Článek Rozhovor

MAKER FAIRE PRAGUE – FESTIVAL NOVODOBÝCH KUTILŮ

11. a 12. září 2021 | Výstaviště Praha

150 expozic českých i zahraničních kutilů, designérů a všech takzvaných makerů. Unikátní experimenty, srdcové projekty a chytré vychytávky. Program nadupaný atrakcemi a zajímavými workshopy. Jak se střílí z největšího vzdušného děla na světě? Jak by vypadal postapokalyptický svět? Jak se chodí na ploše, která nemá tření? To se dozvíte na Maker Faire Prague 2021, největší české přehlídce inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu.

Na čtvrtý ročník celorepublikového festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague 2021 se přihlásilo – navzdory otazníkům spojeným s epidemiologickou situací – přes 130 vystavovatelů se 150 expozicemi. Zábavná akce pro celou rodinu, která se koná na Výstavišti v Praze-Holešovicích o víkendu 11. a 12. září, letos návštěvníky láká na inspirativní mix tradičních řemesel, nových technologií a designu. Veletrh je určený všem věkovým kategoriím a zájmům, ať už se jedná o dlouholeté kutily, tvůrčí nováčky nebo rodiny s dětmi.

Spojení tradičních řemesel a nových technologií

Ačkoliv je Maker Faire často spojován s fanoušky elektroniky a techniky, letošní ročník nabídne řadu tvůrců, kteří pro své výrobky využívají především ruční práci. K nejzajímavějším však nakonec patří právě kombinace osvědčených letitých výrobních postupů s moderními technologiemi. K vidění bude například tkalcovský stav řízený Arduinem nebo propracované svítící šperky s dálkovým ovládáním. Někteří makeři dávají průchod své tvořivosti při výrobě efektních kapalných svítidel pro designovou domácnost, další své výrobky skládají z papíru nebo z uzlíků na prádelní šňůře.

Postapokalyptický svět, největší vzduchové dělo a další atrakce

Představí se celá řada škol, zájmových kroužků a otevřených dílen. Lákavý program si připravily například Laborky ze Slaného. Střelbu z největšího vzduchového děla na světě si budou moci návštěvníci veletrhu sami vyzkoušet, a kutilové z Laborek si nachystali ještě další unikátní výzvu – chůzi po ploše s nízkým třením. Na ní si odvážlivci vyzkoušejí, jak je tření pro náš pohyb důležité. A jak těžké je chodit, když se nohy nemají o co opřít. Před Průmyslovým palácem se budou moci návštěvníci potkat se členy Raketové základny Bratronice, kteří doslova žijí ve vlastnoručně vyrobených kulisách z postapokalyptického filmu. Uvidí tak například auta šlehající oheň a osazenstvo jako vystřižené z filmu Mad Max. Vedle nich se budou prohánět dálkově řízené drony, supět parní stroj, podomácku vyrobené formule nebo hráči ryze české hry Jugger s mottem Sportem k trvalé kreativitě.

Opatření #NOCOVID ochrání návštěvníky i makery

Maker Faire Prague 2021 pořádá spolek Žádná věda z.s. ve spolupráci s programovým týmem Výstaviště Praha a eventovou agenturu MVP Events. Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a v hlavním partnerství se společností PRUSA Research. Organizátoři počítají se zajištěním hygienických podmínek odpovídajících standardu NOCOVID, který definuje pravidla pro pořádání akcí v nové době.

Otvírací doba festivalu – Průmyslový palác Výstaviště Praha

SOBOTA  11. 9.        10:00–18:00

NEDĚLE  12 .9.         10:00–17:00

Vstupenky na festival je možné zakoupit online už nyní. Veškeré informace o festivalu najdete na prague.makerfaire.com.

Rozhovor

9.9.2021 14:00

Ve čtvrtek ve 14:00 si budeme ve studiu povídat s Jiřím Zemánkem, programovým ředitelem festivalu.

reklama
reklama
reklama