Rozhovor

MATHIAS GRASSOW

Mathias Grassow (DE) + Arovane (DE)
VJ Jan Hladil
Dvojkoncert – CAMP

Do CAMPu dorazí v dubnu dvojice světově uznávaných představitelů ambientu a IDM Mathias Grassow a Arovane. Dvojkoncert německých hudebních producentů doplněný o sugestivní velkoplošné vizualizace Jana Hladila zároveň uzavře hlavní hudební část 10. ročníku festivalu Spectaculare.

Hudební mystik a klasik drone music Mathias Grassow začínal s kytarou a bicími v rockových kapelách, ale pak na přelomu sedmé a osmé dekády objevil syntezátory a s nimi točil experimentální elektroniku na pomezí německého kosmického rocku a new age. Zásadní vliv na vývoj jeho tvorby pak měl i legendární německý ambientní mistr a hráč na tibetské mísy, již zesnulý Klaus Wiese. Od konce osmdesátek se soustředí na držené tóny, které mají podle něj potenciál měnit naše vnímání světa. Mluví o nich jako o „kosmických downloadech“ a v rozhovorech vysvětluje: „Kdybychom dokázali poslouchat hudbu i jinak než jen ušima, dostali bychom možnost percepce hudby, která jde za naši současnou představivost, rozšířené vnímání, které by obsáhlo relativitu místa a času, simultánnost minulosti, současnosti a budoucnosti.“ Grassow je dlouhodobě fascinovaný buddhismem a súfismem odkud se dostal až ke křesťanským mystikům. Vydal kolem čtyřech stovek alb, na nichž prozkoumává spirituální sílu hudby.

Berlínský hudebník Uwe Zahn vydávající hudbu pod jménem Arovane patří mezi stálice

inteligentní taneční hudby. V dětství hrál na klarinet, později jako teenager dekonstruoval

hiphopové beaty na gramofonech, aby se na konci osmdesátých let začal naplno věnovat

elektronické hudbě. Patřil do kolektivu S.A.M. věnujícímu se improvizaci, svůj vlastní

osobitý zvuk vydestiloval na deskách jako Atol Scrap z roku 1999 nebo o rok mladší Tides,

kde se breakbeaty potkávají s náladovými ambientními pasážemi a field recordings. Ve své

době byl srovnávaný třeba s Boards of Canada nebo Autechre. V roce 2004 opustil hudební

svět, aby se do něj vrátil znovu v roce 2013. Od té doby se soustředí na sound design a vydává skoro výhradně ambientní desky. Na nich často spolupracuje se zpřátelenými hudebníky, jako jsou Taylor Deupree, Hior Chronik nebo Porya Hatami.

Mathias Grassow (DE) + Arovane (DE)
14. dubna 2023 – 20:00

CAMP
Vstupenky: 400 czk + popl.

www.spectaculare.cz

Mathias GRASSOW

Mathias was born in Wiesbaden / Germany in 1963. First of all he played drums and guitar in the 70´s and moved on to keyboards in the early 80´s. Since the late 80´s he has specialized in synthesizer drones and myriad forms of overtone music and discovered their effects on the human psyche. During his further musical career he started to learn more about true spirit in life and music and reflect back his experiences via his musical creativity.

In this relationship he concerned on themes like Buddhism, Sufism and Christianity as well as the pagan North European ancestors (Celts and Vikings) and studied them intensively. More and more Mathias fell in love with the spiritual power in music and it´s messages       

He was significantly influenced by Klaus Wiese who concernes intensively on singing bowls and overtone effects – an artists who has released some extraordinary stuff inside of this genre during a few decades. Mathias started to collaborate with him on releases like „Mercurius“ or „Holy Domain“. These were published on very rare labels. After years of development with Klaus Wiese, doors began to open to many CD projects with talented musicians such as Rüdiger Gleisberg, Oophoi, Amir Baghiri and some more.

With his huge artistic spectrum and sideprojects Mathias´ sounds are very hard to categorize. For example his classical „Nostalgia“ project includes a kind of film-music material and the sampler „Eclipse“ contains even celtic sounds. Now at this point i would also like to make a note of his works in the metal-scene. In the meantime it is fortunately nearly impossible to arrange his musical spectrum in straight lines and categories.

I would like to say thanks to my friend and graphic artist Markus Vogt – finally via him i became aware of Mathias´ works.

During the next weeks we will complete the whole musical backstock of Mathias Grassow piece by piece and list all of them here on our website. Thanks to Mathias for his human openness and i´m looking forward to further collaborations.

Website of Mathias : http://www.mathias-grassow.de

Discography: http://www.discogs.com/artist/Mathias+Grassow

Rozhovor

14.4.2023 15:40

Na rozhovor k nám do studia v pátek odpoledne dorazí Mathias Grassow.

reklama
reklama
reklama