textu režisérská dvojice. 

U příležitosti české premiéry filmu, který deník Guardian označil až za nadpozemsky povznášející, vychází kniha s přebalem filmového plakátu v obnoveném vydání. 

Soutěž

Ve čtvrtek 5.1. můžete soutěžit o dva vstupy na film Osm hor (8.1.20,30 hod,Světozor Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama